avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Activitate vladadrian2204

Activitate vladadrian2204

Răspuns la discuția Datorie finante
Dar masina e in Germania si cu nr de Germania. Si de ex: eu lucrez aici legal de 3 ani. Si nu mi a venit nici o proprire pe salar din cauza datoriilor. Stiu ca nu e bn sa te sustragi sa platesti datoriile dar finantele din Romania mi au cam "tras o " si de accea am evitat sa platesc.

Company Advising a scris:

Depinde unde se afla masina. Si depine de demersurile pe care le fac. In ceea ce priveste abonamentul, acolo trebuie sa va actioneze in instanta intai - pentru o hotarare judecatoreasca. Daca masina se afla in Romania, se poate pune sechestru pe ea.

Discuție Datorie finante
Buna ziua. Daca am datorii la finante si la un abonament in Romania si eu lucrez in Germania , ma poate gasi in Germania si sa imi traga datoria ? Sau daca am o masina pe numele meu ?

Multumesc
Răspuns la discuția Datorii la banca
Nimic ? Nici un ajutor ? Trebuie sa platesc ceva ?

vladadrian2204 a scris:

Buna ziua. In cazul unui credit luat de la banca in urma cu vreo 11 ani si din lipsa de venit nu a fost returnat cand intervine prescriptia ? A fost si un proces si a fost dat dosarul unui executor in urma cu vreo 5 ani. Si nu stiu daca mai poate sa puna proprire pe bani, daca exista termenul de prescriptie. Alta intrebare ar fi : amenzile administrative care ajung la finante se prescriu ? Daca se prescriu , atunci se face prescriptia dupa ce exista un titlu executor si trec de ex. 5 ani ? Este valabil si la o datorie la primarie ( amenda politia locala ) ? Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.

Buna ziua. In cazul unui credit luat de la banca in urma cu vreo 11 ani si din lipsa de venit nu a fost returnat cand intervine prescriptia ? A fost si un proces si a fost dat dosarul unui executor in urma cu vreo 5 ani. Si nu stiu daca mai poate sa puna proprire pe bani, daca exista termenul de prescriptie. Alta intrebare ar fi : amenzile administrative care ajung la finante se prescriu ? Daca se prescriu , atunci se face prescriptia dupa ce exista un titlu executor si trec de ex. 5 ani ? Este valabil si la o datorie la primarie ( amenda politia locala ) ? Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Discuție Succesiune
Buna ziua. Problema ar fi urmatoarea : bunicii mei au divortat de mult si fiecare si-a refacut viata dar nu sau recasatorit. Unul dintre ei a decedat. Dar impreuna au avut 5 copii ( 3 dintre ei au decedat) . Intrebarile mele ar fi urmatoarele : care sunt procedurile la deschiderea succesiunii , unde trebuie sa mergem si ce acte trebuie depuse si daca au drept la succesiune doar cei 2 copii ramasi in viata sau si nepotii copiilor decedati ai defunctului.
Va multumesc
Răspuns la discuția Proprire pe bursa.....
dar totusi personalul bancii nu a comis nici o infractiune din acest punct de vedere? cu toate ca am adus acte doveditoare ? sau acel birou executor nu a comis nici o infractiune deoarece au retras banii proveniti dintr-o bursa??
Asa , ca sa va raspund la aceasta intrebare , Da e posibil sa primesti suspendare. Instanta de fond nu a fost de acord cu recunoasterea si reducerea pedepsei deoarece nu a fost facuta in faza de citare a partilor. Si totusi a fost data o sentinta definitiva tot cu suspendare. si asta fara ajutorul nici unui avocat.......doar personal.
Buna ziua. Am o bursa de studiu oferita de universitatea la care sunt si din pacate banii de bursa mi-au fost opriti de catre un birou executor judecatoresc din cauza unei datorii si in baza unei hotarari definitive de executare . Bun, nici o problema pana aici, imi asum datoria, dar cum de au putut face proprire pe bursa????? Stiu clar ca legea nu permite asa ceva. Chiar si la finante am avut o amenda de 250 de lei si nici organele financiare nu au putut sa se atinga de aceasta bursa si un birou executor judecatoresc poate sa se atinga de aceasta bursa.

Personalul de la banca stie clar ca aceasta este o bursa, deoarece universitatea la care sunt, colaboreaza cu aceasta institutie bancara dar presupun ca acest birou executor , are ceva cunostinte in interiorul bancii altfel nu imi pot explica acest lucru. Am adus bancii respective un act oficial, semnat si stampilat de catre universitate ca banutii care trebuiau sa imi intre in cont sunt din bursa de studiu.
Dar degeaba, ca oricum au fost retrasi din cont si virati biroului executor judecatoresc.
Si rugamintea mea ar fi sa ma indrumati cam ce ar trebuie sa fac?
O sa merg la Parchetul de pe langa Judecatoria.....si voi depune o plangere acolo, dar nu stiu exact pe ce articole sa ma indrept cu aceasta plangere.

PS. Am incercat sa discut cu personalul de la acel birou executor dar ei au zis sa fac ce vreau ca datoria e datorie. Hmmmmm.......ciudat
Va multumesc
Da este o hotarare definitiva , stiu ca nu se poate face nimic, dar inculpatul are un nou dosar penal . Acesta este pentru loviri si alte violente. Si tare frica imi este de acest nou dosar ca va scapa din nou, cu toate ca are o suspendare de 4 ani. Ca are cunostiinte sus puse . Si in legatura cu acest dosar ar vrea sa fac o sesizare sa fie atenti cum este judecat . ca sunt sigur ca va scapa. Va dati seama ,dupa ultraj , acuma alt dosar penal , si iara sa scape......ar fi prea culmea. si nu stiam unde pot face o sesizare. Deci la CSM - Inspectia Juridica, si trebuie complectat o cerere standard sau se face o sesizare cu detaliile dosarului si la ce se face referire? Se poate face si on line sesizarea ? Multumesc domnule avocat Dan Popescu .
Si ar fi bine sa faca o plangere la politie pentru amenintari . Sa depuna la dosar si email-urile trimise sau alte dovezi in care profesorul in acuza de furt sau ca il ameninta cu dosar penal. In plus sa fie atent deoarece profesorii din prostia lor se si razbuna prin alti colegi. Am patit si eu ceva asemanator. Sa nu se lase colegul dumneavoastra , deoarece asa va fi considerat hot, sa isi apere reputatia. Si da, din pacate unii profesori in loc sa ajute elevulstudentul , ei ii denigreaza. Parerea mea!