avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate adi68pop

Activitate adi68pop

Un SRL care a intrat în insolvență și a fost lichidat de către un lichidator mai are vreo obligație față de compania de telefonie mobila?
La adresa unde era înregistrat sediul social al firmei se primesc somații de la un recuperator care solicită niste sume de bani foarte mari.
Ce este de făcut în această situație.
Multumesc
buna ziua
as dori sa plec in vacanta cu fiul meu minor, care are domiciliul stabilit la mine dar mama lui nu este de acord.
daca as prezenta in instanta dovada ca am platit cazarea la un hotel din ue, instanta ar putea sa suplineasca acordul mamei si sa pot iesi din tara cu minorul?
Răspuns la discuția partaj
cum am putea sa impart creditul cu fosta sotie atata timp cat ea nu are venituri?
banca nu o sa ia in considerare hotararea judecatoreasca si tot eu o sa raman singurul platitor.
in acest caz eu raman si cu banii dati pe timbrare si cu toata datoria fata de banca, nu?
buna ziua.
dupa cat timp o persoana cu poprire pe conturi poate scapa de executor daca acest executor nu urmareste depunerea banilor in contul sau?
conturile sunt poprite si stiu ca exista un termen de prescriere.
mentionez ca eu sunt girant la un imprumut luat de un SRL care a fost desfintat prin insolventa.
ce trebuie sa fac pentru a scapa de aceasta poprire pe conturi care a fost instituita in luna Martie 2015 (acum un an si 2 luni)?
multumesc
Buna ziua.
Sunt divortat, am un credit ipotecar cu apartamentul ipotecat inainte de divort.
eu sunt singurul platitor al ratelor la acel credit. Fosta sotie nu a avut si nu are venituri.
Ambi suntem mentionati in acel contract de credit.
In apartament locuiesc eu si copilul nostru minor, care are domiciliul stabilit la mine.
Pot sa dau apartamentul in plata sau trebuie sa nu mai platesc ratele si sa astept sa fiu executat de catre banca, ulterior sa apelez la prevederile Legii DIP?
Daca eu notific banca despre faptul ca vreau sa dau in plata imobilul, pot fi impiedicat de ceva sa fac acest lucru?
Buna seara.
Sunt divortat de 3 ani si am un copil minor care locuieste cu mine.
Prin hotararea de divort s-a stabilit custodie comuna, domiciliul minorului la tatal reclamant si participarea in natura a ambilor parinti la cresterea si educarea copilului.
Mama nu a contribuit niciodata cu nimic, drept pentru care am depus o plangere penala pt abandon de familie si am deschis actiune on instanta pentru exercitarea drepturilor parintesti doar de catre mine.
Mama copilului ne hartuieste tot timpul si este impotriva oricarei hotarari care as lua.o eu in privinta copilului.
Face scandal la scoala, ma reclama la serviciu si la protectia copilului, face scandal pe strada in rarele ocazii cand ne intalnim, etc.
As vrea sa stiu care ar fi modalitatea legala prin care as putea sa cer un examen psihiatric si psihologic pentru macopilului.lui
Discuție Raspuns petitie
Buna seara
Cui trebuie sa ma adresez daca o institutie publica (OPC) nu mi-a raspuns in termenul de 30 zile la o petitie scrisa și nici nu mi-au transpis un anunt cum ca ar fi prelungit termenul cu inca 15 zile?

Răspuns la discuția domiciliu minor dupa divort
MULTUMESC
Răspuns la discuția domiciliu minor dupa divort
Dar hotararea instantei nu este indeajuns pentru a stabili domiciliul minorului?
suntem o tara membra UE si fiului meu ii este ingradit dreptul de libera circulatie.
in hotararea de divort spune: ”STABILESTE DOMICILIUL MINORULUI LA TATĂL RECLAMANT” . Deci nu la domiciliul tatalui (cel scris in CI)
si ce ar trebui sa cer prin actiunea in instanta?
buna ziua
in luna ianuarie am cumparat un telefon de la un mare lant de retail produse electrocasnice si IT
in luna septembrie s-a stricat.
l-am trimis la producator (produsul este romanesc), pentru reparatie si a venit dupa 13 zile tot defect.
l-am trimis inapoi.
s-a intors la mine tot defect insa de aceasta data nu l-am mai ridicat din magazin si a fost trimis a treia oara la reparat.
au fost depasite cele 15 zile legale pentru a fi adus la conformitate
producatorul a emis o nota de negatie.
ACUM INCEPE PROBLEMA...
firma de le care am cumparat telefonul a vandut toata afacerea catre alta firma dar au fost pastrate si numele si magazinele si angajatii.
cred ca stiti la ce mare lant de retail ma refer
eu m-am dus cu nota de negatie in magazinul de unde am cumparat telefonul.
dupa 2 zile am fost anuntat ca ei nu pot sa imi inlocuiasca telefonul deoarece acum sunt alta firma.
cum si cu cine trebuie sa imi rezolv eu problema acum?
mentionez ca am cumparat telefonul in rate si eu platesc dobanda la acei bani si in momentul de fata eu am ramas si fara bani si fara telefon.=D>=D>=D>