avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate ravaell

Activitate ravaell

Salutare! Un individ/agentie imobiliara(nu pot sa-mi dau seama) vinde o camera de 4mp cu 4000 de euro. Este vorba despre acest anunt: [ link extern ]

Ideea este ca mi se pare extrem de ciudat pentru ca anuntul respectiv are un numar de telefon de Orange si cand ma uit la cate anunturi sunt postate de respectivul apare doar anuntul acesta ceea ce ar indica ca este privat/proprietarul.

Daca ma mai uit putin pe site-ul acela descopar ca mai este valabil un anunt tot in aceeasi locatie, cu aceeasi gresie si faianta de 10.000 de euro doar ca pt 11 mp doar ca e un numar de Vodafone si are multe anunturi postate ceea ce indica ca este agentie imobiliara. Al doilea anunt este acesta: [ link extern ]

NU INTELEG NIMIC! Si tind sa cred ca e o mare teapa pentru ca nu inteleg cine ar vinde 4mp si ce fel de camera este aceea in blocul respectiv. Din al doilea anunt reiese ca agentia asta imobilaira de fapt ar detine mai multe camere la demisolul blocului si le-ar putea vinde separat.

Cum ar trebui sa procedez ca sa nu fiu tepuit? Multumesc!
Salutare! Ma aflu intr-o dilema. Tatal meu nu mai vrea sa plateasca ultima luna de pensie alimentara si anume August pentru ca ma aflu in anul terminal. Eu inca mai am examenele pentru licenta in acest moment. Nu as vrea sa pierd atatia bani pentru o luna si as vrea sa-l dau in judecata pentru August.

Dupa ce termin aceasta scoala postliceala, urmeaza sa ma duc la facultate tocmai in luna octombrie cu luna septembrie de vacanta deci urmeaza sa-l dau iarasi in judecata pentru ca vreau o recalculare din moment ce i s-a marit pensia.

Pot sa fac 2 procese, unul acum pentru luna August si inca unul in luna octombrie avand deja unul pe rol cu acelasi parti?

De asemenea dupa ce voi castiga primul proces il va obliga judecatoria sa plateasca pensia de alimentare de la inceputul lunii August sau de cand fac eu cererea, adica de pe 21?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Buna seara! O intamplare nefericita i s-a-ntamplat verisorului meu. Acesta urma scoala de soferi anul trecut si avea deja o masina mai veche cu care din pacate a fost prins conducand 300 de m pe un drum public.

De atunci si pana acum liniste totala, nu a primit nimic la adresa. Acum a primit o citatie prin care in termen de 20 de zile este chemat la parchet pentru un dosar penal.

Din citatie reiese faptul ca au fost concretizate dovezile impotriva verisorului meu si ca a fost trimis in judecata, deci banuiesc ca nu se mai pune problema de inlocuirea dosarului penal cu amenda administrativa nu?

Daca nu mai este cazul de amenda administrativa si trebuie sa se judece am cateva intrebari:
1. Care ar putea fi outcome-ul(rezultatul) dupa incheierea procesului? Poate scapa de inchisoare?
2. Acesta nu are fondurile necesare angajarii unui avocat, deci presupun ca se impune primirea unui avocat din oficiu. Care este procedura? Isi cauta singur unul? Il cere in sala de judecata? Vorbeste cu cineva de acolo pentru acordarea unui avocat?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Viorel GRADINARU a scris:

Solutia cea mai la indemana si fireasca este sa cedati (vindeti) vecinului o fasie din terenul dvs. daca prin aceasta nu se ingusteaza prea tare latimea terenului dvs. Avand in vedere ca suprafata vanduta va fi relativ mica, vecinul va putea sa va plateasca un pret peste pretul pietei pe mp a zonei. Bineinteles ca veti negocia si faptul ca ar fi normal ca el sa plateasca costurile cu dezmembrarea terenului si a cele aferente procedurii de vanzare. Eventual apelati impreuna la un mediator(eventual cu studii juridice). In felul acesta veti ramane cu vecinul in relatii bune pe viitor si veti avea satisfactia sufleteasca ca ati facut o fapta buna!



Multumesc pentru raspuns. Din pacate este un pic mai complicat. Vecinul nu este pur si simplu un strain ci o ruda de gradul 2. Este un razboi total intre mine si toti ce stau acolo. (sunt inconjurat de rude de gradul 2 din stanga, dreapta si fata). Am incercat sa discut omeneste cu vecinul care are o parte din locuinta pe partea mea de teren dar nu am rezolvat nimic. Ori cumpara terenul cu ~3000 de euro cand el valoreaza ~7000 ori nu cumpara nimic. Sunt oameni batrani, 75+ de ani, nu inteleg ei ce este acela un mediator. Imi pare extrem de rau ca nu am reusit/reusesc sa o rezolv pe o cale amiabila cu acesti oameni. Din acest motiv am nevoie de alte solutii.

Multumesc din nou si astept si alte idei/solutii!
Buna seara! Am mostenit acum mai bine de 5 ani un teren intravilan care din pacate are si o anexa din casa vecinului care se intampla sa aiba si o problema cu faptul ca eu am mostenit terenul si nu vreau sa i-l vand acestuia pe bani putini, valoarea terenului fiind MULT mai mare.

Una peste alta, eu nu am sa reusesc sa vand terenul daca nu scap de acea anexa/parte a casei a vecinului. Nu vreau sa ajung sa ii construiesc stalpi de sustinere ca sa pot demola ca asta m-ar ajunge mai mult decat valoreaza terenul. (Casa vecinului si-ar pierde un perete de sustinere daca s-ar demola partea care se afla pe terenul meu, ceea ce ar duce la probleme grave cu structura casei acestuia)

Prin urmare ce alte solutii ar fi? Eventual care sa nu-mi rupa nici buzunarul. Eu pe hartie am mostenit si particica lui de casa ce se afla pe terenul meu dar evident ca mie nu-mi foloseste la nimic. Vreau sa demolez neaparat partea care se afla pe terenul meu.

Multumesc!
52 de ani. Ideea cu SUA este ca ea se pricepe din cate am reusit eu s-o invat la engleza destul de bine si ma gandesc eu ca s-ar integra mult mai bine in tari unde se vorbeste engleza.

Cred ca inteleg de ce dvs sugerati Olanda si spuneti ca ar fi mai usor dar si in SUA in ultimii 5 ani din ce am vazut pe la televizor si internet la stiri s-au legalizat in multe state casatoriile intre persoanele de acelasi sex deci implicit exista si legi care ii protejeaza.

De asemenea si un link: [ link extern ]
Buna ziua, pe scurt este in felul urmator, mama mea este de alta orientare sexuala. Noi locuim undeva la tara, din pacate s-a aflat ca ea ar fi "diferita" si vorba s-a dus repede. Am fost amenintati, injurati si am primit fel si fel de "denumiri".

Care ar fi sansele ca ea sa primeasca azil politic pe orientare sexuala, din moment ce nu avem din pacate dovezi palpabile ca ea este persecutata [certificat medicolegal, articole prin ziar, s.a.m.d] ci doar marturiile noastre.

De ce SUA? Pentru ca oamenii de acolo dupa cum probabil stiti sunt mult mai deschisi spre alte orientari sexuale si exista LEGI care pot proteja un om cum este mama. PS: Imi pare rau daca am postat in rubrica gresita, chiar nu stiu unde altundeva sa postez. Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Cand trebuie sa iau hotararea?
Deci d-voastra spuneti ca poate sa dureze O LUNA doar pana cand trimite instiintarea dupa care INCA O LUNA pana cand are el timp sa faca apel? Pai vine acum vacanta judecatoreasca si eu imi mai vad pensia de intretinere fara de care nu pot sa-mi platesc utilitatile anul viitor. Mi se pare o prostie sa dureze atat de mult..
Răspuns la discuția Cand trebuie sa iau hotararea?
Multumesc pentru raspunsul detaliat, ma ajuta mult. O singura problema, eu NU AM primit comunicarea, asta inseamna ca nici tatal meu nu a primit-o dupa O LUNA de asteptare?

Maine trebuie neaparat sa vad la arhiva si sa citesc dosarul sa vad cand a primit comunicarea, DACA a primit.

Trebuie sa fac cerere scrisa pentru presedinte pentru a-mi vedea dosarul la arhiva sau pot sa ma duc direct cu buletinul?
Răspuns la discuția Cand trebuie sa iau hotararea?
Am inteles, cat despre hotarare, cum se procedeaza? Trebuie sa primesc vreun document cu care ma duc la executor? Pot sa cer hotararea la grefier sau cum se procedeaza?