avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate CarolinaDR

Activitate CarolinaDR

Răspuns la discuția taxe anul I INPPA
Multumesc mult!
Apreciez!
O zi frumoasa :)
Buna,
Am aceeasi problema si am cerut ajutorul Politiei.
Ideea este ca se poate vede EVACUAREA DIN IMOBIL si, deasemenea, OBLIGAREA LA FIXAREA UNUI NOU DOMICILIU.
Acțiunea este de evacuare, se judecă de urgenta si cu precădere, iar instanța competentă este cea de la locul situatii imobilului-de exemplu, daca aceasta casa este in sectorul 1, actiubea va fi introdusa la Judecătoria sectorului 1.
Se va expune faptul ca in fapt, persoana nu mai locuieste in casa respectivă, eventual un martor in acest sens.
Succes!
Buna ziua tuturor,
Stie cineva ce cuantum au taxele de la Inppa anul 1 pentru avocat stagiar?
Eventual cele din anul 2?
Am gasit câteva sume dar discutiile erau ceva mai vechi.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Amenda lipsa permis
In primul rand nu este infracțiune ci contraventie.
Ca si cuantum plătiți numarul punctelor amenda ori 145 lei per punct, un punct amenda fiind calculat la 10% din valoarea minima a salariului pe economie din momentul savarsirii abaterii.
Răspuns la discuția contrbutii in romania
Nu ar fi justa o dubla impozitare pentru un singur venit.
Se pot face plăți la Administrația Financiară de sector , de unde aveti domiciliul fiscal.
In lipsă unui singur domiciliu in ipoteza in care aveti mai multe case/ bunuri, la Administrația pe care ati ales-o in mod global pentru toate acestea.
Răspuns la discuția Azil Politic in romania
Pe siteul oficiului national de imigrari găsiți toate informatiile si numarul de contact.
Strada Eforie 25, zona Universitate este adresa.
Răspuns la discuția Limita distanta geam rabatat baie
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nu distinge si nici noi nu trebuie sa distingem, deaceea cei 2 metrii sunt calculați in functie de poziționarea ferestrelor. Sugerati ca cei 2 metrii ar trebui calculați de la punctul de maxim al deschiderii geamului? Sau prin faptul ca geamul pus in discutie este mat, nu mai are relevantă distanta de 2 metrii? In lege se prevăd cei 2 metrii indiferent de gradul a claritate a sticlei geamului.
Răspuns la discuția contract de munca
Actele adiționale nu pot fi puse in aplicare inainte sa fie semnate, iar prin semnătura sa se dea acordul pentru aceasta modificare.
Deasemenea, daca este tura de noapte, trebuie suplimentat salariul sau liberele.
Sesizare ITM-se poate completa un formular inclusiv online.
Succes!
Am sunat la INPPA si la Baroul Bucuresti si in mod reciproc isi declină răspunsul.
Multumesc!
Discuție Munca la negru
cum ar putea fi calificata o actiune in justitie , privitoare la relatia de munca pe care am avut-o timp de 4 ani , respective 2009-2013 , fara a avea un contract de munca?
Ce pot cere , avand in vedere ca angajatorul nu are Societatea comerciala inregistrata la Registul comertului , nici pana in ziua de astazi , si este in ilegalitate ?
ma gandeam sa cer recunoasterea anilor de munca si obligarea angajatorului la plata contributiilor legale catre statul roman .
Mentionez ca am si o actiune in parallel la Serviciul Investigatii Fraude , unde s-au audiat alti angajati in acelasi regim .
Ma gandeam la suspendarea cause pana la definitivarea anchetei penale , sau sa merg in parallel ? un sfat ?