avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1303 soluții astăzi
Forum Activitate utilizator000

Activitate utilizator000

Buna seara.

Vreau sa vad masina unui cetatean italian. Cum procedez? Trebuie sa o radiez la cerere sau pentru export? Cetateanul vrea sa o transpoerte pe o platforma catre italia. El acolo va avea nevoie de certificatul de radiere si de cartea masinii pt inmatriculare. O alta varianta ar fi sa o transporte cu numele de romania dar in aceasta situatie se retine talonul si placutele de inmatriculare in italia si eu am nevoie de acestea pt radiere. Mi a confirmat ca autoritatile din italia nu elibereaza niciun fel de dovada cum ca au retinut aceste documente. Pot face radierea fara talon si placute?
Buna seara,
Sunt angajata la o companie cu un an vechime.
De doua luni seful imi spune sa stau acasa pentru ca nu imi poate pune la dispozitie un calculator pe care sa lucrez.
Salariul este platit, ca de obicei.

Insa mie nu imi convine situatia in care am fost pusa.
la cim este anexata o clauza prin care sunt obligata sa raman in aceasta companie timp de 2 ani. in cazul demisiei mai devreme de 2 ani trebuie sa ii despagubesc.

In conditiile in care compania nu imi asigura conditiile necesare pentru desfasurarea activitatilor prevazute in fisa postului, imi pot da demisia fara aplicarea ulterioara a clauzei? exista vreun articol in codul muncii care imi permite acest lucru?

va multumesc
Buna seara. Sunt inscrisa la master la o universitate de stat din romania si in iulie ar trebui sa sustin examenul de disertatie. In regulamentul facultatii este precizat faptul ca trebuia sa se comunoce studentilor o lista cu temele de disertatie si profesorii coordonatori inca din luna februarie. Din aceasta lista ar fi trebuit sa ne alegem temele. De asemenea, regulamentul precizeaza ca temele de disertatie se aproba de catre consiliul facultatii inainte de data de 30 octombrie a anului universitar. Am citit toate hotararile consiliului care au fost publicate pe site-ul facultatii si am constat ca facultatea la care sunt inscrisa a aprobat teme de disertatie pentru tote programele de studii, mai putin cel la care sunt inscrisa. Am intrebat secretariatul si decanul despre aceasta lista si raspunsul pe care l-am primit este ca nu sw stie nimic despre lista pe care ar fi trebuit sa o comunice srudentilor. Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie? Cui as putea sa ma adresez? Multumesc
Buna ziua,

Am primit un contract de munca pentru un post de proiectant - inginer mecanic, care are atasat o clauza de neconcurenta, valabila 2 ani de la incetarea contractului.

In clauza sunt mentionate cateva activitati interzise la incetarea CIM cu specificatia: "fara a fi limitate la acestea". De asemenea sunt enumerati cativa terti, tot cu mentinuea "fara a fi limitati la acestia", terti pentru care se interzice prestarea activitatilor pe teritoriul Romaniei si al Uniunii Europene.

Imi puteti spune va rog parerea dumneavoastra in legatura cu aceasta clauza? Considerati ca este abuziva? Ce parere aveti despre faptul ca mi se interzice sa lucrez in domeniu, in Uniunea Europeana?

Va multumesc.
Nu va suparati, daca declar ca nu depun plangere penala voi mai primi citatie de la parchet? Multumesc
Nu si nici nu am de gand..
Buna seara. Acum 3 saptamani am fost victima unui accident. Soferul era un prieten. M am lovit la cap si am fost la spital pentru ingrijiri medicale. In 2 zile mi am recenit si analizele au iesit bune. Nu am fost internata. Mentionez ca nu am purtat centura de siguranta. Azi am primit un telefon de la politie sa ma prezint sa dau declaratii. Politistul nu a putut sa mi spuna la telfon cate zile de ingrijiri medicale am primit. Mi a spus doar ca urmeaza sa primesc o citatie de la parchet. Sunt putin ingtijorata ca urmeaza sa plec din tara pt o perioada lunga si nu ma voi putea prezenta la parchet. Ce pot sa fac sa nu ma prezint? Ce riscuri sunt? Imi puteti explica de ce parchetul imi trimite o citatie? Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Pot demisiona fara preaviz?
Lucrez din martie la o companie cu care am semnat un contract pt perioada 15 martie - 15 iunie cu norma de 4 ore. In data de 16 iunie am semnat o prelungire de contract (pana in decembrie). In mod normal ar fi trebuit sa imi modifice si norma de la 4 ore la 8 insa la finalul lunii iunie seful meu si a dat seama ca nu putea sa imi modifice norma la jumatatea lunii asa ca nu am fost platita pentru cele 8 ore lucrate in perioada 16 iunie 30 iunie.A zis ca imi va da zile libere in iulie pentru orele lucrate in plus in luna iunie.

In perioada 1-6 iulie am lucrat 8 ore dupa care am intrat in concediu pana maine. Mentionez ca nu am semnat niciun act aditional legat de modificarea denorma.

Am gasit un loc demuncain alta parte si mi-am dat demisia de la actualul loc de munca. Seful meu imi spuneca trebuiesa stau inpreaviz pana in data de 5 august.

Intrebarea mea este: dat fiind faptul ca demisia mea a fost inregistrata si catrebuie sa stau inpreaviz imi mai pot inregistra inca o data demisia fara preaviz? faptul ca seful meu mi-a spus sa lucrez mai mult decat prevedea contractul de munca (la 4 ore stiu ca nu e voie sa faci ore suplimentare) si faptul ca am efectuat ore suplimmentare care nu au fost platite inseamna ca angajatorul nu si-a respectat obligatiile contractuale? trebuie neaparat sa stau inpreaviz?

In cazul in care sunteti de parere ca trebuie sa stau inpreaviz va rog sa imi spuneti daca trebuie sa lucrez 4ore sau8 ore? nu as vrea sa se repete situatia deluna trecuta .

Va multumesc
Răspuns la discuția Inregistrari audio in facultate!
va rog sa discutati in alta parte si sa raspundeti doar la intrebarea pe care am adresat-o eu