avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1554 soluții astăzi
Forum Activitate Ciprian-

Activitate Ciprian-

Buna seara,
De 20 de ani lucram un pamant pe care l-am luat cu chitanta de mana Platim impozit si luam subventia de la APIA. Proprietarul ( de la care am luat pamantul) a decedat.
Cum putem sa ne facem titlu de proprietate pe el?
Multumim!
Acum la final de 2017 ce imi recomandati ?
Am inteles ca PFA-ul o sa fie si mai mult impozitat de la anul .
In urma unui accident rutier care dateaza de acum 2 ani si jumatate , Popescu , fiind lovit de o masina care nu avea asigurare si nici serviciu , merge in carja .
Acesta trebuie sa faca o cerere prin care sa solicite ca cel care l-a accidentat sa plateasca daune morale , respectiv materiale . Care este suma ,,corecta'' pe care acesta poate sa o solicite prin FPVS ?
Se dau :

1. O suprafata de pamant care a fost cumparata de X-ulescu de la proprietar fara acte . Da , asa cum se aude . Asta s-a intamplat acum mai bine de 20 de ani .
2. In fiecare an pamantul a fost muncit de X-ulescu fara sa intampine probleme 3. X-ulescu a primit bani de la APIA pe suprafata respectiva , facand dovada la APIA cu o chitanta pe care si-a procurat-o de la primarie .

Mentiune : X-ulescu a decedat
Cum putem sa ne facem titlu de proprietate pe suprafata respectiva ?
Daca partea cealalta nu recunoaste nimic ( ca pamantul a fost platit ) cum se procedeaza ?
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmam ? Exista riscul de a pierde totul ? Am inteles ca nu mai are nicio valoare chitanta .


In martie 2015 tatal meu a suferit un accident ca pieton fiind lovit de o persoana care nu avea asigurare la masina . In accident a mai fost implicata si mama ea , care nu a patit nimic .
Pana acum nu am cerut despagubiri ( dosarul e in curs ) si voiam sa stiu daca prin FBVS putem sa obtinem despagubiri materiale .
Multumesc .
[I]Depozitul la termen cu rata fixa a dobanzii[/I]

Am facut un depozit acum 2 ani si jumatate la CEC Bank si nu inteleg de ce a scazut dobanda in tot acest timp ajungand acum pana la 0,25 % , desi dupa cum scrie si in titlu e o dobanda fixa ! Sau nu ?!
Operatorul de la CEC mi-a spus ca dobanda [B]NU [/B]a fost una fixa si ca in acesti 2 ani si jumatate a scazut ajungand acum la 0,25 % .

La punctul II la ,,Obiectul Contractului'' e mentionat : Rata dobanzii 2,75 % pe an[/B] .
Tot aici termenul este de 1 luna pentru ca am ales sa scot banii in orice perioada a anului .

La punctul III la ,,Clauze privind Dobanzile si Comisioanele'' - Rata anuala a dobanzii este [B]fixa [/B] pe intreaga perioada de constituire a depozitului .

La ce face referire ,,intreaga perioada de constituire a depozitului'' ? Se refera doar la acest termen de 1 luna si dupa dobanda variaza ?

Cine poate sa ma lamureasca .
Multumesc .
Vreau sa renunt la PFA .

Va rog sa-mi recomandati spre ce sa optez . M-am gandit la SRL .
O persoana aflata in concediu medical de 10 luni , cauza fiind un accident , poate sa presteze in continuare fara restrictii servicii in cadrul PFA ? Dar cand o sa fie la pensionare fortata ?
Mentionez ca persoana respectiva e angajata .