avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1032 soluții astăzi
Forum Activitate cris1981r

Activitate cris1981r

Discuție Viza flotant
Buna ziua,
De curand am inchiriat un apartament. Chiriasul isi doreste viza de flotant. Exista vreun risc ca sa nu mai plateasca chiria oe motiv ca are aceasta viza de flotant care ii asigura dreptul sa locuiasca in apartament?
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti cum procedez in cazul in care pana acum am fost inadrata in postul de trezorier cu studii superioare, iar noua conducere decide sa fiu incadrata pe un post de trezorier cu studii medii, eu avand studii superioare. Considera ca acest post poate fi detinut si daca ai studii medii. Ma poate afecta semnarea fisei postului si actul aditional?
Buna ziua,

Pentru dezbaterea succesiunii, in cazul in care unul dintre mostenitori(fiul defunctului) este in strainatate si doreste renuntarea la bunuri , in afara de declaratie de renuntare obtinuta de la Consulat, mai este nevoie de vreun act de la el, original sau copie ?
Buna ziua,

In cazul in care unul dintre mostenitori este in strainatate si se doreste renuntarea la mostenire, pentru aceasta declaratie de renuntare trebuie sa aibe certificatul de deces? Se poate obtine un dublicat pt certificat de deces de la Primarie ca sa ii fie trimis in strainatare?
Buna ziua,

Succesiunea trebuie facuta in localitatea in care sunt bunurile mostenite, sau poate fi facuta oriunde?

Multumesc
Buna ziua,

In cazul decesului sotului, sotia beneficiaza de un procent lunar din pensia sotului, sau ramane doar cu pensia ei?

Multumesc


Multumesc frumos pentru promptitudinea raspunsului.
Aditional la aceasta intrebare imi puteti spune daca se poate opta si pentru un contract de colaborare si care ar fi implicatiile acestuia asupra indeminizatiei?
Buna ziua,

In momentul de fata sunt in concediu de crestere copil, prelungit pana in august 2017 si as dori sa ma "angajez" part time 4 h/zi. Imi puteti spune sub ce forma legala pot obtine venituri suplimentare fara a afecta in vreun fel primirea indemnizatiei?
Buna ziua,

Am inteles ca a fost promulgata legea indemnizatiei pentru cresterea copilului si va intra in vigoare incepand cu 1 iulie. In momentul de fata sunt in concediu de crestere copil pana pe data de 14 septembrie, atunci copilul implineste 11 luni( am optat pentru 1 an conform vechii legi). Imi puteti spune daca voi putea trece la 2 ani ,daca initial am optat pentru 1 an si daca da ce ar trebui sa fac, care ar fi demersurile?
In Sept 2015 am solicitat iesirea la pensie anticipat,avand un stagiu de cotizare de 38 ani si 11 luni,ma incadrez la pensie anticipata partial,pt a ma incadea la pensie anticipata,fara penalizare,stagiul de cotizare trebuie sa fie 39 de ani si 2 luni.practic este o diferenta de 3 luni.Decizia de pensionare am primit o ieri acasa.mentionez ca in present inca mai lucrez,asadar in present am facut 39 de ani SI 2 luni.cum pot trece de la pensie anticipata partial la pensie anticipata fara penalizare