avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate Bosscostelino

Activitate Bosscostelino

Buna ziua. In anul 2023 am chemat in judecata Casa de pensii pentru retinerea din pensie a CASS, pe un an de zile. Curtea Constitutionala a declarat neconstitutionala HG emisa si a fost emisa OUG 4/2023. In baza acestei OUG suma de bani a fost restituite in 12 transe. Insa in cererea de chemare in judecata am solicitat si indexarea a sumei retinute ilegal cu rata inflatiei si dobanda la suma retinuta ilegal. Pana in prezent nu am primit nimic din indexare si rata inflatiei, existand un precedent din anul 2010 in acest sens. Cum pot recupera si celelalte drepturi decise de instanta? Pot invoca nerespectarea deciziei unei instante sau ce pot face? Va mutumesc.
Buna dimineata. Vecinul are o proprietate delimitata printr-un gard de lemn care sta sa cada. Doresc sa imi delimitez eu proprietatea cu un gard paralel cu gardul lui, deoarece acesta nu este de acord sa facem cu cheltuieli comune pentru un alt gard. Exista o anumita distanta fata de gardul vecin si limita de inaltime, pe care trebuie sa o respect? Gardul pe care il construiesc este din plasa bordurata si tevi rectangulare. Am mai pus aceasta intrebare, insa cred ca nu am fost bine inteles datorita exesului de detalii. Multumesc.
Bune seara. In 2018 am cumparat o proprietate care era imprejmuita. Intre proprietatea achizitionata si unul din vecini mai exista un teren al unui alt proprietar(X), care era delimitat doar de imprejmuirile celor doua proprietati mai sus mentionate. In 2019 am achizitionat si terenul de la proprietarul(X) . In urma achizitionarii noului teren, proprietatea mea s-a extins ajungand pana la limita proprietatii actualului vecin, acum avand delimitarea doar gardul vecinului. Am desfintat gardul proprietatii mele initiale si datorita faptului ca vecinul are gardul de 10-15 ani, din scandura care sta sa cada, am discutat cu el si i-am propus sa facem cu cheltuieli in comun un alt gard nou, deoarece actualul nu mai poate fi reparat, numai carpit. A refuzat, ca nu are bani(?) el dorind doar sa carpeasca gardul actual, dar bineinteles probabil sa particip si eu. Intrebare: 1. Daca imi fac un gard paralel cu gardul lui, gardul fiind din plasa bordurata cu stalpi din teava rectangulara si plasa de umbrie(pentru intimitate), exista o anumita distanta pe care sa o respect fata de gardul vecinului? 2. Exista o limita de inaltime a gardului pe care doresc ca il fac(eu doresc sa fie de 2m, gardul vecinului avand 1,80 m)? Multumesc
Buna dimineata. La infiintarea unui cabinet medical (PFA), ce pasi trebuiesc facuti si in ce ordine:
Inregistrare la Registrul Comertului si apoi incheierea contractului de inchiriere a spatiului unde va functiona, sau invers. De ce va intreb: pentru infiintare Registul Comertului iti cere adresa sediului social, pe care nu il ai daca nu ai contract de inchiriere pe numele firmei(PFA). Daca inchei intai contractul neavand PFA infiintat nu poti deduce pe numele firmei cheltuielile cu inchirierea spatiului. Va multumesc.
Pentru extinderea(din spatiul interior si in exterior) a unui viitor cabinet individual de recuperare medicala, care va functiona la parterul unui bloc,exista un termen de executare a lucrarii de extindere, dupa obtinerea autorizatiei de functionare si a celei de constructie(extindere).
Buna dimineata. Detin in proprietate un imobil(locuinta de vara fara incalzire) si teren de 1000mp., intr-o localitate rurala la apoximativ 5km fata de domiciliu. Pentru a ma putea deplasa la aceasta proprietate, in vederea desfăsurarii de activitati agricole pentru consum propriu si pentru a hranii cainele pe care il am acolo pentru paza,pot completa eu si sotia,declaratii pe proprie raspundere invocand prevederile art. 1, lit. b si lit. h din Ordonanta, fara sa am probleme cu organele de ordine? Multumesc.
Răspuns la discuția Gard proprietate
Mai sunt si alte pareri, avand in vedere prevederile art. 612 CCiv. ”Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic.”
Răspuns la discuția Gard proprietate
Multumesc
Buna ziua.Vecinul de la casa are un gard de lemn vai de mama lui, Nu vrea sa il reparam sau sa montam unul din beton cu cheltuieli comune(50%eu si 50% el). Casa lui fata de gard este la 2,5, iar casa mea fata de gard este de la 6-7m. La ce distanta fata de gardul lui pot sa imi montez eu un gard in paralel, pe cheltuiala mea si pentru a avea intimitate. Gardul din plasa cu stalpi. Am intrebat deoarece dintr-o discutie avuta anterior spunea ceva de hoatar 30 cm, sau ceva de genul acesta. Si daca pot sa imi montez gard, unde este prevazut acest lucru, pentru eventualitatea deschiderii unei actiuni in instanta, de catre vecin.
Cum pot intra in legalitate pentru un gard din beton pe care l-am construit(pe terenul meu dupa masuratorile topografice) fara acordul vecinului(are teren arabil) si fara sa am cunostinta ca trebuie autorizatie de constructie. Nu am pretentins si nu ii voi pretinde vreo suma de bani ptr. gard. Ce demersuri pot face daca nu isi va da acordul pentru a intra in legalitate. Multumesc