avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate gabineicut

Activitate gabineicut

Buna ziua am și eu urmatoarea speță:
Am o firma autorizata să facă lucrări electrice, iau o lucrare la un client, emit factura cu termen de plata. Execut lucrarea și aproape de sfârșit clientul îmi zice că nu plătește factura deși a expirat termenul de plata. In acel moment îmi iau materialele (inclusiv cele montate) și plec. Ce riscuri îmi asum atunci? Teoretic materialele nefiind achitate nu pot fi proprietatea lui astfel mă consider îndreptățit să mi le iau și să plec
Buna ziua,

Numele meu este Gabriel Neicut, am urmatoarea intrebare :
"De unde ridic permisul anulat?"

in 2016 mi s-a anulat permisul de conducere , urmare conducerii sub influenta bauturilor alcoolice.
in 2018 am castigat la Tribunalul Bucuresti anularea deciziei brigazii rutiere prin care se anula permisul
ieri a fost respins recursul Brigazii rutiere ca netimbrat DEFINITIVA
"20.05.2019
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 16 recurs NCPC
Tip solutie: Anulează cererea de recurs
Solutia pe scurt: Admite exceptia netimbrarii, invocata din oficiu. Anuleaza recursul ca netimbrat. Definitiva. Pronuntata in sedinta publica astazi, 20.05.2019.
Document: Hotarâre 20.05.2019"

ACUM in teorie am permis , in practica, de unde il ridic?
Va multumesc pentru raspuns, imi este foarte clar
speta e in felul urmator fapta 23.05.2011 judecata dupa 4 1ni si 10 luni pe 17 martie 2016 mandat 2 ani cu executare art 87 alin1 din oug195/2002. in luna a 6 2016 BR anuleaza permisul de conducere in temeiul art 114 alin1 sau 2, alineat care a fot modificat cu un oug si se refera strict la faptele reglementate de art 336 337 338 samd, ori eu am fost condamnat pe art87 alin1 , motiv pentru care am facut o cerere in adm contencios pe care am si castigat-o la tribunalul bucuresti in dosarul 5575/3/2018, iar BR a facut recurs pe care l-a motivat sub aspectul nerespectarii legii cu privire la condamnare citind insa , in mod intentionat clar, din hotararea instantei de fond care imi dadea 1 an cu suspendare pe art 336, in realitate orice prost stie ca hotararea definitiva este la curtea de apel , hotararea de fond nefiind definitiva in nici un caz. Vazand ca am observat marsavia si am solicitat nulitatea recursului pe motiv ca nu sunt in stare sa faca diferenta intre fond si apel si nefiind reale aspectele enumerate , nu au mai raspuns in termenul impus de 10 zile la intampinarea mea. pentru ca in mod clar nu aveau ce, chiar sunt prosti.Acum la recurs tergiverseaza dosarul prin tertipuri avocatiale gen "pentru a se solutiona cererea de reexaminare a taxei judiciare de timbru formulata de catre recurent" , stiind ca nu au nici o sansa reala de a castiga acest proces. Daca tot au incercat sa induca in eroare 2 instante de judecata (tribunalul Bucuresti- au mutat data infractiunii cu un an mai tarziu/curtea de apel- au invocat prevederile instantei de fond criticand legalitatea hotararii TB sub aceasta forma de magarie cinica), nu pot incerca si eu acum sa ii linistesc cu o suma care sa corespunda moral cu timpul petrecut fara permis in buzunar si ma refer de la momentul iesirii din inchisoare pana in prezent? Daca da astept avocat capabil si sunt deschis la propuneri, de castigat e clar ca am castigat avand in vedere ca recursul este o cale extraordinara de atac iar legalitate hotararii TB este incontestabila . Va multumesc
a se vedea informatiile din dosarul 5575/3/2018
Buna ziua, ma numesc Neicut Bebica Gabriel , si ma aflu in prezent in faza de Recurs la Curtea de Apel Bucuresti. Am castigat anularea dispozitiei brigazii rutiere de anulare a permisului de conducere la tribunalul Bucuresti in dosarul 5575/3/2018 si acolo nu am solicitat cheltuieli de judecata sau daune, insa vazand ca la recurs brigada rutiera tergiverseaza judecarea as dori acum sa le cer si daune....intrebarea mea este: "ce sanse am?"
Buna ziua. Am permisul reținut din 23.05.2011 , anulat in 2016 că urmare a unei condamnări cu executare și am câștigat în instanță anularea dispoziției brigăzii rutiere din 2016 . Mai departe nu mai știu cum să recuperez permisul și ce acte trebuie sa prezint. Mă puteți ajuta cu un sfat? Vă multumesc
Răspuns la discuția Redobandire permis anulat
Redobândire. Deci 13 din 15. Succes
Poate ar fi interesant sa detaliezi un pic....eu am castigat un proces cu permis anulat in conditiile in care am fost condamnat in 2016 pe legea veche respectiv art 87 alin 1...urmeaza sa ridic permisul in 15 zile daca nu fac recurs cei de la brigada rutiera
Răspuns la discuția Redobandire permis anulat
Nu trebuie decat dosar pt examen teoretic + examen practic fara scoala etc. Dosarul trebuie sa contina cazier , taxa permis, copie ci , acte medicale (psiohologic etc) succces