avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate pvsilviu

Activitate pvsilviu

Buna ziua,

Am fost solicitat sa inchiriez o locuinta unei persoane cetatean strain, care este posibil sa fie anchetat in arest la domiciliu.
Concret, ar trebui incheiat un act azi la notar si, dupa sentinta de maine, daca va primi arest la domiciliu, sa locuiasca in contiuare.
Exista vreun risc, vreo problema legislativa, etc.?

Multumesc.
Discuție Bilet de voie
Buna ziua,

Este biletul de voie o forma legala intre cele doua parti (angajator si angajat), sau doar o intelegere amiabila?
Poate avea, ca si consecinte, retineri salariale?
Este normal sa fie semnat de catre emitent (adica de angajat) si aprobat (semnat) de catre seful ierarhic superior?

Multumesc.
Buna ziua,

Locuiesc la casa cu curte iar terenul este in totalitate format din pamant.
Lunar primesc in factura o suma aferenta colectarii in sistemul de canalizare a apelor meteorice de pe terenul si casa mea.
In conditiile in care nici un litru de apa meteorica de la mine din curte nu ajunge in canalizare este legala aceasta taxa?

Multumesc.
Răspuns la discuția Recuperare salarii
Nu mai am relatii de munca cu angajatorul .
Aveam de primit 17000 roni , in timpul procesului au platit 5000 dar pt ca au schimbat 3 avocati ( si nu prea i-au platit ) nimeni nu a depus la dosar ceva in legatura cu aceasta suma . Drept pentru care am negociat sa mai primesc inca 15000 in 2 rate si ei au trimis un contract referitor la aceasta intelegere . Nu am nici timp si vreau sa se incheie o data . Nu ma deranjeaza ca se plateste in 2 rate ( una pe 15 dec. si una pe 15 ianuarie dar as vrea sa stiu daca acel contract mai poate schimba ceva ( in afara de timp pierdut ) .
Buna ziua , am obtinut o hotarare definitiva si irevocabila pentru salariile neplatite si , in urma discutiei cu noul administrator al companiei am convenit ca nu are rost sa mai apelez la executor judecatoresc ( cheltuieli suplimentare si timp ) si sa primesc banii ( o suma mai mica decat trebuia dar nu mai povestesc pt ca ma lungesc ) in 2 transe . Am primit un contract in care sunt prevazute toate aspectele si care expira la data celei de a doua transe si trebuie sa-l semnez . Intrebarea mea este : daca nu se tine de cuvant in afara de timp mai pot pierde ceva ( de exemplu sa o luam de la capat cu procesul ) ?
Buna ziua tuturor .
Sunt in ultimele zile de preaviz ( pentru care am primit instiintare ) si urmeaza sa primesc decizia de incetare . Am gasit servici in alta parte si doresc sa inchei activitatea la firma unde lucrez in prezent .
Ce se intampla daca administratorul refuza sa-mi semneze decizia de incetare saptamana viitoare ? Trebuie sa-mi dau demisia ? Avand in vedere faptul ca nu am primit salariile din octombrie o eventuala demisie mai implica cele 15 zile pe care sa le mai stau in firma ?
Pun aceste intrebari pentru ca vreau sa inchei cat mai repede ( cu toate ca nu cred ca ar fi o mare problema sa fiu asteptat inca 15 zile , desi le-am spus ca saptamana viitoare sunt liber ) . Nu discut acum de bani ci doar de acte ( decizie si carte de munca ) .
Preavizul este in cf. cu art. 73 din legea 53/2003si incetarea activitatii cf art 65 .
Preavizul are pe el semnatura scanata a administratorului ( e legal )
Inca nu l-am semnat si din pacate va trebui sa intru in concediu medical pentru o interventie chirurgicala ( sa inteleg ca poate fi intrerupt preavizul pentru asa ceva ) . Lucrez la o sc de distributie si furnizare gaze naturale ( gen Distrigaz dar mult mai mica ) , sunt angajat in cm ca inginer instalatii gaze si in firma sunt ( printre altele ) diriginte de santier retele si bransamente , controlor de calitate , ssm si psi ( sunt singurul cu aceste autorizatii ) . Mai sunt si director tehnic ( dar fara decizie ) si semnez acte ca dr th. In locul meu va aparea din afara altcineva . Am vreo sansa de castig daca contest aceasta concediere ?
Am primit dis de dimineata mareata veste ca sunt in preaviz . Problema este ca are ca data 19.01.2010 si azi suntem in 25 . Este legal sau nu ? Plus ca nu scrie nimic altceva decat motivul : restructurare . Suntem 8 in situatia asta ( din maxim 20 in firma ) . Daca nu avem ccm putem primi un salariu compensatoriu ?
Răspuns la discuția Lipsa fisa post
Concedierea are ca motiv restrangerea activitatii ( e drept ca firma nu merge bine in acest moment ) dar prin plecarea mea dispar din firma anumite autorizatii absolut necesare in desfasurarea legala a unor activitati in firma ( dirigentie de santier , controlul calitatii , sanatate si securitate in munca , psi etc. ) .
Va veni alt director si gata ca legea in romania este pentru fraieri. Eu sunt angajat in cm ca inginer .