avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 160 soluții astăzi
Forum Activitate FlorentinaMiloiu

Activitate FlorentinaMiloiu

Cu ce perioada se poate prelungii termenul de executie stipulat in contract daca se acorda compensatii?
Termen bransament electrica 90 zile, depasit cu 70 zile. S-au acordat 100 lei compensatii fara a se mentiona alt termen. Multumesc!
Buna ziua!
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat , o indrumare cu privire la situatia de mai jos.!
In luna noiembrie 2020 am depus dosarul pt bransament electricitate, reusind in luna aprilie 2021 sa semnez contractul de bransament. In contract este stipulat termen de executie de 90 zile, insa nu au realizat bransamentul nici pana acum. Inca din luna iunie cei de la Electrica in spus ca urmeaza sa achizitioneze echipamentele necesare prin licitatie, urmand ca in 2 saptamanii sa se faca bransarea. Din 2 in 2 saptamnani am mers la ei, insa primesc acelasi raspuns. Am facut o sesizare catre Anre, sesizare prin care am solicitat un termen in care se va face( locuiesc cu chirie, lipsa curentului nu imi permite sa ma mut) bransamentul. Raspunsul lor a fost ca o sa primesc compensatii cf legii( adica 100 lei) si ca distribuitorul are in derulare un proces de achizitii. Am solicitat acordul sa-mi cumpar singura echipamentul lipsa, insa nu mi l-au dat.
Ma puteti ajuta, va rog, cu un sfat? Cui ma pot adresa? Cat mai pot intarzia peste termenul din contract(cei de la Electrica mi-au zis sarcastic ca o sa-mi plateasca comprnsatie 100 lei? Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Taxe racordare electrica
Avizul tehnic de racordare l-am primit fizic in data de 23.12, insa el este datat cu 11.12, iar fisa de calcul are valoarea de 3,580.27. Cum pot proceda in acest caz? Va multumesc frumos pentru raspuns! Sarbatori cu bine!
Cornel Vasile a scris:

Legea nr. 290/2020 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 106/2020 pentru modificarea și completarea Legii energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, precum și pentru modificarea unor acte normative este in vigoare de la 19 decembrie 2020.

Imi puteti spune, va rog, de cand intra in vigoare legea nr 290/2020 privind taxa de bransament electrica? Astazi am ridicat avizul de racorcare prin care mi se solicita plata unei taxe de 3500 lei.
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti care-i procedura pentru a prelungi autorizatia de constructie! Mentionez ca a fost prelungita o data pe 2 ani, iar in ianuarie a expirat prelungirea. Receptia nu o pot face intrucat nu am reusit sa montez geamurile si sa o izolez. Intrucat am primit contractul mult asteptat de la Distrigaz si doresc sa fac bransamentul, as dori sa stiu in cazul in care nu pot face prelungirea din cauza situatiei actuale, pot face bransamentul. Mentionez ca in momentul depuneri documentatiei autorizatia era valabila. Multumesc frumos pentru raspuns! Sanatate!
Buna ziua! In luna martie am depus declaratie 604 prin care m-am angajat sa platesc lunar pentru o per. de 12 luni contributia de sanatate fiind neasigurat. In aprilie am inteles ca s-a dat o ordonanta prin care persoanele neasigurate care platesc 6 luni contributia, beneficiaza de asigurare 12 luni. Astazi am mers sa depun declaratia 212 pentru a beneficia cele specifucate mai sus, insa mi s-a spus ca ordonanta nu prevede nimic legat de cei care au depus 604 si nu au cum sa-mi inregistreze astfel declaratia 212. Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de aceasta ordonanta si cum trebuie sa procedez. Mentionez ca pana acum am platit 3 luni. Multumesc frumos!
In data de 27.05.2016 mi-a fost lovita masina in fata de portii de catre un vecin, martori fiind copii de pe strada printre care si nepoata mea. Intrucat nu ne-am putut intelege, am mers la politia locala sa declar tamponarea. Ulterior, acestia i-au chemat sa dea declaratie pe sora mea in calitate de tutore si pe nepoata. In data de 20.06 am primit o instiintare de la Politia locala, precum si o copie a procesului verbal din care reiese ca i-a fost retinut permisul si a fost amendat. Pe procesul verbal este mentionat faptul ca autoturismul lui prezinta avarii pe bara de protectie, iar la mentiuni el a trecut ca nu este adevarat. In data de 07.12 am primit o citatie de la judecatorie in calitate de intervenient in proces cu vecinul. Ce implicatie pot avea eu in acest proces si de ce am fost citata? Mentionez ca masina nu mi-a fost reparata. Multumesc!
In data de 24.11.2016 am lasat in magazinul de unde a fost achizitionat in vederea repararii un telefon. In data de 27.11.2016 am fost anuntat ca reparatia se poate face contracost intrucat telefonul a suferit un soc. Am fost de acord cu costul reparatiei avand in vedere ca aceasta imi asigura continuitatea garantiei. Pe data de 02.12.2016 telefonul a fost expediat din service. Intrucat nu a ajuns in magazin pana astazi, am sunat la firma de curierat. Am primit raspuns ca telefonul a fost pierdut si ca service-ul a inregistrat o reclamatie deja, reclamatie care se poate solutiona in aproximativ 2 saptamani, termenul maxim fiind de 90 zile. Avand in vedere ca astazi au trecut cele 15 zile din data trimiteri in service, termem maxim stipulat in procesul verbal pot solicita inlocuirea produsului fara sa mai platesc costul reparatiei?
In urma cu aprox 3 luni, o cunostinta s-a ales cu arsuri grave pe membrele inferioare cauzate de explozia unui recipient cu benzina in timpul procesului de sudura. Dupa 3 luni de chin si durere, persoana a decedat lasand acasa 2 copii in varsta de 10, respectiv 15 ani. Firma angajatoare a platit familiei ajutorul de inmormantare in valoare de aprox 3000 lei. Avand in vedere ca a fost inregistrat la ITM accident de munca, va rog sa-mi spuneti dc angajatorul are vreo obligatie fata de familia decedatului si ce masuri ar trebui intreprinse pentru a solicita indeplinirea acestora. Va multumesc anticipat si sper sa existe un cadru legal care sa ajute acesti copii amarati de pierderea tatalui si de greutatile ce ii asteapta
Mi-a fost lovita masina parcata in fata portii de un vecin care iesea din curte. Am fost chemata de copiii care se aflau pe strada si au fost martori la avarie. Vecinul nu recunoaste avaria produsa si nu doreste intelegerea pe cale amiabila. Am declarat avaria la sectia de Politie, mi s-a inmanat o dovada constatoare si mi s-a spus ca o sa-i cheme pentru a le lua declaratii, insa minori nu pot fi luati ca martori, fapt pentru care singura varianta sr fi sa-l actionez in civil. In cat timp trebuie sa primesc procesul verbal de la politie? Va rog deasemenea sa-mi spuneti daca se pot cinstitui ca martori copii. Din cate mi-a lasat de inteles politistuk va trebui sa-mi repsr singur avaria, desi stiu cine este responsabil.