avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate burnaz

Activitate burnaz

V-asi ruga sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in situatia in care trebuie sa renunt la pensia anticipata deoarece ma angajez din nou.
Cine trebuie sa faca demersurile suspendarii ?angajatorul sau eu?
si daca eu ,unde trebuie sa merg si ce documente imi trebuiesc.
VA MULTUMESC!
am primit de la fosta sotie o notificare referitoare ca in termen de 15 zile sa platesc o suma cu titlu de alocatie ptr minora noastra. ,iar in situatia in care nu voi da curs acestei notificari va formula plangere penala de abandon.
Mentionez ca am stopat plata catre fiica mea datorita faptului ca am avut un credit in franci luat impreuna cu fosta mea sotie( ,dar ea nu figureaza ca si coplatitor )si nemai avand resursele financiare necesare platii am intrat in executare silita.alte surse de venit nu am.Va rog sa-mi spune-ti care sunt repercursiunile daca ma imi va face plangere de abandon.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Executare silita credit
v-asi mai ruga cu un raspuns daca se poate.Am facut contestatie la executarea silita si vreau sa stiu daca in aceasta situatie .daca avocatul imi da o confirmare in acest sens s-ar putea sa mi se deblocheze contul de la banca care mi-a fost blocat?avand in vedere ca va fi un proces lung.
Răspuns la discuția Executare silita credit
va multumesc pentru raspuns !Mai vroiam sa va intreb daca se pot executa si bunuri din patrimoniu societatii (eu avand o societate care momentan nu are activitate
Am contractat un credit in 2008 in valoare de 10.000CHF si am tras de el cu ratele pana anul trecut prin Mai2016 cand nu am mai avut posibilitatea sa le achit Vreau sa mentionez ca valoarea francului la acea vreme era 1,90 lei si acum in 2017 datoria in loc sa scada, inca este de aproximativ 30.000 leiAstazi am primit documentele pentru executare silita a bunurilor care defapt nu prea exista.Intrebarea mea este ..daca in aceasta faza de executare inca mai cresc dobanzile si penalitatile ,si daca la acest moment asi putea face contestatie eventual deschiderea unui proces atata timp cat dumnealor au invocat ca neplata sa facut cu rea vointa dar eu nu am mai avut posibilitatea platii neavand nici un venit.
Am avut o soc com care s-a dizolvat si radiat din 2014.In anul 2010 am avut o relatie com cu o societate in care eu eram debitorul .si datorita situatiei economice nu am putut face plata la o factura..Intrebarea este ..mai pot fi trasa la raspundere acum in 2016 sau a fost prescrisa datoria?Am inteles ca soc creditoare are un control demarat de diicot. Mentionez ca soc creditoare nu m-a somat niciodata ptr aceasta plata. dar daca o va face eu trebuie sa vin cu o cerere de prescriptie sau sa prescris din oficiu trecand de atunci 6 ani? Multumesc!
Am avut o soc com care s-a dizolvat si radiat din 2014.In anul 2010 am avut o relatie com cu o societate in care eu eram debitorul .si datorita situatiei economice nu am putut face plata la o factura..Intrebarea este ..mai pot fi trasa la raspundere acum in 2016 sau a fost prescrisa datoria?Am inteles ca soc creditoare are un control demarat de diicot. Mentionez ca soc creditoare nu m-a somat niciodata ptr aceasta plata. dar daca o va face eu trebuie sa vin cu o cerere de prescriptie sau sa prescris din oficiu trecand de atunci 6 ani? Multumesc!
Am contractat un credit prin 2006 de la o banca in franci cand era 1,9 lei francul,acum s-a facut 4,2 lei .Am achitat jumatate din el ,chiar si in aceste conditii de crestere dar acum ma aflu in imposibilitate de plata ,si am intarziere vreo 4 luni.Banca ma someaza in permanenta .dar nu am nici o posibilitate de rezolvare.Va rog sa imi spuneti cand sa dau banca in judecata pentru nerespectarea clauzelor contractuale,,dupa executarea silita sau sa incep de acum?Va multumesc!
Asi dorii sa aflu raspuns la urmatoarea situatie .Casa mamei mele a fost avariata grav 100% de spargerea unei conducte detinuta de intreprinderea de apa si canal ,care a spalat toata fundatia casei,in aceste conditii am deschis actiune in instanta impotriva celor vinovati procesul fiind pe rol .Intre timp mama a decedat iar noi 2 copii am dorii sa vindem acest imobil asa avariat cum este .INTREBAREA MEA ESTE. Avand in vedere ca procesul va fi unul de durata noi mastenitorii defunctei mele mame am putea vinde imobilul in timpul procesului?? sau trebuie sa asteptam pana la incheierea procesului?.Va multumesc!
Venim din casatorii anterioare .Eu am doi copii din casatoria anterioara iar el nu are copii.Asi vrea sa stiu ,daca in cazul decesului sotului cum se va imparte bunurile care intre timp au devenit comune.noi casatorindu-ne legitim
La partea lui de mostenire vor avea dreptul si rudele de gradul 1??(frati,nepoti??)
va multumesc!