avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate ani_beita

Activitate ani_beita

Răspuns la discuția Semnatura electronica la BRD
Am inteles despre ce este vorba: si anume despre un specimen de semnatura “modern”, care sa poata fi utilizat in toate unitatile BRD din tara, pentru situatia in care vrei sa faci operatiuni in acea unitate, dar nu este obligatoriu. Probabil unii angajati ai BRD sufera de exces de zel sau doar se “scot castanele” cu mana lor. Eu am hotarat sa duc buletinul la scanat si sa refuz semnatura electronica. Momentan, eu chiar nu am nevoie de ea.:thumbup:

Răspuns la discuția ANFP
Pe mine m-ar mira ca ANFP-ul sa ia vreodata atitudine, in sensul bun al cuvantului. Gradul de implicare a politicului in institutiile statului, este dovada reala a faptului ca aceasta institutie se dovedeste a fi cu rol "decorativ". Eu asta cred.
Răspuns la discuția Semnatura electronica la BRD
Este bulversant sa primesti un telefon de asemenea natura, mai ales ca eu am vazut, in institutia in care lucrez, ca s-a solicitat semnatura electronica pentru depunerea electronica a declaratiilor, iar eu nu am nimic de declarat online. Nu este prima oara cand am discutii contradictorii cu sucursala BRD Moinesti, ultima fiind pe tema actualizarii datelor cand nu am nimic de actualizat, finalizandu-se cu o cerere prin care cer eu actualizarea datelor. Dupa indelungi si obositoare parlamentari, am semnat acea cerere. Am ajuns la concluzia ca nu au activitate. Si ce credeti, la 3 zile dupa ce am fost la sediul bancii, am fost sunata din nou...pe aceeasi tema. Colega(prima) cea silitoare uitase sa introduca asa zisa actualizare in calculator. :(( ...sa plang...sa rad... Au sedii impunatoare dar lasa de dorit in privinta serviciilor.
Răspuns la discuția Semnatura electronica la BRD
Am si eu o problema asemanatoare: sunt client BRD si am primit un telefon de la o d-na inspector care m-a chemat sa imi fac semnatura electronica, cum ca ar fi obligatoriu, conform BNR. O sa ma duc la sediul bancii, dar doream sa fiu putin mai informata.
Cum pot sa aflu daca am primit un pachet din strainatate? Nu se procedeaza ca atunci cand primesc pachete prin posta la intern? Adica nu primesc un document din care sa rezulte ca trebuie sa il ridic, cu data respectiva? Si daca dintr-un anume motiv, nu am stiut ca trebuie sa il ridic, se intoarce la expeditor? Multumesc pentru raspuns.
Si daca vrei sa stii despre altcineva ?
Cum se poate afla daca cineva a fost colaborator al securitatii? Cine are dreptul sa detina aceasta informatie, si cat costa sa obtii informatia? Multumesc pentru raspuns.
Am lucrarea despre analiza costurilor prin metoda direct- costing pentru examenul de licenta(o parte din el), si am nevoie de o balanta a unei firme reale, sau de o structura a cheltuielilor unei astfel de firme. Banuiesc ca sa cer o balanta sau un CPP ar fi prea mult, dar totusi daca s-ar putea. Sunt in aceasta postura deoarece nu am gasit o firma care sa imi permita sa ii studiez costurile. Am lucrat cu informatii culese din mai multe surse. Multumesc!

Răspuns la discuția probleme cu vecinii
Am scris " deverseaza apa de la cada pe tevile de alimentare cu apa". Eu aveam nevoie de ajutor si nu de un comentariu rautacios. pentru ca de asa ceva nu duc lipsa. Oricum nu mai este cazul, pentru ca au reparat.
As vrea sa stiu, daca un edil ales (primar sau viceprimar), dupa ce si-a angajat nevasta ca functionar public (dupa alegere), poate, fara a fi in situatie de incompatibilitate,sa o promoveze ca sef serviciu? Multumesc de raspuns!