avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate gnu

Activitate gnu

Răspuns la discuția Dreptul elevului la personalitate
Buna ziua.
Nu este vorba aici de nici o incalcare a legii sau a Constitutiei Romaniei.
Aici este vorba de un copil ce provine dintr-o familie saraca si care refuza sa respecte un regulament al scolii respective.

Nu este corect ca unul sa fie obligat sa poarte o uniforma si altul doar pentru ca este sarac poate sa nu poarte. Scoala s-a ingrijit ca el sa posede o uniforma, in acest caz asigurand o donatie. (cred ca scoala a aranjat donatia)

Solutii sunt: fie sa ii cumpere parintii o uniforma noua, fie sa se inscrie la o scoala ce nu pune pretentia uniformei ori poate chiar sa isi cumpere uniforma donata.
Buna ziua.

Este vorba de o asociatie cu scop nepatrimonial ce are aprox. 5000 de membri. (cifrele sunt fictive). In cazul in care 2000 de persoane decid ca nu mai pot continua in formula initiala, este posibila divizarea persoanei juridice (asociatia), cu consecintele ce decurg, respectiv imparteala bunurilor? si in ce conditii (avand in vedere ca actuala conducere nu doreste divizarea, de fapt nu doreste imparteala?
Buna ziua.

Recent am aflat ca in cadrul unei asociatii cu scop nepatrimonial, conducerea a decis ca toate bunurile asociatiei sa treaca in proprietatea conducerii astfel incat nici un membru sa nu poate avea vreo pretentie in acest sens.

Intrebarea mea este daca este posibil asa ceva avand in vedere legislatia romaneasca?
Buna ziua.
Am in proprietate un teren (loc de casa). Vecinii din jur au construit case + gardul imprejmuitor fara a ceda o parte pentru drum.

Acum vor ca eu sa cedez o parte pentru ca vor acces. Intr-un fel s-a circulat pe portiunea respectiva pentru ca noi nu am imprejmuit terenul, nelocuind acolo, insa l-am intretinut (arat, curatat etc...).

Acum, nu ma uit la 20 mp, insa nu vad de ce as lasa gratuit. Si bine inteles nu vad de ce as lasa acces pentru masina (codul civil nu face vreo referire in acest sens). Mie imi scade in acest fel pretul la teren. Prin servitute in fapt pierzi dreptul asupra partii ce face obiectul dreptului de servitute.

Mai mult acestia au construit gardurile fara a ceda teren pentru acces, in ideea ca vom fi noi obligati sa cedam.

Acum, eu sunt dispus sa cedez, insa contra cost sau vecinul care are nevoie de acces sa cedeze aceeasi suprafata din spatele terenului sau mie (fondul sau fiind "lipit" de al meu - desigur nu este de acord). Intrebarea este cum ma pot apara? sau sutine pretentiile mele legitime?

Mentionez ca nu se pune problema uzacapiunii, deoarece nu exista drum si nici nu s-a circulat pe acolo atata timp.

Multumesc.

Buna ziua.
Un angajat nou al firmei conducea masina firmei pe la 5 dimineata. Cand l-a oprit politia acesta nu stia ca talonul si asigurarea sunt in masina si astfel a luat amenda pentru ca nu le are.

Intrebarea este daca exista o actiune in justitie pentru aceasta situatie astfel incat amenda sa se anuleze.
Buna.
La contractele pe perioada determinata, este obligatoriu preavizul in cazul in care angajatul demisioneaza inainte de termen?
Multumesc.
Buna.
Am o casa cu gradina. Gradina are gard comun cu vecinul de langa mine. Acesta a tras un furtun de la groapa lui de "canalizare" de-alungul gardului pana la jumatatea gradinii (aproximativ). De acolo a facut un santulet pana in capatul gradinii si merge spre gradina sa (banuesc ca foloseste pt ingrasamant). Seara da drumul la apa mizerabila. Bine inteles se produce un miros urat si mai trece putina apa si in gradina noastra (banuesc ca pe sub gard ca deasupra nu poate de fundatia gardului).
I-am comunicat ca ma deranjeaza actiunea sa insa nu il intereseaza. Ce pot sa fac?
Buna ziua.

Am un apartament la curte comuna si as vrea sa stiu cum s-a calculat suprafata terenului aferent pentru care platesc chirie.
Discuție Abuz
Buna.
Sper ca scriu in categoria corecta.

As vrea sa stiu daca exista o lege a Uniunii Europene sau a Romaniei privitoare la hartuire. Un vecin mi-a facut plangere mincinoasa la politie; nu a avut castig de cauza.

Apoi am facut nenumarate drumuri la primarie pt a ma justifica acuzelor nefondate. Bine inteles majoritatea nu le pot dovedi pt ca nu se da nimic in primarie, cum ca ai fost la ei si ce solutie au.
Ultima oara am fost amendat ; am contestat la judecatorie.

Acestea le face pt ca sa vand casa sub pretul pietei.
Eu insa vreau sa ii inchid cumva posibilitatile astea de ma pune pe drumuri.

Multumesc.