avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Activitate bebelyoung

Activitate bebelyoung

Am avut proces cu casa de pensii cu salariile brute am castigat si la judecatorie si la curtea de apel dar avocatul din nu stiu ce motive a omis sa ceara cheltuieli de judecata si a facut dupa o cerere pentru cheltuieli de judecata unde a depus chitante cu sumele de bani ,s-a judecat si au dat urmatoarea hotarare-
În baza art.411 pct.2 C.pr.civ. suspendă soluţionarea cauzei până la o nouă stăruinţă a părţilor. Cu recurs pe toată durata suspendării.
ce pot sa fac in continuare
Multumesc anticipat
Am vandut casa fiicei mele cu o clauza numita uzufruct
Poate sa o amanateze ,sa o puna gaj, sa gireze la banca sau sa o vanda fara acordul meu sau daca are datorii la Anaf poate sa o ia Anaful
Astea sunt niste exemple dar vreau sa stiu ce poate sa faca
Va multumesc anticipat
Am avut un proces cu casa de pensii la judecatorie si la curtea de apel pe care l-am castigat insa avocatul nu mi-a cerut cheltuieli de judecata motivul nu il stiu dar din luna Mai anul acesta cand s-a terminat procesul ma tot minte ca a depus acte (nu stiu ce acte) ca sa recuperez banii si sa astept sa vina acasa ceva de la tribunal si sa o anunt asta a fost in iunie am stat pana in august cand am sunt-o si a zis ca sunt in concediu sa sun dupa 1 septembrie am sunat si a zis la fel ca a facut cerere sau ce a facut si sa astept sa vina acasa ceva de la tribunal ,eu cred ca ma minte suma e mare pt. mine 1500 ce pot sa fac daca nu vrea sa ma ajute sa cer cheltuielile de judecata chitanta de 1000 de la tribunal mi-a cerut-o sa o depuna la dosar cand i-am dat si 500 pt. curtea de apel fara sa imi dea chitanta zicand ca depuna ea chitantele la dosar dar nu a depus ce pot face nu am copii de pe chitanta ca am zis ca e avocat
multumesc anticipat
Da cheltielile nu au fost solicitate asta a zis avocata zicand ca depune ea o solicitare si de aceea va rog sa imi spuneti unde pot sa vad daca a depus ca eu nu mai am chitantele pt.ca le-a cerut ca sa le depuna de ce nu le-a depus nu stiu
Eu va multumesc anticipat

Ana Brăileanu a scris:

Bună ziua,
În cazul în care cheltuielile de judecată nu au fost solicitate în cadrul procesului, puteți formula o acțiune separată pentru recuperarea acestora.
Daca acestea au fost solicitate, însă nu au fost dovedite, iar instanța de judecată le-a respins, intervine instituția autorității de lucru judecat, ceea ce înseamnă că nu le veți mai putea recupera pe cale separată.


Am dat in judecata casa de pensii pitesti si la curtea de apel am castigat dandu-mi sentinta finala dar avocatul nu a depus cheltuielele de judecata , se mai poate face ceva sa recuperez cheltuielele de judecata de 1500 lei pt. mine sunt bani multi in comparative cu pensia mea
va multumesc anticipat
Discuție Pensionare
Am stgiul de cotizare de 33ani si 6 luni
Dca mai cumpar 1an si 6 luni ma ajuta cu ceva tinand cont ca trebuie sa platesc 800 pe luna deci intr-un an aproape 10000 ,adica imi creste pensia cu ceva sa recuperez banii
Va multumesc anticipat
sotia a depus dosarul de pensie anticipat astazi 05 09 2019
asa au spus cei de la casa de pensii si au zis ca nu iese anticipat ci anticipat partial
care e diferenta ia pensie mai mica
ea este nascuta pe 05 06 1962 si are vechime 32 ani si 8 luni asa au calculat unde a lucrat
va multumesc anticipat
Discuție salariu brut
Am acionat in judecata casa de pensii Arges si am primit urmatorul raspuns Admite in parte contestatia. Anuleaza decizia nr. 320555/05.10.2018 emisa de catre intimata. Obliga intimata sa recalculeze drepturile de pensie ale contestatorului prin valorificarea salariilor brute mentionate in adeverinta nr. 4489/06.03.2018 eliberată de catre RATEN ICN Pitesti si a salariilor brute obtinute pana la data de 01.04.2001, mentionate in adeverinta nr. RO/10/36318/21.06.2018 eliberata de Distributie Oltenia. Obliga intimata sa acorde contestatorului diferentele de drepturi corespunzatoare acestei recalculari incepand cu data de 01.09.2018. Respinge solicitarea contestatorului de a-i fi valorificate salariile brute obtinute incepand cu data de 01.04.2001, mentionate in adeverinta nr. RO/10/36318/21.06.2018 eliberata de Distributie Oltenia. Executorie de drept. Cu apel in termen de 30 zile de la comunicare, cererea de apel urmând a fi depusa la Tribunalul Argeş.
Eu am avt adeverinte pana in 2010 este correcta hotararea
multumesc anticipat
noua lege din 2018 referitoarela grupele 1 si 2 se aplica recalcularea pensiilor la toti pensionarii cre au avut grupele 1 si2 de munca sau la anumite locuri de munca
si mai am o intrebare daca am lucrat mai putin ex.9 ani in domeniul nuclear se recalculeaza sau trebuie sa fi lucrat 25 de ani
Răspuns la discuția pensionare

si ce trebuie sa fac imi spun ei sau ma duc eu la casa de pensii
Carp Mircea a scris:

Nerevizuibil după împlinirea vârstei de 60 ani.