avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate ionelbonda

Activitate ionelbonda

Am lucrat in gr. 1 de munca 11 ani si 9 luni, 1 an si 7 luni in conditii deosebite si 9 luni in gr. 2 de munca. Cu cit scade virsta de pensionare pentru aceste perioade si care sint luate in calcul? Sporurile generate de aceste perioade se adauga la vechimea in munca ca sa pot ajunge la stagiul complet de cotizare? Care sint perioadele de care beneficiez de adaosul la vechimea in munca? Rog daca se poate a se adauga si temeiul legal care sta la baza raspunsului Mentionez ca vechimea efectiva( socotita de mine) ar fi de 28 ani si 7 luni. in care sint incluse si perioadele de mai sus. Data nasterii 26.01.1960 si am 58 ani.Pot iesi la pensie pentru limita de virsta? Si cind?
Este indicat sa reclamati in scris la politie. Cu aceasta faceti dovada ca v-ati aparat.
Răspuns la discuția Certificate actionar
Multumesc
Buna ziua
Detin doua certificate de actionar pe care le am de la bunicii mei decedati Parintii decedati. Firma la care sint arondate certificatele exista si a confirmat ca certificatele au valoare si exista si dividende dar trebuie sa fac dovada ca sint proprietar/mostenitor pentru a le fructifica Ce diligente trebuie facute si unde: instanta, notar?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toleranta zero fata de violenta
Răspuns la discuția Descoperire card
Multumesc
Doamna soacra-mea a avut un card de cumparaturi si dupa ce a cheltuit suma de pe card a murit. Creditul era asigurat. Apartinatorii mai primesc bani de la societatea de asigurare?
Răspuns la discuția Constructie fara autorizatie
Legea 50/1991 este foarte stufoasa si nu ma pot descurca in ea. Poate doar cu ajutorul cuiva initiat.
Un cetatean a construit o anexa gospadareasca pe terenul statului fara autorizatie de constructie. La sesizarea mea politia locala precizeaza ca , in temeiul legii 50/1991, constructia anexei fiind mai veche de 3 ani se prescrie orice masura sanctionatorie impotriva respectivului cetatean
Intrebare: de cind curge termenul de prescriptie? Nu cumva era treaba politiei locale sa ia masuri la timp? Nu se mai iau nici un fel de masuri vizavi de aceasta situatie si va exista pe mai departe ca si cum ar fi legala?
Doresc sa-mi fac contract de furnizare servicii pe numele meu.Intrucit imobilul in care locuiesc este cumparat de mine, cu contract advocatial, dar neintabulat functionara de la ghiseu mi-a spus ca nu poate sa-mi faca contract decit cu durata partiala(un an) si plata unei garantii, aproximativ 200 lei. Mentionez ca pina in prezent plateam facturile pe numele fostului proprietar decedat de vreo zece ani si nici acesta nu avea intabularea facuta. Precizez de asemenea ca nu am avut niciodata probleme cu plata facturilor, restante, debransari etc.Este legal cum procedeaza functionarul?