avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate Katy66

Activitate Katy66

Bună seara.Anul viitor trebuie să mă pensionez în sistemul militar limita vârstă conform anexei 58 ani și 7 luni, vechime efectivă în serviciu 14 ani 10 luni(ART. 19 din LG pensiilor militare) la care se adaugă 7 ani 5 luni spor și perioada asimilată 6 ani și 9 luni.Deci în total 29 ani ptr decizie.Apoi am 7 ani contribuție în Italia. Ce pot face cu aceste contribuții? Pot cere statului italian să-mi restituie contribuțiile reținute?Imi trebuie să lucrez încă 11 ani să pot face pensie și la ei…cam la 68 ani….Nu intenționez să rămân până la drept pensie în Italia.Exista posibilitate de risconto să-mi cer contribuțiile?
Buna seara.In Iulie am dus la bunici fata(are 16 împliniți).Toți avem rezidenta de 10 ani in Italua cu nucleu familiar înregistrat, acum ca ea sa se întoarcă la studii in Septembrie nu e suficient biletul, carte identitate România, carte identitate Italia, permis ședere Italia,adeverinta elev liceu Italia? Trebuie și declaratia consulat al părinților? E de necrezut ca din țara de reședința iese dar din țara de origine nu poate ieși.Întrebare:Trebuie sa mergem la consulat sa dam declarație acord părăsire România când copilul adult 16 ani este rezident cu documente in Italia si aici reîncepe cursurile? Obbligatoriu declaratie parinti (ambii residenti in Italia)?Va rog imi poate raspunde cineva? Mi se pare mult incompleta Legea, nu pe intelesul tuturor.Nimeni nu a gandit ca suntem familii care locuim in Italia cu documenti me in regula?Citesc si citesc si nu e clar nimic.
Daca am vechime conditii speciale vechime efectiva 14 ani si 8 luni ca functionar public cu statut special, si 7 ani si 6 luni contabil civil ,varsta 55 ani împliniți ,pot cere pensie militara anticipata?!vazand ca cea de serviciu limita vârsta confirm tabela e 58 ani si 7 luni.?Am trecut in rezerva in 2011 la demisie.Multumesc
Discuție Pensie militara
Bună ziua.Ma numesc Caterina.Am demisionat din penitenciar in 2011 avand următoarea vechime:
21 ani,10 luni,18 zile din care:
-7 ani,1 lună si 28 zile din sectorul civil până la intrare sistem
-14 ani,8luni 15 zile in sistem ca subofițer si fpss
-3 ani si 8 luni ,angajată cu contribuțiile achitate in Italia.
Un total 25 ani si cinci luni.
Sunt născut a in noiembrie 1966,curand 53 ani
Intrebare:Pot aplica la pensie militara la 55 ani considerând că din 62 ani scad sporul de 7 ani ,iar vechimea efectiva in sistem de 14 ani,8,luni si 15 zile se rotunjeste la 15 ani?sau se rotunjite cea cumulată.Mă interesează daca pot iesi la varsta de 55 ani cu pensie militara sau trebuie sa astept împlinirea 62 ani?Mă repet sam demisionat in 2011.Multumesc
Bună ziua.Am demisionat din sistem militar in 2011,cu o vechime totală de 21 ani,din care 14 ani si 10 luni efectiv militar la care se vor adauga 6 luni la an.Am si o vechime in UE (cu contributii)4 ani.Varsta mea este 52 ani si 4 luni.Beneficiez de pensie militara?Multumesc.
Discuție Pensie militara
Am o vechime totala in munca de 25 ani,din care 14 ani și 8 luni că fpss (agent penitenciar),conditii speciale,8 ani civil condiții normale,si 4 ani cu contribuție în UE , născuta noiembrie 1966,2 copiii.Incheiat activitate la demisie in Sistemul Penitenciar.Acum nu am nici un fel de pensie,, probleme de sanatate.Beneficiez de pensie militara?Se rotunjește vechimea din sistem de la 14 ani și 8 luni la 15 ani?Dacă pot beneficia de pensie militara, când ar fi data pensionarii?!In caz negativ având în vedere anii condiții speciale, se aplica reducerea la vârsta standard,dacă nu am stagiu complet? Mulțumesc.
Hotărârea este din August 2012 scuze.
Buna ziua.In anul 2010 luna August ,am câștigat in instanța drepturi salariale pentruperioada 1.10.2011-30.11.2011.Societatea care i-mi datora salariile,nu a virat nici un bănuț din salarii chiar după aceasta sentința.Mai mult a declarat faliment si nu a mai plătit drepturile salariale.Eu nu am procedat pentru executare silită,deoarece nu am avut alte venituri de plătit alte taxe,pentrusustinerea familiei am plecat la lucru in străinătate.Si acum când va scriu sunt angajata in strainatate.Intrebarea mea este:Cele doua salarii care probabil in suma neta sunt peste 1500 RON eu ii mai pot recupera după scurgerea timpului de la hotărârea judecătorească definitiva din August 2011 ?Trebuie sa fac un alt proces?Cauza a fost soluționata in favoarea mea,TribunalulBotosani a emis o hotarâre cu drept de apel,dar societatea nu a mai declarat apel.