avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate Duduada

Activitate Duduada

Buna seara!
Un cetățean italian căsătorit de 10 ani cu o românca a decedat anul trecut, era pensionar. El ‘70 de ani, ea 53. Soția supravietuitoare, românca are drept de pensie de urmaș din partea statului italian? A fost o căsătorie cu separațiunea de bunuri încheiata in Italia și declarată și in România. Mulțumesc!
Buna seara! Dacă soțul are credite de nevoi personale , neplătite și este executat silit , aceasta executare se poate extinde și asupra soției?Mentionez ca aceasta nu a semnat nici un document bancar
Buna ziua!
O persoana fizica care cu un microbuz aduce pachete si persoane din strainatate este oprita la intrare in Romania de ANAF.Ce se poate intampla? Este aceasta o fapta penala?;
Multumesc! Pe mine sincer ma interesa lucrul asta deoarece un domn avocat mi-a spus ca gestiunea frauduloasa este o fapta mai grava, mai ales ca plangerea este facuta de o persoana ( o parte civila) ,iar fapta de inselaciune pentru ca a fost sesizata de procurorul de caz, ar cantarii mai putin, ar fi o fapta mai usoara....... ceva de genul.....
Este vorba despre o situație din 2006, plângerea s-a făcut în 2012,
Bună!
Două persoane sunt învinuite in același dosar. Una prin plângerea unei presupuse persoane păgubită.... de gestiune frauduloasă și cea de-a doua persoana de înșelăciunea prin sesizarea procurorului de caz. Care dintre cele 2 persoane învinuite are probleme mai mari. Mulțumesc!
Buna ziua!
Ce fel de contract as putea face pentru a putea flosi un slogan si o sigla inregistrate de mine la la OSIM, sa le folosesc pe alta firma de-a mea, cu acelasi domeniu de activitate? Este vreun contract sau decizie interna ? Gen: contract de comodat sau cesiune? Multumesc!
Răspuns la discuția Protectia copilului
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc! VA doresc multa sanatate....m-ati linistit! De abia acum am inteles
Răspuns la discuția Oare comit o infractiune?
Nu scrie nimic de genul asta. Multumesc pentru raspuns.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!
In urma cu 2 ani am primit spre inchiriere o garsoniera ANL, acum cateva luni am cumparat prin programul prima casa un apartament care necesita reparatii inca nu ma pot muta in el. As vrea sa stiu daca comit vreo infractiune, locuind inca ca si chirias ANL dar avand si o proprietate. :O Multumesc!