avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate cezyochi

Activitate cezyochi

Buna ziua.Stiu ca la ce o sa intreb as primi ca raspuns sa fac succesiunea,dar nu pot pt ca exista un frate decedat,iar nepotii de pe el sunt in America si nici nu-mi raspund la mesaje...deci...intrebarea mea...ce as putea face in cazul fratelui existent care a luat tot de la casa parintilor, ce credea ca i-ar fi de folos in vreun fel,fara sa spuna ceva macar(am incercat sa-i spun sa avem grija impreuna de tot ce cuprinde cuvantul mostenire(si obligatii...gen-este pisica,cainele...la care eu le duc in fiecare luna mancare(se ocupa un vecin),am facut gard la strada ca se darama,m-a costat f mult...dar m-a blocat peste tot...in schimb dupa ce a luat tot de pe acolo,chiar si cheile ...a sunat pe la oamenii aia unde aveau parintii pamantul dat in arenda ca vrea partea lui...i-am lasat ca imi era mie rusine de rusinea lui,vrea sa se duca sa taie copacii in toamna,ca sunt ff multi...daca a trecut cineva prin asta,il rog sa-mi spună cum a rezolvat...Multumesc...chiar m-am saturat sa am grija numai eu...oricum cat traiesc animalutele o sa am grija de ele...
Da.Am uitat sa precizez că unitatea noastră are acum alt patron,dar actul aditional pe care trebuie sa-l semnam este pe vechea denumire,nu este specificat nici salariul,asa cum se specifica intr-un act aditional.Cand am intrebat ni s-a comunicat ca este AA doar pentru durata de lucru...Este in regulă asa?Sau doar sa ne sperie?Multumesc

Cornel Vasile a scris:

3 schimburi inseamna a cate 8 ore/schimb?

Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca la CM se adauga un act aditional prin care se modifica "durata muncii",adica sa semnam ca suntem de acord sa lucram de luni pana duminica in 3 schimburi,fara sa fie platite ore suplimentare(cica ni se dă câte 2 zile libere in cursul saptămânii-dar din lipsa de personal nu prea se poate), adica sa te poata cumva sa te oblige sa vii la sfarsit de saptamana,doar ai semnat?.Ti se poate desface CM pe motiv ca nu esti de acord?Multumesc.
Bună ziua.Situație:Părinți decedați,nu este făcută succesiunea...Vă rog sa-mi spuneți dacă unul dintre frați se duce la casa părintească de unde ia tot ce i-ar putea folosi lui,chiar si cheile sa nu se poata intra,poate fi impiedicat sau reclamat undeva???,atâta timp cât nu participă si la datoriile moștenite,gen intreținere curte si casa,câine și pisică....cred că se intelege ce vreau să intreb...Mulțumesc.
Bună ziua.Poate cineva sa-mi spună exact ce acte trebuie pentru dezbaterea unei succesiuni in instanta,pentru părintii care sunt decedati-tata in 2007 si nu s-a facut succesiunea si mama in 2022.Suntem 3 frați ,plus unul decedat care are 3 copii in alte tări si nu tinem legatura.Va multumesc.
Buna ziua.Vă rog să-mi răspundeți la următoarea speță.Fiul meu s-a mutat cu o fată incă de când ea era in ultimul an la liceu-el la inceput cu serviciul.Ea a făcut colegiul intre timp el a achizitionat o casă prin credit bancar ajutat si de noi.Acum lucreaza amandoi.Fiind in concubinaj,in caz de fata ar pleca,ar putea avea vreun drept asupra casei?Multumesc
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
Multumesc de raspuns..
Dar tot ce ati scris a fost respectat...am specificat in intrebarea adresata pe forum ,cum au fost platite,cum hotararea era definitiva,cum se arata in ea ca suma de X reprezinta sulta si Y cheltuieli de judecata...etc...a fost acceptata oferta,s-au ridicat si banii ca mai tarziu sa ma trezesc cu alt proces...am scris in intrebare....scuze dar sunt suparat...vad ca nu primesc nici un raspuns...cu legile astea din RO...,deci platesc o data tot...si ma trezesc cu alt proces in instanta unde duc toate actele doveditoare si sunt intrebat ...la 2 termene acelasi lucru"sunteti de acord sa platiti cheltuieli de judecata pe cale separata?"...cum sa fiu de acord daca deja am platit ce era de platit si am adus atatea documente sa dovedesc...oare nu le citeste nimeni?cum asa???...A trecut cineva prin asta?...multumesc
Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
Vă rooog...imi poate răspunde cineva???

cezyochi a scris:

Buna ziua,va multumesc pt raspuns...in Hotararea dupa care am facut oferta reala de plată la executor scria asa:"Obliga paratul(adica eu),la plata unei sulte de Xx,in favoarea reclamantei.Constata ca partile au efectuat CJ in cuantum total de X,din care reclamanta a avhitat X lei ,iar paratul y lei.Raportat la cotele retinute,obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei X,reprezentand cheltuieli de judecata.Document:Hotarare....

Răspuns la discuția Cheltuieli de judecata
Buna ziua,va multumesc pt raspuns...in Hotararea dupa care am facut oferta reala de plată la executor scria asa:"Obliga paratul(adica eu),la plata unei sulte de Xx,in favoarea reclamantei.Constata ca partile au efectuat CJ in cuantum total de X,din care reclamanta a avhitat X lei ,iar paratul y lei.Raportat la cotele retinute,obliga paratul la plata catre reclamanta a sumei X,reprezentand cheltuieli de judecata.Document:Hotarare....