avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate marius68marius

Activitate marius68marius

Buna ziua, sunt persona juridica si am deschis un dosar de partaj judiciar inpotriva unei foste salariate, ce are locuinta bun comun cu sotul. Pentru a recupera creanta ce o datoreaza societatii noastre am apelat la executare silita a imobilui propietate comuna cu sotul SUSPENDATA pana la solutionarea partajului. In acest moment cu actiune de chemare in judecata suntem la nivelul expertizei imobiliare de evaluare a imobilului, iar Avocatul celor doi soti ne propune o intelegere cu privire la restituire sumei in rate lunare. In cazul ca acceptam aceasta variata cum va arata o incheiere data de instanta cu privir la partaj si ce se va intampla daca creditoarea nu va onora intelegeream, mai putem continua executarea SILITA ?
Buna ziua,
avem in societate un angajat ce i s-a schimbat functia pentru motivul desfintarii postului, acesta a dat in judecata societatea solicitand reintegrarea pe postul anterior, daune cominatorii de 500 lei pe zi de la data pronuntarii pana la aplicarea hotararii si daune morale in suma de 20.000 lei.
Intrebarea este cum pot respinge in intampinare daunele cominatorii si daunele morale acestea ne-fiind justificate in actiunea de chemare in judecata si temeiul juridic de care ma pot folosii?
Buna ziua,
sunt persoana juridica si am un cotract incheiat cu o fima de salubritate, aceasta are obligatia de a ridica deseurile menajere in doua pubele puse la dispozitie de aceasta firma, de fiecare data in factura emisa de aceasta se reflecta o cantitate mult mai mare de gunoi menajer decat capacitate pubelelor mai ales ca acestea nu sunt umplute la capacitate maxima. In acesta situatie am luat decizia sa achit partial factura mai exact doar conform contractului, dar aceasta varianta nu o consider corecta sa o aplic pe termen lung. Intrebarea este daca pot rezilia acest contract pentru motivul de mai sus si care ar fi temeiul juridic? multumesc
avand in vedere codul munci care specifica ca pe perioada concediului medica se suspeda si nu se fac modificari de C.I.M, care este temeiul legal pentru a rezolava acest impediment, multrumesc
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: In societatea nostra directorul economic numit in functie prin consiliu de administratie se afla in concediu medical de lunga durata, pentru acest motiv acesta a fost deacord cu inlocuirea din functia de director economic pe o functie inferioara in baza unei solicitari personale cu o alta persoana activa la acest moment; in ce condititi sau cum se procedeasa in aceasta situatie pentru a putea da curs proceduri de inlocuire?
multumesc
Buna ziua,
ce actiune pot intreprinde impotriva unui executor ce a formulat o executare silita, avand in vedere ca mi-a fost comunicata doar incheierea de incuvintare si procesul verbal de sechestru pe un autovehicul ( nu sa repectat art. 732 ncpc) pentru o factura fiscala de ridicare deseuri menajere care este achitata
multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare:
Societatea la care lucrez a iesit din insolventa, pe perioada intre data hotararii si redactarea sentintei de iesire din insolventa respectiv transmiterea acesteia la ONRC, ANAF.. adimistratorul special isi mai desfasoasa activitatea? in caz ca nu cine poate conduce societatea in aceasta perioada?

Multumesc
Cu respect