avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate mirustefi

Activitate mirustefi

Dar ma intreb daca in prezent s-ar putea face de catre avocat invitatia pentru sedinta de informare cu privire la avantajele medierii si daca el ar putea elibera certificatul de informare / procesul verbal - in cazul in care una din parti nu se prezinta. Nu stiu daca se aplia deja aceste prevederi pentru avocati.
Buna ziua.
Se poate acorda pensie de intretinere pentru major in continuarea studiilor retroactiv, inainte de introducerea cererii de chemare in judecata, daca tatal nu mai plateste de un an de zile nici o contributie la costurile studiilor fiului sau?
Exista parctica care sa zica ca se poate?
Va multumesc!
Răspuns la discuția teren
Multumesc!
In consecinta, daca am refuzat prima oferta a Comisiei si daca propunerea mea nu a fost aprobata, oare mai primesc a doua oferta a Comisiei , asa cum spune legea - Regulamentul,... sau se considera ca s-au analizat deja doua oferte ( desi a doua a fost propusa de mine )?
Discuție teren
Buna ziua,
Am un teren expropriat si urmaza sa mi se ofere un teren in echivalent pe alt amplasament. Mi s-a oferit o parcela care este prost situata si eu am gasit o alta parcela, solicitand Comisiei de Fond Funciar sa verifice daca poate sa imi fie atribuita.
Am primit raspuns ca acea parcela se afla in domeniul piblic.
Va rog sa imi spuneti ce terenuri pot fi atribuite de comisiile locale de fond funciar?
Cum pot trece terenurile din domeniul public in domeniul privat al statului?
Multumesc!
Discuție fundatie
Buna ziua! Pot fundatille sa isi infiinteze sucursale? Cum as putea functiona si la alt sediu decat cel din actele de infiintare, fara sa schimb sediul. Ma intereeaza sa am un punct de lucru sau o alta forma de functionare, fara personalitate juridica distincta.
Multumesc!
Buna ziua, as dori sa stiu va rog, in situatia in care se retine garantia de 10 % pentru gestionari si se descopera minusuri in gestiune, acestea pot fi acoperite direct din garantie sau trebuie sa fie constatate prin hotarare judecatoreasca, ca sa poata fi recuperate din garantie.
Asta pentru ca in Legea 22 /1969 spune ca atunci cand gestionarul a cauzat o paguba in gestiune si aceasta nu se acopera in termen de 1 luna de la obtinerea titlui executoriu, ... se va despagubi din garantie...
Deci sociatatea angajatoare ar trebui sa aiba o hotarare judecatoreasca care sa constate paguba, ca sa justifice retinerile din garantie?
Multumesc!
Buna ziua, as dori sa intreb daca o persoana deportata in Siberia in ianuarie 1945 si revenita in tara in 1949 poate beneficia de despagubiri in baza legii 221/2009.
Trebuie ca instanta sa stabileasca caracterul politic? Pentru ca legea se refera, dupa cate vad eu la perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989.
Multumesc!
Buna ziua, m-ar interesa cum se stabileste competenta teritoriala in cazul proceselor pe legea 221/2009, atunci cand reclamantul ( fiul celui deportat ) este cu domiciliu in strainatate, iar cel deportat - in prezent decedat - a avut ultimul domiciliu in raza judetului Timis.
Multumesc!
Răspuns la discuția martor
multumesc frumos!
Discuție martor
As dori sa stiu va rog ce grad de rudenie este fratele sotiei unchiului meu ( adica cumnatul fratelui tatalui meu ) si daca poate fi audiat ca martor in proces de succseiune.
Multumesc!