avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut groza

Activitate Ionut groza

Discuție Permis retinut
Buna seara.In urma cu 2 luni am avut un accident în bucurești ,un motociclist a intrat în mașină cu care eram lovinduma in spatele masini in partea dreapta. Eu am fost oprit pe dreapta am plecat regulamentar cu semnal stanga.Dupa aproximativ 25 30 de metri după ce m-am pus in miscare si eram încadrat pe banda di dreapta m-am trezit cu motociclistul in spatele masini.Ma observat tarziu sau a vrut să mă depășească pe dreapta nu inteleg ce a vrut să facă de sa lovit de mine,dar cert este că a avut viteză asta după urma de frânare care a avuto de 15 sau 16 metri nu mai rețin corect .Politia mia retinut permisul iar problema este următoarea. 1 De ce miau retinut permisul .2 Am itrebat de dosar si mi_au spus ca dosarul il cercetează ei si nu trebui dus la parchet .Politia mi-au făcut dosar penal dar de ce nu il cercetează judecătorul si il cercetează ei ,asta înseamnă că nu e dosar penal nu inteleg .Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ,sau cu fac sami recuperez permisul mai repede,specific ca este pâinea mea si cred ca o sa raman si fara servici ,depind de permis fiind sofer pe comunitate .Va rog frumos ajutatima cu ce trebui să fac .
MULTUMESC ANTICIPAT SI RESPECT

Discuție Proces
Buna seara .Am castigat un proces de tentativa la omor fiind partea vatamare ,si as vrea sa stiu in cat timp primesc bani care i-am cheltuit cu spitalizare si cu avocațul .Fiind admis in instanta .Cata perioada are inculpatul sami dea bani .Am inteles ca la partea de daune morale are 3 ani .Multumesc anticipat
Discuție CONDAMNARE
Buna ziua, o intrebare am si eu. Am inteles ca un an de puscarie este de 8 luni este adevarat. Am fost înjunghiat si persoana a fost condamnată la 6 ani cu executare. Sa inteleg ca din 6 ani el sta 4 ani inchis? Multumesc anticipat. Un raspuns mai pe inteles as dori, adica daca e adevarat ca sta doar 4 ani din 6 de pedeapsa.
Buna seara .O intrebare am si eu ,în urma cu 8 luni am fost înjunghiat de un vecin si azi l-au condamnat la 6 ani si 8 luni pentru tentativă la omor .8 luni se scad ca a fost pe arest si neam judecat .Restul este de 6 ani ,practic cât executa el din acești ani .Multumesc anticipat
Discuție Permis retinut
Buna ziua .Pe data de 16 08 2018 am avut un accident cu un motociclist ,care a intrat în mine el având viteză și pe mine m-au băgat la neacordare de prioritate .Miau retinut permisul ,pe dovada miau scris următoarele..Accident rutier soldat cu vatamare corporala a unei persoane aflate în mers.ART135/ft 111/4. Ce inseamna asta si ,care este perioada de pedeapsa ,adica pe cate luni mise suspenda dreptul de conducere.Multumesc anticipat
Buna seara .Am avut in urma cu 2 luni un accident rutier cu vatamare corporala ,un motociclist a intrat în mașină cu care eram ,deci el ma lovit pe mine .Politia mia luat permisul pe motivul neacordare de prioritate ,dar el Cand a intrat în mine a avut si o urma de frânare de 16 metri (deci circula cu viteză și nu a avut timp să mă evite ,sau ma vazut tarziu) După cele constatate poliția nu trebuia sami dea si mie un proces verbal de constatare sau o copie .Este legal sau nu sami planeze o copie a procesului verbal .Mie nu mia dat nimic .Multumesc anticipat
Discuție Accident rutier
Buna ziua .Pe data de 16 08 2018 am avut un accident cu un motociclist ,care a intrat în mine el având viteză și pe mine m-au băgat la neacordare de prioritate .Miau retinut permisul ,pe dovada miau scris următoarele..Accident rutier soldat cu vatamare corporala a unei persoane aflate în mers.ART135/ft 111/4. Ce inseamna asta si ,care este perioada de pedeapsa ,adica pe cate luni mise suspenda dreptul de conducere.Multumesc anticipat
Buna ziua .Am dovada de circulație cu drept de prelungire pentru un accident rutier si miau făcut dosar penal.Întrebarea mea este .Dacă nu am mers la prelungire cum pot beneficia de faptul că nu am condus si nu am prelungito chiar dacă am acest drept ..Ce trebui să fac casa beneficiez de acest lucru sau ce trebui să depun pentru a beneficia de de faptul că nu am prelungito .Este ceva legal de care sa ma leg sa mise scadă la sfarsit perioada aceasta .Am inteles ca dosarul o sa se închidă cu NUP.sau cam asa ceva .
Discuție Permis retinut
Buna seara.Am avut un accident rutiere în bucurești și mi sa facut dosar penal ,victimă a intrat în mine cu o motocicleta si a avut 1sau 2 zile îngrijiri ,a dat declarație si am inteles ca a depus si o cerere sai repar motorul. Unde pot sa fac o plângere sau unde ma pot adresa pentru ca sunt nedreptățit si simpt ca poliția vrea sa ma scoată vinovat de accident .Adică după ce am plecat după loc regulamentar după aproximativ 30 35 metri motociclistul a intrat în mine lovinduma in spatele ma si .Urma lui de frânare a fost de 16 metri .Deci nu avea viteză regulamentar la urma de frânare .Miau luat permisul ,vor sa plătesc motocicleta si motociclistului nu isa aplicat nici o pedeapsă .Asta e poliția din bucuresti cand gasesc o persoana din alt judet.Multumesc cu respect si tare as vrea sa stiu unde trebui să mă adresez .
Răspuns la discuția Accident rutier
Undeva la 2 sau3 zile