avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Activitate IULIA NEDELCU

Activitate IULIA NEDELCU

Buna ziua,
In cazul in care un salariat are pensie alimentara pentru 2 copii retinuta pe statul de plata, la lichidarea acestuia, pensia alimentara se retine din tot salariu net realizat (inclusiv din zilele de concediu neefectuat)?
Multumesc,
Răspuns la discuția Gravida cu program redus
Buna ziua,
Salariatele insarcinate nu pot lucra program de noapte si nu efectueaza ore suplimentare.
Răspuns la discuția indemnizatia de handicap
Buna ziua,
Da, indemnizatia de handicap se cumuleaza cu salariul.
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Buna ziua,
Nu a calculat gresit contabila, Al doilea concediu medical pe cod 14 se plateste cu 100% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni, iar primul concediu medical presupun ca a fost pe cod 01 si se plateste cu 75% din media veniturilor brute pe ultimele 6 luni anterioare producerii riscului.
Era gresit sa fi luat mai putini bani, dar este ok cum a calculat medicalul.
Buna ziua,
In vederea recuperarii sumelor din concedii medicale, pe site-ul CNASB la documente angajatori, printre celelalte documente necesare spun ca trebuie si fisa sintetica (cont 439) eliberata de ANAF.
Am sunat la ANAF si cei de acolo mi-au spus ca nu elibereaza asa ceva pentru nici un contribuabil.
Ce este de facut? S-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie?
Pentru depunerea dosarelor, ce documente depuneti la CNASB?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Anulare poprire
Daca s-a primit poprirea la angajator si aveti o singura poprire, se calculeaza ca 1/3 din venitul net realizat pana la stingerea soldului restant.
Daca aveti 2 sau mai mult de 2 popriri, se va opri jumtate din salariu.
Răspuns la discuția Poprire salariu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Conform Codului de Procedura Civila, proprirea pe salariu pentru 2 popriri in cuantum de 1/2 din salariu se realizeaza in functie de cat realizati in fiecare luna.
Faptul ca aveti 3 persoane in intretinere conteaza la deducerea personala care scade venitul impozibil, dar poprirea de aplica salariului net realizat.
Răspuns la discuția Drepturi de autor
M-am exprimat gresit....
Care este tratamentul care se aplica?
Buna ziua,
In cazul in care un salariat este angajat pe o fundatie cu contract de drepturi de autor, ce contributii si taxe datoreaza?
Doar impozitul de 10% aplicat venitului brut diminuat cu cota forfetara de 40% asupra venitului brut?
Am citit in Codul Fiscal ca veniturilor obtinute din drepturi de autor sub salariul minim pe economie nu li se aplica CAS si CASS.
Este corect?
Răspuns la discuția Angajari in cadrul unei Fundatii
Multumesc frumos.