avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate dragos_mihai0256

Activitate dragos_mihai0256

Buna ziua! Astazi am dat examenul practic pt obtinerea permisului de conducere in Bucuresti.
Dl Agent, a considerat ca intru intr-o masina parcata necorespunzător si a apasat pedala de frana. Problema este urmatoarea: eu, am observat masina, fiind deja in procesul de oprire/depășire. Viteza in momentul respectiv era de sub 5km/h.
Pe banda 2 circulau suficiente autovehicule incat depășirea fara oprire era imposibila. Eu încercând sa opresc oarecum aproape de cel parcat, ca sa am vizibilitate.
Va rog mult, imi puteti transmite va rog procedura prin care pot sa fac o contestatie? Consider ca nu a fost justificata manevra, el zicand: "chiar daca opreai, chiar daca depaseai tot apasam pedala."
Exista posibilitatea sa depun contestația pe email? Multumesc!
Buna ziua! Asa cum am scris in alt topic, in ianuarie 2019 am avut un accident rutier in urma caruia am ajuns la spital. Mi au suspendat permisul de conducere cat b1 pe motivul neacordarii de prioritate si au deschis dosar pentru vatamare (politistii au zis ca se claseaza ca m am accidentat singur)
Problema sta in felul urmator...
In curand indeplinesc conditiile sa incep cursurile pentru cat B. Dar inca nu stiu nimic despre stadiul dosarului.
Politistii nu au facut proces verbal cand mi au luat permisul. Mi au dat doar o dovada cu drept de circulatie si o autorizatie de reparatie. Acum aprox. 2 luni am trimis mail la procuratura ca sa imi ofere niste detalii, mi au transmis ca dosarul e inca la politie pentru cercetari.
De 9 luni am fost chemat doar sa dau o declaratie, altceva nu stiu.
Intrebarea mea este: pot sa ma inscriu la scoala de soferi cat B, sa sustin examenul si sa iau permisul de alta categorie? Anumite scoli de soferi au zis ca da, altele ca nu..
Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi.. multumesc!
Buna ziua! Am fost abandonat la maternitatea spitalului universitar Bucuresti in mai 2002 urmand a fii transferat la un asistent maternal pana in anul 2004 cand s a efectuat adoptia.
Problema sta in felul urmator, am un CNP, un nume si o adresa declarate de mama biologica la nastere. Din cate am inteles de la mama adoptiva, politia a facut cercetari la adresa respectiva dar de aici nu mai stiu nimic. Asistenta maternala nu mi a oferit detalii, zicandu-mi doar ca nu au gasit o desi respectiva adresa era la 2 strazi de casa asistentei maternale si cand am mentionat acest lucru doamma a avut un comportament ciudat, nu a vrut sa continuam discutia.
Am incercat diferite metode.. pe site ul CNAS, nu e asigurata... la DIGI, nu exista contract pe respectivul CNP iar pe facebook exista peste 2000 de rezultate fiind un nume comun...
Am vreo sansa sa vad raportul politiei de la acea vreme? Am niste dubii mari... Sau ce ma sfatuiti?
Multumesc!


Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Regimul animalelor de companie in apartamente nu se reglementeaza prin HCL.
Asociatia de proprietari poate sa va oblige la plata unei sume suplimentare la intretinere in raport de animalul de companie ce il detineti.
Imprejurarea ca locuiti cu viza de resedinta in apartamentul proprietate personala, nu are relevanta. Este evident ca daca detineti una sau mai multe proprietati, actul de identitate, fiind unic, va avea trecuta doar o singura adresa si nu adresa tuturor proprietatilor ce le detineti.

Deci, sa inteleg ca Asociatia de proprietari nu are cum sa limiteze accesul cainilor? In anumite orase si comune exista cate un HCL care mentioneaza ca nu poti detine la bloc caini si pisici decat cu acordul vecinilor, este considerata contraventie daca un vecin nu semneaza si ai un catel.
Sunt proprietarul unui apartament din cadrul unui bloc nou unde exista asociatie de proprietari.
Detin 2 caini. Poate asociatia de proprietari, prin noua lege, sa-mi interica/conditioneze/amendeze detinerea de animale de companie intr-una dintre cele 2 situatii?
1) locuiesc cu viza de resedinta in acest apartament.
2) locuiesc temporar, respectiv mai putin de cele 14 zile consecutive avand domiciliul in alt oras.
Mentionez, ca nu exista un HCL care sa reglementeze regimul animalelor in apartamente.
Multumesc!
Buna ziua! Sunt elev in clasa a10a la un liceu de zi profil tehnologic. Urmeaza sa ne mutam din localitate si ma gandeam la un transfee catre un liceu cu frecventa redusa.
Intrebarea mea este: este posibil acest transfer avand in vedere ca am 17 ani? Va rog daca puteti sa imi ziceti si legea unde e mentionat acest lucru. Multumesc! (Sper ca am nimerit forumul)
Discuție Tva 5%
Buna seara! In iunie 2018 am achizitionat un apartament nou cu cota redusa de tva 5%. Acum doresc sa achizitionez un alt apartament nou in alt oras cu rate la dezvoltator, moment finalizarii ratelor o sa fie prin anul 2020. Ce procent de tva o sa fie aplicat? Multumesc!
Buna ziua! Aseara am avut parte de un incident rutier. Mi-a fost suspendat permisul ptr neacordare de prioritate.
Evenimemtele stau cam asa:,
Eu doream sa fac dreapta iar celalalt "pagubit" stanga, catre strada de unde veneam (amandoua cu 2 sensuri). Mentionez ca respectivul era pozitionat pe contra-sens, intrand cu viteza in intersectie cu capul exclusiv in dreapta. In momentul in care am observat ca iese de pe strada am franat destul de brusc dar, gheata de pe jos nu mi a dat posibilitatea de oprire... politistii mi au spus ca trebuia sa astept pana iesea dansul de pe strada (avand in vedere lipsa sembelor de circulatie), desi asta doream sa fac dar carosabilul nu mi-a permis. Astazi sunt chemat la sectie sa dau o declaratie. Care ar fii circumstantele atenuante ptr a mi recupera permisul? Avand in vedere ca era si o masina parcata care bloca toata vizibilitatea. Multumesc!
Răspuns la discuția Sanepid persoana fizica
Nu am permis accesul angajatilor dsv pe proprietate insa au putut observa starea buna a cainilor adusi cu carnetele de sanatate in fata portii deschise.


Aici am explicat cum s a facut "ancheta"
Dsv-ansva presupun ca e tot aia deci revenind la subiect. Care lege ma obliga sa deschid usa?
Buna ziua! Detin un apartament cu curte proprie de 70 mp. In casa se afla 2 bichoni iar in curte 2 Husky.
Vecinii au reclamat la dsv ca in casa scarii este un miros permanent de caine. Nu am permis accesul angajatilor dsv pe proprietate insa au putut observa starea buna a cainilor adusi cu carnetele de sanatate in fata portii deschise. In procesul verbal s-a constatat starea buna de sanatate si carnetele la zi. La final mi-au transmis ca vor trimite Sanepidul peste noi.
Sunt obligata sa permit accesul in apartament celor de la Sanepid? Va rog sa imi transmiteti si legea care obliga sau nu accesul in apartament fara acordul proprietarului.
Multumiri anticipate.