avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate alinamatesan_

Activitate alinamatesan_

Răspuns la discuția Inmatriculare auto fara taxa
In primul rand hotararea nu va vine acasa trebuie sa mergeti sa va facet o cerere la instanta , si nu este transmisibila acea hotarare.
Buna ziua
Am o ordonanta de plata de la un executant de-al nostru introdusa la Tribunal in dec 2012, valoare sub 3000 de lei.
Intrebarea mea este : la termenul din feb 2013 pot invoca exceptia de necompetenta conform noului cod de procedura civila?
In 15 zile de la data comunicarii depuneti contestatie la instanta indicata pe procesul verbal, sau daca nu este la instanta in a carei raza de circumscriptie s-a constatat faptul ca auto a circulat fara rovinieta, atasati o copie a contractului de vanzare cumparare, si , in cazul in care nu va intelegeti cu cumparataorul, care normal este de vina in aceasta speta, atunci il indicati in plangere ca cel responsabil de comiterea contraventiei (sa-l chemati in garantie). Referitor la termen Art. 13, al. 1 scrie:OG2/2001 “Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.”- procesul verbal este in intocmit termen.
Stati putin ca n-am inteles, proprietarul este vanzatorul, tot el pleaca cu masina care nu avea rovinieta pentru ca n-o folosise, sau pleaca cumparatorul cu masina?
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
Buna ziua
Eu am avut un proces cu CNADNR pentru rovinieta, plangerea admitandu-se in parte cu transformarea amenzii in avertisment. Am hotararea definitiva, oare pot solicita CNADNR returnarea tarifului de despagubire?
Buna ziua
Referitor la contractul de comodat intre 2 PFA-uri avand ca obiect utilizarea unui autoturism. Imi puteti spune daca se deduc chltuielile cu masina imprumutata ( combustibil, reparatii, intretinere) in conditiile in care cele doua PFA-uri vor sa foloseasca masina in mod egal 4 ore /zi una si 4 ore/zi cealalata. Sincer n-am auzit inca de un comodat partial. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Va multumesc.
Răspuns la discuția Intampinare
Va redau mai jos descrierea intampinarii in Dreptul Civil:
"Act procesual pe care paratul are facultatea sa-l indeplineasca inainte de a incepe dezbaterea orala a procesului si care cuprinde: exceptiile de procedura pe care le ridica fata de cererea reclamantului, de exemplu, necompetenta, prescriptia, autoritatea lucrului judecat; raspunsul la toate capetele de fapt si de drept ale cererii formulate de reclamant; dovezile impotriva fiecarui capat de cerere; semnatura. Intampinarea se depune in atatea exemplare cati reclamanti sunt, pe langa exemplarul pentru instanta, anexandu-se si copiile de pe inscrisuri. Desi nu este obligatorie, intampinarea indeplineste un rol important, concretizand cadrul procesului si contribuind la solutionarea mai grabnica a acestuia. In cazul in care nu s-a depus intampinarea, presedintele are indatorirea, la prima zi de infatisare, de a pune in vedere paratului sa arate exceptiile, dovezile si toate mijloacele sale de aparare, despre care se va face mentiune in incheierea de sedinta. "
Buna ziua,
Am o rugaminte. Am o somatie de plata si un titlu executoriu emis de catre o primarie (autoritate contractanta) pentru executarea unei garantii de participare la o licitatie deschisa. Ma juta careva cu un model de cerere in anulare a somatiei de plata si a titlului executoriu.
Au ridicat din umeri, chiar daca la prima prelungire a dovezii eu am prezentat si valoarea achitarii rovinietei pe un an de zile la toate autovehiculele pe care societatea le detine, tot nu mi-au inapoiat certificatul de inmatriculare retinut. Asta voiam sa stiu, daca trebuie sa platesc si tariful de despagubire si rovinieta (adica de 2 ori 96 euro). Multumesc.
Poate sa-mi spuna cineva daca achitarea contravalorii rovinietei pentru un an de zile valoare care este egala cu cea mentionata de catre agentul constatator in procesul verbal (96 euro) este acelasi lucru cu achitarea tarifului de despagubire, deoarece cei de la politie au refuzat sa-mi inmaneze certificatul si mergem pe dovada prelungita. Va multumesc