avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Activitate Ilie Danut

Activitate Ilie Danut

Buna ziua, am solicitat din data de 25 Iulie 2018, soc.A&M Arhive Center SRL, eliberare unei adeverinte pentru grupa 1, in perioada cand am lucrat la soc. Sticlarie Azuga, adeverinta pentru recunoasterea grupei 1. In Luna Martie 2019 am depus o cerere la director soc. Pentru urgentarea cereri.Pana in present nu am primit nici un raspuns.Unde ma pot adresa pentru a seziza si reclama nesolutionarea cereri mele ,
platite cu chitante doveditoare. Multumesc



Buna ziua, am o nelamurire in ceea ce priveste incadrarea in gupele speciale dupa 01-04-2001, cand in cartea mea de munca se specifica incetarea incadrari in grupa a-I a cu aceea data. Si dupa aceea perioada am lucrat in aceeleasi conditii la fosta GES Boldesti-Scaeni( fabrica de geamuri Boldesti-Scaeni). Nelamurirea mea este urmatoarea: pentru grupa a-I se primea spor de conditii grele, iar eu am primit acel spor pana in data de 01-05-2005 cand in cartea de munca se specifica cu aceea data eliminarea sporului de conditii grele, si banuiesc ca si societatea a platit catre stat acel spor. Intrebare: sunt indreptatit sa cer in instanta acordarea pentru aceea perioada conditii deosebite de munca? Multumesc
Buna ziua, as dori o lamurire in ceea ce priveste incadrarea locurilor de munca in conditii deosebite. Incepand cu anul 2008 sunt incadrat la SC Schlumberge Inc. Logelco in pozitia de operator lucrari speciale sonde. In aceasta perioada am lucrat pe platforme maritime cat si la sonde pe uscat, in operatii cimentate ,teste presiune coloane tubate sonde. Sociatatea nu afacut nici un demers pentru a incadra aceste functii la conditii speciale. Exista o modalitate de a beneficia de conditii speciale, care sunt etapele de parcurs in acest demers?
Multumesc
Buna ziua, doresc sa aflu data la care ma pot pensiona, deoarece sunt nascut in Martie 1963, am un stadiu de cotizare de 35 ani, si am lucrat in grupa I 16 ani si 11 luni. Intrebarea mea este reducerea se face cu doar 8 ani, s-au se adauga si cele 11 luni,si se ajunge la o reducere de 8 ani si 5- 4 luni?
Multumesc
Buna ziua, am o nelamurire cu privire la numarul de ore lucrate pe platforme de foraj.Eu incepand cu Anul 2008 si pana la sfarsitului anului 2014 am lucrate in mai multe perioade pe platforme maritime ,dar pe fluturasul de salariu apare doar 8 ore lucrate in conditiile in care tu stai la dispozitia platformei 24 de ore consecutiv mai multe zile.Acest lucru poate fii dovedit cu pontajul aferent cat si fluturasul de salariu.Intrebarea mea Este daca a trecut mai mult de 3 Ani de cand acele zile lucrate au fost platite doar cu 8 ore pentru zilele petrecute pe platforme si nu cu 12 ore cum Este reglementata ziua de lucru pe platforme,pot cere Plata acelor ore suplimentare chiar daca a trecut atat Timp.Care Este legea care reglementeaza durata de lucru pe plaformele maritime.Multumesc
Buna ziua,am o nelamurire privitoare la Plata zilelor lucrate in zilele de repaus saptamanal:Daca lucrez doar sambata venind la serviciu, am dreptul la Plata unei compensatii banesti pentru ziua lucrata si la o zi libera ? Dar daca lucrez si sambata si duminica si in urmatoarele 14 zile lucrez consecutiv fara a mi se acordat zile de repaus,dar mi se plateste doar sporul normal de 75 la suta ( adica Plata pentru aceea zi Este de 175) corespunzator acelor doua zile lucrate mai beneficiez de zile libere? Care sunt art din codul munci care reglementeaza munca in zilele sambata si duminica.?Este corect ca in pontaj atunci cand lucrezi in zilele mentionate mai sus sa optezi Ori pentru Plata acelor zile cu 175 la suta Ori zi libera?( Aceste prevederi sunt incluse in noul regulamentul de ordine interioara) Multumesc anticipat
Buna ziua, eu am depus actele necesare restituire taxa auto in 2016 dupa vechea lege de restituire.In 2016 am primit prima transa de bani, Anul urmator 2017 nu am mai primit urmatoarea transa de bani.Intrebarea Este,daca mai trebuie depuse din nou actele? Multumesc
Buna ziua,daca imi dau demisia conform Art 55 lit b (acordul partilor) mai este necesar preavizul?
Multumesc
Eu am notificat angajatorul dar nu am primit nici un raspuns in privinta incalcari art 137 / 138.Iar in privinta celor 200 zile vor fii platite cu 100 la suta, asa cum sa intamplat si in alte cazuri ale altor colegi.Intrebarea mea Este : daca dau in judecata firma art din codul penal cu prescriptia de 3 Ani se aplica sau regulamentul intern unde la incetarea contractului se vor plati aceste zile cu 100 la suta. Medierea prin avocat Este viabila?Multumesc
Buna ziua, as dori o consultanta referitoare la dreptul Munci, cu privire la regulamentul intern al societati unde lucrez, in care se incalca art 137 si 138 din codul munci referitor la zilele lucrate in zilele de sambata si duminica, cat si la alte aspecte discriminatori intre anumite categori de salariati la aceeasi munca plati diferite. Al doilea aspect este legat de neacordarea zilelor de repaus saptamanal incepand din anul 2010, datorita acestui fapt am acumulat circa 200 de zile care conform regulamentului se vor plati la incheierea contractului individual de munca. Mentionez ca nu avem contract colectiv de munca.Pentru aceste zile mi sau platit un spor de ,75 la suta, dar zilele de repaus conform legi nu mi sau acordat, ele sau acumulat si apar pe pontaj cat si pe fluturasul de salariu .Prima intrebare: Pot cere pe Cale amiabila sau in instanta Plata for fara incetarea contractului individual de munca asa cum Este specificat in reg. de ordine interioara?Este valabila in instanta regula de prescriere pe ultimi 3 Ani,deoarece restantele sunt din 2010 pana in prezent? Si a doua intrebare: Cum pot ataca regulamentul de ordine interioara in care art 137 /138 sunt incalcate,deoarece pentru zilele lucrate sambata si duminica ni se impune sa alegem una din variantele legi. Si anume,Ori Plata zilei lucrate cu acel spor de 75 sau zi libera. Multumesc

Editat : date de contact (numar de telefon)