avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate bejenaru

Activitate bejenaru

Buna ziua! Am si eu o intrebare: S-a facut export intr-o tara non UE iar ulterior s-a observat ca valoarea totala de pe factura este gresita. Se poate rezolva cumva?
Multumesc.
Deci de platit ar fi putut plati cu cardul doar ca spitalul nu are aceasta posibilitate. In SUA nu de pe toate cardurile se pot scoate bani de la ATM. Exista carduri care pot fi folosite doar la cumparaturi.Iar cardul City Bank are limita mult mai mica de retragere de la ATM. Cat despre limita de cheltuieli de care discutati ca finnd de 300 euro zilnic..ar veni aproximativ 13000 USD/luna, limita care ma gandesc ca pt un om de rand e exagerata.
Buna ziua! As avea nevoie de cateva sfaturi:

Un prieten, turist american a fost operat de urgenta in romania. la externare i s-a inmanat decontul pentru plata serviciilor aferente spitalizarii in valoare de 1300 lei. Nu a putut plati cash deoarece nu avea atatia lei, banca nu are POS ca sa fi putut plati cu cardul, sa scoata bani de la bancaomat nu a putut deoarece are limita cat poate scoate cash si a fost indrumat sa plateasca prin virament. De la diferite bani si trezorerie i s-a spus ca nefiind rezident nu poate face ordin de plata. A spus angajatilor spitalului sa-i trimita factura de plata in SUA, urmand ca familia sa plateasca contravaloarea serviciilor, dar au zis ca nu pot trimite. Mai are rost sa se chinuie sa plateasca ?
Buna ziua! As dori sa stiu daca e posibil schimbarea unui proces in tipm ce se judeca din revendicare imobiliara in anulare partiala a unui titlu de proprietate.
Va multumesc.
Am un abonament pe care-l folosesc de 3 ani. Titularul contractului este plecat din tara si nu sunt semne ca ar veni inapoi. Cum pot renunta la abonament sau sa-l trec pe numele meu?
Buna ziua,

Daca pe un spatiu comercial exista ca si acte numai o factura si un proces verbal predare primire, spatiul nefiind intabulat, se poate ca societatea comerciala sa il vanda in aceasta stare catre o persoana fizica ?
Si cu marfa ce ramane de pe stoc stiti cumva ce se poate face? Se poate casa, trebuie platit TVA pt ea? Multumesc.
Buna ziua,
As vrea sa stiu care ar fi cea mai simpla si ieftina metoda de a inchide o firma , SRL cu obiect activitate comert cu amanuntul (haine, cosmetice, incaltaminte etc). In cazul in care de exemplu firma isi suspenda activitatea pt 3 ani ce trebuie facut? Pt marfa ramasa se plateste TVA sau se poate casa? Dar pt inchiderea definitiva a firmei trebuie platit neaparat TVA sau ce se mai poate face?
De asemenea mentionez ca spatiul in care isi desfasoara momentan activitatea firma este proprietatea firmei dar nu este intabulat (nu exista ca si acte decat factura si un proces verbal de la licitatie); masina este de asemenea cumparata pe firma. Ar putea fi acestea un impediment?

Multumesc anticipat.
Buna ziua! As avea si eu nevoie de o lamurire.

Un vecin a mers ca si girant pentru cineva si a garantat cu casa, intre timp acesta a decedat iar singurii mostenitori sunt doi copii minori (15 respectiv 4 ani). Persoana sau firma pentru care a mers ca si girant este executata silit, iar acuma banca a trimis somatie pentru eliberarea casei. Se poate face ceva?
Răspuns la discuția evaluare pentru anrp
ambele evaluari au fost facute de acceasi firma, acelasi evaluator.