avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate CarmenSamson

Activitate CarmenSamson

Răspuns la discuția Administrator vs angajat
Da, dar daca esti asociat unic nu poti fii propriul tau angajat, desi persoanele sunt identitati diferite. Eu am incercat asta si nu am putut. daca tu reusesti, e OK. Mai intereseaza-te. Tine-ma la curent...
Scrie in lege de cele 42 de zile ? Nu cred, e discriminator pentru celelalte mame. Eu am platit concediu pentru cresterea copilului 7.829.350 lei si celorlalte mame care au nascut in anugust 2004. Am procedat gresit ?

Răspuns la discuția concediu de maternitate
Scrie in lege de cele 42 de zile ? Nu cred, e discriminator pentru celelalte mame. Eu am platit concediu pentru cresterea copilului 7.829.350 lei si celorlalte mame care au nascut in anugust 2004. Am procedat gresit ?
Răspuns la discuția Am dreptul?
Parerea mea : faptul ca beneficiezi de pensie nu afecteaza statutul de persoana fizica autorizata (PFA). PFA datoreaza impozit pentru serviciile prestate, nu alte contributii sociale. Aceste impozite se platesc la administratia financiara de care apartii. Luam exemplul contabililor autorizati care sunt si pensionari. Ei primesc pensie in continuare si presteaza servicii de PFA.
Răspuns la discuția Contract de munca
Daca esti asociat unic al societatii, nu te poti angaja la societatea ta, deci nu poti avea contract individual de munca. Dar poti incheia contracte cu CNPAS si CASS. In cazul diferit, cand nu esti asociat unic, te poti angaja la societate, chiar si cu contract de munca partial si platesti contributiile proportional cu timpul lucrat...
Răspuns la discuția cheltuieli infiintare firma
Cheltuieliele de infiintare societate reprezinta cheltuielile de constituire care se pot amortiza pe durata unui an de zile... Deci, e indicata amortizarea acestora, recuperarea treptata pe durata a 12 luni...
Răspuns la discuția Ce trebuie sa duc la finante...?
La Registrul Comertului se depune numai bilantul anual, cel de la 31 decembrie.. . Acela este intocmit in 3 exemplare : unul pt. Administratie, unul pentru Registru si celalalt pentru firma.. In timp ce bilantul semestrial de la 30 iunie se intocmeste in 2 exemplare (pentru administratia financiara si societate). Iar in ceea ce priveste optarea intre microintreprindere (cu impozit pe venit 3%) si societati platitoare de impozit pe profit (16%), trebuie sa faci o analiza a veniturilor pe care preconizezi ca le vei obtine si a cheltuielilor pe care le poti deduce... Pt. ca poti avea venituri mari cu cheltuieli mici sau fara cheltuieli contabilizate si sa platesti impozit pe venit de 3 %. Sau poti plati impozit pe profit 16% pe diferenta dintre venituri si chletuieli. Trebuie sa analizezi situatia foarte bine...
Succes !
Răspuns la discuția Cheltuieli profesionale
Art 57 din Codul Fiscal : nu se mai calculeaza cheltuieli profesionale..., deci nu se deduc...

Răspuns la discuția Cum platesc CAS?
E o solutie buna sa-ti faci un SRL. Poti factura acele servicii pe care le prestezi, facturi nepuratatoare de TVA pentru extern. Acele INVOICE-uri... Care nu sunt obligatoriu sa ajunga la americani. Doar ca tu le-ai facturat. Problema se va pune insa la un alt aspect. Trebuie sa faci contracte cu cei carora le facturezi, pentru a se justifica veniturile... Daca optezi pentru SRL, atunci iti poti deduce si anumite cheltuieli... Dar nu e necesar.
Sfatul meu, pentru ca sunt contabil de meserie, este ca te complici prea mult... Si nu stiu daca merita...
Daca vrei nr. meu de mobil, sa discutam mai pe larg, te rog sa-mi trimiti mesaj privat. Free...
Răspuns la discuția Cum platesc CAS?
Un PFA plateste impozit ! Vrei sa platesti ? Si mai mult decat atat, trebuie sa tii si o mica contabilitate...
Din moment ce americanii nu-ti cer factura, nu are rost sa te inregistrezi ca PFA... Faci contract cu Casa de Pensii pentru CAS, si daca vrei cu Casa de Asigurari Sociale de Sanatate, pentru asigurare medicala... De ce sa te inregistrezi la Administratia Financiara...
Unde mai pui, ca daca ar fi trebuit sa vinzi pe factura programe IT sau produse proprii, cred ca trebuie sa te inregistrezi la OSIM cu drept de autor... si trebuie sa vinzi cu licenta...
Deci, alege tu varianta optima pentru tine...
Eu doar ti-am expus anumite aspecte...
Tine-ma la curent, daca vrei...
Chiar sunt curioasa sa aflu ce ai facut...