avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate Adam Grecu

Activitate Adam Grecu

Discutati toate aceste probleme in proxima Adunare generala a membrilor - la care ar fi foarte bine sa participe cat mai multi membri.
In alta ordine de idei, aveti dreptul de a contesta si a cere explicatii pentru toate aceste sume, p care dvs. nu le intelegeti, desi sumele au fost aprobate de catre conducerea asociatiei si verificate de catre cenzor.
Asteptati raspunsul as. proprietari si, functie de raspunsul primit, vedeti ce aveti de facut.
Daca s-a gresit, poate, luna viitoare sa remedieze greseala.
Pai dumneata nu ai ce sa faci, decat sa incasezi c/val energiei termice livrate proprietarului (primaria).
Deci, emiti factura pe numele primariei (aveti contract, da?) si primaria incaseaza cum stie de la chiriasi.
Succes!
As putea sa va sfatuiesc sa va uitati in contractul de prestari de servicii, incheiat intre dvs. si "persoana care a executat lucrarea".
Succes!
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bogdan, zici foarte bine, dar cine se duce in judecatorie pentru o asa paguba?
Si ce sa faca judecatoria, sa puna un expert in uzura obiectelor casnice?
Eu as sfatui-o pe domnisoara Matei sa accepte solutia data de judecatorie, daca se va ajunge acolo, dar eu cred ca proprietarul blufeaza. Mie mi se pare ca si manerul usii de acces in locuinta este cam lustruit in cei 6 ani, asa ca ar trebui cumparat altul nou. Nu mai vorbesc de dush si alte acareturi... Belea mare! Contractul despre care vorbiti a fost inregistrat la ANAF in toata aceasta perioada?
Si, iata dom' Bogdan zice bine - ce scrie in contract, ref. la uzura canapelei, a covorului, a zugravelii, ma rog, a altor obiecte din locuinta?
Succes si sa ne dai raspunsuri !
Dumneata adreseaza-te asociatiei si vezi ce raspuns iti dau. Normal ceea ce ceri dumneata depaseste termenul de arhivare a activitatii asociatiei, dar, poate ai noroc, sa se gaseasca in arhiva si ceea ce te intereseaza pe dumneata.
Succes!
Zici ca ai inteles, dar de fapt nu ai inteles ce a scris doamna Elena, mai sus.
Asadar, salariile se repartizeaza proprietarilor dupa suprafata apartamentului (cota-parte indiviza de proprietate), indiferent de nr. de persoane.
Ar trebui sa ne explici - pe lista de plata, la rubrica salarii (daca o aveti), reiese ca salalariile sunt reparizate proportional cu nr. de persoane?
In mod normal ar trebui sa te orientezi asa modo-groso, ce sume sunt repartizate proprietarilor cu 1 camera, cu 2 camere cu 3 camere, etc. Adica la apartamente cu aceeasi suprafata li se repartizeaza sume egale.
Acum ai inteles?
Pai Primaria daca era "afectata" de constructie, avea timp destul sa demoleze constructia pana acum... Din cate stiu eu, daca in 5 ani Primaria nu a luat masuri, nici nu mai poate face ceva.
Bine ar fi sa consultati un avocat si daca tot vreti sa fiti in legalitate, mergeti la primarie, au sa stie dansii ce au de facut si in cel mai rau caz au sa va mareasca suma datorata la impozitul anual pe locuinta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Baietii acestia chiar asa procedeaza si sunt mana-in-mana. Uite dezvoltatorul vinde in fiecare bloc cate o boxa (cum adica, boxa nu cumva face parte din proprietatea comuna a proprietarilor? Poate aceasta boxa sa existe, asa in aer, fara a face parte din bloc ?) Oricum se merge pe imperfectiunile legii si se profita la maximum. Sunt sigur ca presedimntele "ales", este proprietar de cate o boxa in fiecare bloc, desigur cu complicitatea dezvoltatorului. Acum, el va inchiriaza boxa ca si sediu de asociatie, vi se va percepe o chirie, ura si la gara.
Pe acesti domni nu-i obliga nimeni ca la 3-4 blocuri sa cedeze un spatiu pentru asociatia de proprietari. Se merge pe alta idee, asociatia este administrata de catre o firma specializata (a cui, oare?) care poate avea sediul oriunde in RO sau aiurea.
Treburile sunt destul de complicate, sa mai asteptam sa mai comenteze si altii mai documentati. Chiar sunt curios, daca mergeti la Primarie, ce raspunsuri au sa va de-a.
Mergeti mai multi, totul scris si inregistrat !
Succes!
@latka zice bine si trebuie sa tii cont de sfaturi.
Sfatul meu: sunt in comert niste postere cu " Zona supravegheata video" . o pui pe usa, langa usa, sa se vada.
Vecinii trebuie sa te reclame la ANSPDCP, nu la judecatorie ca-i trimite la plimbare si au sa se linisteasca. Le mai zici ca este si in folosul lor !
Bafta!