avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate AlinaMaria23

Activitate AlinaMaria23

Notificare facuta de un avocat?

ynocentta a scris:

Initial discutati cibvilizat cu respectivul
Daca persoana nu intelege sa asigure accesul in proprietate,notificati-l oficial cu obligatia asigurarii accesului in proprietate-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Daca un vecin imi blocheaza accesul auto de pe un drum de servitute, unde ma pot adresa pt a-l reclama?
Buna ziua. Care este prima zi a concediului de 42 zile de lauzie? Ziua nasterii sau ziua urmatoare?
Daca am o casa pe care am act prin judecatorie, pot sa o vanda ulterior prin notar?
Am incheiat un antecontract la un notar care a perceput costuri duble fata de alte notariate. Pe act scrie ca ctr final tot la ei se incheie. Se poate cumva sa facem in alta parte daca costurile finale sunt tot la fel de mari?
Ce spune legea in cazul caselor insiruite referitor la peretii despartitori dintre ele? Unde o pot gasi?

Ideea este ca stau la o insiruita care are pereti dubli, dar aceeasi placa si se aude tot tot de la vecini. Vreau sa stiu daca legea prevede sa fie si placa despartita.
Este necesar ca si cutiile cu contoarele de la gaz sa fie lasate fara sa iti inchizi proprietatea cu gard? Am vazut complexe de case cu poarta inchisa cu telecomanda care au contoarele inauntru. Practic se pot accesa doar daca ii anunta cei de la gaze cand vin sa citeasca. Care este legea de fapt? As dori sa imi pun un gard mic la casa, dar contoarul este tocmai pe perete.
Acesti bani se pot cere si in caz de deces mostenitorilor legali ex nepotii? Adica el mosteneste 1/4 sau cat e cota, dar poate avea prioritate cumva sa ia si acei bani cumva? In cazul in care nu sunt copii.

gi-jane2 a scris:

da, poate.
daca trec 3 ani de la divort, pana sa vi-i ceara, nu mai poate.


Avem o masina cumparata in timpul casatoriei, pe numele meu cu bani din contul meu. In caz de se intampla ceva cu sotul, pot cere drepturile de mostenire nepotii asupra ei sau imi ramane mie?
Si daca m-a ajutat cu bani pe avansul casei inainte de casatorie, poate sa ceara la divort banii inapoi? Are dovada ca mi i-a dat in cont.

gi-jane2 a scris:

Cum nu vreti sa va schimbati regimul matrimonial, singura posibilitate ca sa devina proprietar, e sa ii donati, numai ca nu cred ca va accepta banca. Intai sa devina si debitor , deci la banca veti merge mai intai.

De ce vreti sa il improprietariti, totusi ?
Sotul va avea un drept de creanta pt ce sume platiti in timpul casatoriei, deci in caz de divort, va trebui sa il despagubiti. Care e problema?