avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Activitate got2i

Activitate got2i

Buna ziua.Ma numesc Floarea Maria,locuiesc la fata mea in jud.Calarasi si vreau sa stiu daca pot primi o pensie cat de mica,situatia mea fiind urmatoarea:Am lucrat fara carte de munca mai multi ani increzandu-ma intr-un angajator privat care e plecat din tara ,eu nestiind ca el nu imi plateste cotizatia.Pe cartea de munca am doar 6 ani de vechime in luna Iulie 2023 implinesc 62 de ani.Eu Fiind bolava de diabet si am si alte probleme medicale si diverse operatii ,nici un venit,nu ma pot intretine si nu imi permit sa cumpar vechime .Va rog sa ma indrumati ce pot obtine si ce sa fac.Va multumesc anticipat!
Multumesc de raspuns!
Buna ziua.Ma confrunt cu urmatoarea situatie.Am locuit impreuna cu tatal meu vitreg care a decedat in anul 2013.Acesta avea un credit de nevoi personale pe care,atunci cand l-a facut a facut si asigurare in caz de deces.Stiu ca de cate ori platea rata la credit platea o mica suma si pentru aceea asigurare.Inainte de decesul sau,eu am cumparat prin contract de vanzare cumparare,partea lui din apartament ,restul eu mostenisem dupa succesiunea facuta in urma decesului mamei mele.La ceva timp dupa deces,am primt niste notificari cum ca mai avea ceva de plata.Nu mi s-a parut ok deoarece stiam ca avea asigurare in caz de deces si platise ceva.Am adus IFN-ului respectiv acest lucru la cunostinta,ei mi-au cerut certificat de deces si o scrisore de la medic din care sa reiasa bolile de care suferise.Le-am dus ce mi-au cerut si raspunsul a fost ca decedatul le-a ascuns faptul ca suferea de o boala mai grava si ca nu acorda despagubirea pentru a achita datoria.Eu in replica le-am raspuns ca in momentul acordarii acelui credit el a dus decizia de pensionare din care reiesea clar afectiunile de care sufera dar in ciuda acestui fapt ei au acceptat sa-i dea creditul si sa-i ia bani pe asigurare.M-au santajat pe mine,m-au amenuntat ca ma vor da pe mine pe mana recuperatorilor si intradevar cativa ani eram cautat de firma KRUK.Eu le-am zis ca nu platesc nimic ca nu eu am facut creditul si sa ma lase in pace si am inceput sa la refuz scrisorile care veneau pe numele decedatului, trimitandu-l pe curier sa lase scrisorile pe adresa cimitirului unde locuieste actualmente decedatul.M-au lasat in pace cativa ani,dar au inceput iar,am gasit pe numele tatalui vitreg iar o invitatie de a ridica de la KRUK o notificare.Legal ce se poate face ?Va multumesc!
Buna ziua.Situatia este urmatoarea.O cunostinta de-a mea are o pensie de handicap pentru ca a avut probleme la plamani afectat fiind de TBC.Acest venit de handicap este foarte mic undeva la 375 de ron.Pana sa se imbolnaveasca a adunat vreo 15 ani vechime pe cartea de munca.El nu a mai lucrat de ani buni de zile deoarece nu il angajaza nimeni datorita starii precare de sanatate dar si ca ar fi ilegal sa il angajeze cu gradul de handicap pe care il are.Avand in vedere ca are varsta de 59 de ani si un venit mic de tot,intrebarea este poate sa se pensioneze sa ia pensie de la comisia de pensionare de stat in urma vechimii de 15 ani de exemplu o pensie corespunzatoare cu vechimea si sa aibe si acest venit in urma handicap-ului astefil venitul lui ar fi un pic mai mare si ar trai un pic mai bine.Cum trebuie sa procedeze.Va multumesc pentru raspuns.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc ca mi-ati raspuns si la randul meu vin cu precizarea ca Enel este si distribuitor si furnizor.In plicul primit nu am decat adresa de instiintare si foaia de calcul desi in adresa se mentioneaza ca s-a facunt si un proces verbal acela nu este in plic,dac s-au facut modificari sau ceva nu au fost facute de mine si nu mi se poate imputa contoarul se afla la alt etaj pe scari nu este securizat,oricine poate rupe sigiliile , daca situatia sta asa consider ca trebuia supravegheat cu o camera de luat vederi nu sa umble cine vrea(daca a umblat)iar contoarul sa poata fi doar citit pentru index si atat!
Buna seara!Ma confrunt cu urmatoarea situatie;am primit o adresa de instiintare de la Enel in care sunt anuntat ca s-au facut verificari la instalatia de alimentare energie electrica si au fost intocmite procese verbale cu energie elecrtica consumata si neinregistrata,punindumi-se in vedere sa paltesc o suma de 9000 ron daca vreau sa evit darea in judecata.Eu locuiesc intr-un apartament de de 2 camere si platesc lunar cam 150 ron factura la energie ,deci nu se pune problema sa fur curent.Contoarul este pe scara blocului si nu in casa la mine nu stiu ce si cum au constatat cei de la Enel.In luna noiembrie 2020 intradevar s-au schimbat contoarele si lucratorul de la contoare ma anuntat ca eu am consum care nu se inregistreaza ,l-am invitat sa vina sa verifice in casa dar a refuzat categoric.Am facut sesizare despre acest fapt la enel si la o saptamana a venit o echipa care mi-a dat un proces verbal in care mentioneaza ca este totul in regula,au verificat contoarul nu sunt probleme.Acum m-am trezit cu aceasta instiintare.Ce pot face in asemenea conditii?Va multumesc.
Buna ziua.Sotia mea de ceva vreme se confrunta cu mari probleme de sanatate ,probabil si din cauza programului de lucru ,lucreaza ca infirmiera la spital ,tura de zi 12 ore ,tura de noapte tot 12 ore apoi in mod normal ar trebui sa stea 48 si ore in liber,cateodata sta doar 24 de ore dupa care trebuie sa se duca la serviciu deoarece nu este personal care sa acopere turele.Acum aproape 3 saptamani a lesinat la serviciu apoi acasa a doua zi ,am chemat salvarea care ne-a indrumat neaparat spre investigatii medicale.De atunci este in concediu medical,i s-au pus cateva diagnostice deloc usoare si mai trebuiesc facute investigatii medicale ca de pilda ,ecografii,rmn-uri ,etc..deorece nu se simte bine in continuare aflanduse de cateva ori pe zi in situatia aproape de pierderea cunostintei sau lipsa acuta de aer.Doctorii la care a fost au spus ca pana la clarificarea situatiei se recomanda repaos cat mai mult si ca i se va acorda medical.Intrebarea este urmatoarea: poate sa is-i piarda locul de munca sau cand se intoarce la munca postul sa-i fie ocupat ,ea neavand nici o vina de faptul ca s-a imbolnavit si ca organismul a cedat si nu mai functioneaza cum trebuie ?Va multumesc.
Buna ziua .Am si eu o intrebare,este vorba de sotia mea ,care lucreaza intr-un spital in ture de 12 ore ceea ce presupune o zi de la 7 dimineata si o zi de la 7 seara pana a doua zi la 7 dimineata apoi 2 zile libere, dar nu se intampla sa stea 2 zile ,cateodata sta doar o zi.In ultima vreme este foarte ,nu solicitata as spune, supra solicitata datorita faptului ca,din lipsa de personal turele sunt mai dese si in loc sa stea acasa timpul prevazut de odihna ,este nevoita sa mearga la munca si asa desi efectueaza ore suplimentare sanatatea ei a avut se suferit,culminand cu lesin in timpul serviciului ,urmat cu ranire la mana si picior (din cauza epuizarii) cat si lesin a doua zi acasa , am chemat ambulanta si ne-au dat recomandare de consult medica de specialitati diferite cardiologie,endocrinologie.La consultatiile medicale au fost gasite probleme medicale la tiroida ,inima, inclusiv ortopedie datorita cazaturii si lovirii ,aparand complicatii la genunchi si cartilagii,(pe langa radiografie asteptam sa facem rmn la recomandarea medicului).Acum sotia este in concediu medical dar urmeaza o alta serie de investigatii medicale ,deja toti medicii care au vazut-o au recomandat repaos,odihna ,evitare de nopti pierdute etc..Intrebarea este urmatoarea ;Daca medicii vor propune evitarea efortului excesiv,ture de noapte mai putine,sau deloc ,sotia mea poate in cazul ca i-si va efectua orele prevazute de lege inclusiv ture de noapte sa refuze sa zicem sa faca ore suplimentare haotic si in exces pe motiv ca nu este personal(nu este treaba ei ca nu este personal suficient)avand in vedere faptul ca, viata ei ,sanatatea ei sunt acum in pericol din cauza orelor,turelor efectuate in exces?Va rog un sfat,un raspuns dar nu trimiteri la legi si articole din care nu inteleg o iota ,un raspuns clar ,lamuritor ,va multumesc frumos !
Buna ziua.As dori sa stiu daca o persoana care lucreaza in ture de 12 ore este obligata sa participe la sedinta de la locul de munca ,din timpul sau liber si daca poate fi sanctionata pentru neprezentare ,tinand cont ca se afla in afara orelor de program.
Discuție Cum sa procedez
Vreau sa intreb,daca eu de exemplu sunt pensionat de invaliditate grupa 2,probleme cardiace infarct dar si operatie proteza valva mitrala varsta 55 de ani,vechime 30 in campul muncii.De 3 ani handicap accentuat pentru alte probleme medicale nu cu inima dar cu revizuire(nu inteleg de ce trebuie revizuire am inteles ca nu se vindeca e ceva genetic,astept chiar tratament biologic deoarece s-a aprobat dosarul).Am inteles ca ma pot pensiona definitiv dar nu stiu unde si cui sa ma adresez.Mentionez ca nu am voie efort decat in limita cat suport eu,nu am voie in frig,caldura etc..Deci nu mai pot presta munca conform actelor medicale,oricum in ultimul timp am fost prin spitale internat sau pentru diferite analize.Va multumesc!