avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate Invoker

Activitate Invoker

Buna seara
Am o problema cu o firma de administratie. Timp de 3 luni imi punea 20 de metri cubi de apa. Din cauza ca eram plecat cu munca,nu puteam sa dau citirea,dar plateam aberatia lor. Dupa ce am dat citirea apometrelor,am platit in plus 52 de metri cubi. Administratorul a spus ca nu poate regulariza ca nu-i permite softu si imi va scadea lunar cate 2 mc. Presedinta de bloc e de partea lor. Intrebarea mea e care sunt etapele si metodele pentru a fi trasi la raspundere
Va multumesc
Dar la finalul incheierii contractului,l-am anuntat ca si-a dat demisia, si am virat cuantumul sumei datorati de cand am primit notificarea pana la demisie. Asa in ce masura poate sa ma afecteze ? El continua sa ma ameninte (pe firma )
Am o situatie. Am luat la cunostinta de la un executor o proprire pe salar a unui angajat. Dupa 3 luni i-am dat curs dar dupa 2 saptamani ce i-am dat curs cererii de proprire,angajatul si-a dat demisia si i-am platit salariul cash la zi. Acum in ce masura ma poate afecta executorul spunand ca trebuie sa plateasca firma datoria lui. Va multumesc
Buna ziua
Am primit o instiintare pentru proprire din salar pentru un angajat. Angajatul luand la cunostinta si-a dat demisia. Ulterior a primit firma o instiintare in care e obligata sa achite toate datoriile pe care le detinea angajatul. Intrebarea mea e : sa-mi angajez un avocat pentru a lamuri situatia sau este un abuz al executorului ? Cum firma poate fi obligata sa achite intreaga datorie a angajatului ?
Va multumesc
Răspuns la discuția Finante
Doar daca fac contestatie in instanta ?
Sau ma duc la executor ?
Care ar fi procedura ?
Va multumesc

gi-jane2 a scris:

da, bineinteles. Scopul executarii fiind sa isi recupereza banii, nu sa execute imobilul.

Discuție Finante
Buna ziua
Am o datorie la banca de 15.000 ron
Am primit o instiintare de la executor ca sunt executat silit de 1/3 cota parte din imobil.
Intrebarea mea: doar daca platesc integral suma datorata la termenul stabilit de el pot scapa de aceasta executare ?
Nu pot plati rata ?
Buna ziua
Am 1/3 poprire pe salariu de la 2 banci diferite,si as vrea sa stiu daca dintr-un salar de 1500 net pot sa-mi opreasca 1/6 ,daca s-ar acumula.As vrea sa stiu cum se procedeaza in asemenea cazuri.
Buna ziua
Aveam probleme la locul de munca si am vorbit cu angajatorul sa-mi accepte demisia la zi,el a refuzat pe urma i-am spus ca nu mai vin 3 zile,obligandu-l sa-mi desfaca contractul de munca.A trecut o saptamana si nu am fost anuntat in legatura cu nimic.Problema e ca doresc sa ma angajez la o firma concurenta pe acelasi post.Trebuie sa astept decizia de incetare a contractului de munca sau ma pot angaja fara probleme ? Vreau sa mentionez ocupatia este de operator CNC
Buna ziua
Aveam probleme la locul de munca si am vorbit cu angajatorul sa-mi accepte demisia la zi,el a refuzat pe urma i-am spus ca nu mai vin 3 zile,obligandu-l sa-mi desfaca contractul de munca.A trecut o saptamana si nu am fost anuntat in legatura cu nimic.Problema e ca doresc sa ma angajez la o firma concurenta pe acelasi post.Trebuie sa astept decizia de incetare a contractului de munca sau ma pot angaja fara probleme ? Vreau sa mentionez ocupatia este de operator CNC