avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate iu8lia3

Activitate iu8lia3

Buna ziua
As vrea sa vand un autoturism Dacia, inmatriculat prima data in aprilie 2007. La momentul acela nu s-a achitat taxa auto. Acum, la schimbarea proprietarului, este necesar a se plati taxa?
Multumesc
Buna ziua
Sunt agent de asigurare, persoana fizica si nu reusesc deloc sa inteleg daca trebuie sau nu sa depun declaratia 392...peste tot am gasit formularea"persoane supuse impozarii"...eu sunt impozitat, la veniturile obtinute din comisioane. Deci, va rog sa ma ajutati...trebuie sau nu sa depun declaratia?Si daca da, consider cifra de afaceri venitul total din 2012, supus impozitarii?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Declaratia 392
Buna ziua

Sunt agent de asigurare, persoana fizica nu PFA, colaborator in baza unui contract de mandat...trebuie sa depun aceasta declaratie 392?Multumesc anticipat
Da, este facuta clar aceasta precizare in contractul de vanzare-cumparare.
Buna seara
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. In urma cu aproximativ jumatate de an am achizitionat un apartament. Procesul de cumparare s-a desfasurat fara probleme, actele au fost incheiate la un notar...totul a fost in regula. Pana astazi, cand am gasit in posta o adresa de la un executor judecatoresc, o solicitare catre firma X, cu sediul social la adresa mea, de poprire pe salariul unei persoane Y,angajat al acelei firme. Se pare ca respectivul a facut un credit pe care nu l-a achitat si a intrat pe fir executorul. Problema mea este urmatoarea...cum este posibil ca aceasta firma (care apare cu cifra de afaceri in toti anii de la infiintare, din 2007 pana acum) sa aiba sediul social pe apartamentul meu si eu sa nu fi aflat deloc?Sediul social nu apare pe actele de la cadastru sub nici o forma?
Intrebarea mea este cine este vinovat de situatia aceasta si cum sa fac sa obtin schimbarea sediului social al acestei firme? Pot sa acuz fostul proprietar ca a dat declaratie mincinoasa...pentru ca in contractul de vanzare-cumparare apare ca declara ca apartamentul prezinta sarcini si nu este sediul social al unei persoane juridice.

Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti daca exista legislatie privitoare la trimiterea ofertelor de pret si prezentari de produse prin email. Concret: am o firma si doresc sa trimit potentialilor clienti prin email o prezentare a produselor pe care le comercializez precum si oferte de pret, toate acestea fara ca ei sa-mi fi solicitat. Este legal sa fac acest lucru sau trebuie intai sa le solicit acordul de a le trimite astfel de informatii.

Multumesc anticipat
Doresc sa infiintez un SRL cu sediul social intr-un judet, insa, din anumite motive, activitatea firmei va fi, in mare parte intr-un alt judet. Va rog sa-mi spuneti daca ar fi o problema sa angajez un contabil din judetul in care va fi activitatea firmei si nu din acela cu sediul social. De asemenea, va rog sa-mi spuneti care ar fi dificultatile pe care le-ar putea intampina acest contabil in momentul raportarii catre autoritatile din judetul sediului social.
Multumesc anticipat
Buna ziua
De curand am inceput sa caut sa cumpar un apartament, si, automat, am apelat la agentiile imobiliare si am semnat contracte de vizionare cu 2 dintre ele (in care se precizeaza, printre altele, faptul ca in cazul in care se va realiza o tranzactie, trebuie sa le platesc un anume comision).
Problema a intervenit in momentul in care am vizualizat acelasi apartament cu ambele agentii. Intrucat as vrea sa cumpar apartamentul cu cea de-a doua agentie cu care l-am vizualizat, agenta de la cea dintai a primit vestea destul de iritata.
Intrebarea mea este urmatoarea: faptul ca am un contract de vizionare semnat si cu cea dintai agentie ma poate afecta in vreun fel, juridic vorbind...poate agentia sa ridice pretentii de natura materiala sau ma poate actiona in instanta in cazul de fata?
Mentionez ca in orasul in care doresc sa iau apartamentul, toate agentiile au toate apartamentele la vanzare, nu exista un contract de exclusivitate intre vanzator si cumparator.
Multumiri anticipate
Margareta Stanciu a scris:

oricare din cele 2 mentionate de dvs.


Multumesc pentru raspuns, insa, pentru contractul de inchiriere proprietarul ar trebui sa plateasca si impozitele aferente acestui venit...insa la comodat este aceeasi situatie? Ideea este ca eu caut o varianta care sa includa cheltuieli mult mai mici pentru proprietar.
Tin sa mentionez ca sediul social va fi doar cu numele, pentru ca nu va fi utilizat in activitatea firmei, doar ca, la momentul de fata, acest spatiu este singura varianta pentru infiintarea firmei.
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti ce tip de contract (inchiriere, comodat, etc) este necesar a se incheia intre mine si sora mea, pentru a infiinta un SRL care sa aiba sediul social in apartamentul surorii mele.
Multumesc anticipat