avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate anaysya

Activitate anaysya

buna seara,
am facut un contract de comodat cu o firma careia i-am inchiriat un imobil (casa). Nu am stipulat ca poate folosi si curtea din spatele casei, ci doar aleile comune.
Am aflat de la vecinii din jur ca in curtea din spate cei carora le-am dat spre folosinta casa, fac pe timpul sezonului cald, "petreceri la gratar" in fiecare seara.. Ce pot face in aceasta situatie si cum sa abordez problema????
multumesc
Buna seara
Daca am facut impreuna cu sotul un credit ipotecar, eu fiind codebitor mai putem face la notar actul pentru separarea de bunuri???
Multumesc
buna ziua,
as dori sa mi dati o interpretare pentru urmatoarea clauza dintr-un contract de comodat -imprumut facut pentru un imobil
** in cazul in care partile isi incalca obligatiile lor, neexercitarea de partea care sufera vreun prejudiciu, a dreptului de a cere executarea intocmai sau prin echivalent banesc a obligatiei respective nu inseamna ca ea a renuntat la acest drept al sau***

Parearea mea este ca avocatul care l-a intocmit a scris ceva ce nu poate fi descifrat sau inteles. De aceea sper ca aici sa gasesc un raspuns cat mai elogvent.
Va multumesc.
Buna seara,
Acum ceva ani, in 1995 am absolvit Colegiu de management al fac. Hyperion din Bucuresti, care avea filiala in Pitesti.
Dupa sustinerea examenului de admitere diplomele trebuiau ridicate din cadrul fac. Hyperion Bucuresti. Din cauza ca am neglijat nu mi-am ridicat diploma atunci iar acum cand vreau sa mi ridic diploma mi se spune ca nu se mai elibereaza asa ceva.
Ce pot face in astfel de situatie, cand pentru postul pe care-l ocup am nevoie de acest act??
Ce act poate substitui aceasta diploma si poate fi eliberat de facultate?
Va multumesc.
buna ziua,
am fost angajata pe o perioada determinata cu contract de munca. Perioada 1 mai- 31 octombrie.
Vreau sa va intreb daca angajatorul trebuia sa-mi elibereze decizia de incetare a contractului de munca sau nu mai era cazul?
Nu am primit si nici nu am semnat vreun act care sa ateste incetarea contractului meu de munca.
Mai era cazul sa semnez ceva, daca contractul era pe perioada determinata ??
Multumesc
Discuție explicatii lege
buna ziua
am o intrebare: care lege este asta?

eu sunt angajata iar anul acesta am inchiriat un imobil. La ANF platesc impozit pe venitul din chirii si mai am de platit contributie catre CAS.
Vreau sa va intreb daca sunt salariata si mi se plateste de catre angajator contributia catre CAS eu de ce mai trebuie sa platesc aceasta contributie calculata de cei de la ANF?????
Am merge catre un avocat dar nu ne permitem financiar - momentan- sa platim un avocet care sa ne formuleze o clauza. De aceea am cerut ajutor benevol pe acest forum....
as dori sa ma ajutati ca sa pot formula o clauza intr-un contract de inchiriere. Chiriasul ne-a asigurat ca mobila pe care a cumparat-o in apartament (bucatarie, dormitor , holuri si living) ne ramane noua dupa terminarea contractului de inchiriere, cu conditia ca pe un an de zile sa nu ne plateasca chiria.
Problema este ca nu stim cum sa formulam acesta clauza ca la sfarsit sa nu ne trezim ca se poate interpreta altfel intr-un eventual proces

Vrem acest ajutor dearece acesti chiriasi ar mai fi pacalit o alta persoana cu acest lucru, ar fi stat fara chirie cu conditii ca lasa mobila si alte utilitati (aragaz, frigider...) si notarul care a intocmit contractual ar fi facut-o de oaie dearece ar fi formulat gresit o asfel de clauza care s-a reinterpretat altfel in proces.