avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2112 soluții astăzi
Forum Activitate sabin25

Activitate sabin25

Buna ziua!

Nu stiu daca am nimerit categoria..

Se da urmatorul caz.. ma opreste un echipaj de politie si acestia doresc sa imi perchezitioneze autovehiculul la un control de rutina.. in portbagaj gasesc o gentuta de mica dimensiuni cu un lacat cu cifru..

Masina fiind pe numele altei persoane si eu declarand ca nu stiu cifru.. ei au dreptul sa deterioreze cutia.. sa rupa lacatul ca sa vada ce e inauntru?
Buna seara.

Am primit o amenda cum ca nu am platit parcarea de la Politia Locala in cta.

Am numere rosii. Intrebarea mea este daca ei stiu unde sa trimita amenda daca am nr rosii si masina nu e imatriculata definitiv.. Adica se poate vedea ca nr rosii sunt pe numele meu.. cu tot cu adresa etc..

Mentionez ca nu eram la masina, mi au lasat bilet in parbriz
Buna seara...

Am achizionat recent o masina adusa din Franta de la un dealer .. masina are numere de Franta.. pe contractul de cumparare-vanzare si pe certificatul de inmatriculara scrie ca e vanduta la 22/11/2018 si e taiat.

Am voie sa circul cu masina ?... am mers cu ea putin.. maine vreau sa imi iau nr rosii si sa stiu daca merg cu autobuzul sau cu masina ...sa nu ma aleg cu dosar penal si altele..
Se da urmatoarea situatie;

Tanar 19 ani, tatal decedat dupa ce au divortat, mama l a dat afara din casa si refuza sa plateasca intretinerea acestuia pe motiv ca are pensie de urmas de la tatal acestuia.

Tanarul urmeaza o facultate acreditata si are nevoie de bani de studii si poate demonstra ca nu locuieste cu mama si ca aceasta nu ii furnizeaza absolut niciun ban.

Se poate actiona parintele in judecata pentru obtinerea unei pensii alimentare pana la terminarea facultatii, respectiv 22 ani ?
Tatal meu a decedat acum 9 ani aproape si n a lasat nimic in urma lui, dar avea credite...

Acum am primit o scrisoare de neplata a creditului facut acum mai bine de 9 ani si ca daca e decedat, copiii trebuie sa plateasca datoria..

Eu stiu 2 chestii, o datorie este prescrisa dupa 3 ani iar tatal meu nu a avut nimic, nici casa masina nimic.. deci nu am mostenit nimic..

Eu detin o masina si o casa pe banii mei luata.. poate sa imi faca ceva sa ma execute silit?
Buna ziua !

Nu stiu daca este categoria corecta dar nu am idee unde sa postez in alta parte.

Eu sunt student si ma incadrez la bursa sociala de categoria :

a) studenții orfani de unul sau ambii părinţi care nu realizează venituri
peste plafonul pentru acordarea bursei sociale
- cerere
- copie CI solicitant
- înscrisuri care să demonstreze veniturile studentului, respectiv ale
familiei sale
- copii ale certificatului/certificatelor de deces ale părintelui/părinților
- raport de anchetă socială pentru solicitantul orfan de unul dintre
părinţi

Intrebarea mea este urmatoarea :

Mama mea nu lucreaza nicaieri ca sa scoata dovada.. nu are niciun venit... la ANAF nu cred ca e cazul sa mearga daca nu munceste nicaieri...

Poate sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca nu are venit ca o sa anexez la dosarul de bursa ?

Eu am venit de 640 lei.. pensia minima de urmas de la tata.
Răspuns la discuția Sot criza de gelozie.
Faza e ca ei ii e frica sa intre fara cineva care sa o protejeze in casa.. nu ar vrea sa fie nevoita sa sune la 112.. ci ar dori ca de la inceput sa fie insotita.
Buna ziua.

As avea o intrebare pentru matusa mea..

De curand sotul ei a facut o nebunie, criza de gelozie.. o verifica intodeanua, tipa.. dabia a putut sa plece cu chiu cu vai, tipand, ca o tinea de mana..

Ea ar dori sa se intoarca sa-si ia lucrurile.. dar ii e foarte frica.. poate cere ca un agent de politie sa o insoteasca pentru protectie ?

Mentionez ca are buletinul trecut pe adresa, casa nu e a ei, dar nici al lui, ci a mamei lui.
Inca o intrebare daca se poate sa imi raspundeti ?

Este permis sa tii la apartament cu 2 camere caine de rasa pitbull?
Buna ziua.

As avea 2 intrebari, daca se poate sa imi raspundeti la ele.

1. Locuiesc impreuna cu bunica mea, ea fiind proprietarul apartamentului, eu avand doar domiciliul respectiv in buletin. Pot sa chem eu politia, sa semnez ce trebuie, sa fac plangere etc.. in cazul unor vecini care fac galagie excesiva ? Bunica nu prea se descurca si nu prea mai poate sa vorbeasca.

2. Dupa ce am chemat politia si i-a amendat respectivii.. daca acestia ma ameninta.. nu neaparat cu moartea.. si ii inregistrez, poate constitui material impotriva lor, ca mai apoi sa le fac inca o plangere pentru amenintare ?