avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate SSFF

Activitate SSFF

Imi puteti da exemple de cazuri in care nu este obligatorie suspendarea in cazul CFP-ului?

Multumesc mult.
Exista si varianta in care angajatul solicita CFP, angajatorul este de acord , iar CIM nu este suspendat?
In acest caz nu se declara perioada de suspendarea in REVISAL?

Multumesc mult.
Buna ziua,

Am vazut ca au aparut modele pentru decizii de suspensdare/reluare a contractului de munca in cazul CFP (art. 54 din Legea nr. 53/2003).
Va rog sa-mi spuneti daca este obilgatorie emiterea lor si care este baza legala .

Va multumesc
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:

Pe bonurile emise de casa de marcat dintr-un restaurant apar reduceri de pret pentru anumiti clienti ai restaurantului, pe toata perioada anului, iar raportul zilnic si raportul lunar emise de casa de marcat evidentiaza aceste reduceri.

Conform art. 137 alin(3) din CF aceste reduceri de pret nu se cuprind in baza de impozitare. Aceste prevederi se aplica si pentru bonuri de la casa de marcat?
Daca pretul de vanzare redus cf. bon fiscal este mai mic decat pretul de cost, care este regimul TVA colectat aferent reducerii?
In cazul unui restaurant ce documente trebuie intocmite pentru a justifica vanzarile cu pret redus?

Va multumesc

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am un contract de constructii care prevede o G.B.E..
Contabil am avut inregistrarile:
231-404
404-%
167
5121
Dupa receptionarea lucrarilor am constatat ca sunt necesare reparatii si a fost incheiat un contract cu un alt furnizor pentru executarea lor.
Antreprenorul a fost de acord sa utilizez o parte din G.B.E. pentru plata reparatiilor catre noul furnizor.
Ce inregistrare contabia trebuie sa fac pentru a evidentia ca operatia de reparatii este platita din G.B.E.?
167 (db) - ? (cr)

Va multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce declaratie/formular trebuie sa depuna la Administratia Financiara o societate ca sa anunte ca si-a schimbat sediul social (care este si fiscal) in alt sector.

Multumesc
Discuție Declaratia 112
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca in declaratia 112, Anexa nr. 1.2 - Asigurat, Sectiunea A, randul 7 - Total zile lucrate - se includ sau nu si zilele de concediu de odihna efectuate in luna respectiva.

Prevederile HG 1397/2010 mi se par neclare:
"Rândul 7 "Total zile lucrate" - se completează cu numărul total de zile lucrate şi nu poate fi mai mare decât numărul de zile lucrătoare din lună, stabilit conform Legii nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare."

Va multumesc mult!
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarea problema:

trebuie sa calculez penalitati de intarziere pentru o factura neincasata, emisa in baza unui contract care nu prevede un procent de penalitate de intarziere la plata.

Conform O13/2011 inteleg din Art. 3 (2) ca "rata dobanzii legale penalizatoare se stabileste la nivelul ratei dobanzii de referinta plus 4 puncte procentuale"

De pe sit-ul BNR am inteles ca rata dobanzii de politica monetara este de 6% pe an. Asta inseamna ca eu pot sa calculez penalitati cu un procent de 6+4=10% pe an, adica 0,0273% pe zi?

Va rog mult sa-mi spuneti daca este corect acest mod de calcul.

Va multumesc foarte mult

Buna ziua,

Va rog mult sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
1. in sept 2011 am livrat bunuri in Romania pe baza de aviz de insotire a marfii.
2. in data de 07.10.2011 am emis factura aferenta livrarii de bunuri.

In decontul aferent carei luni inregistrez TVA-ul colectat aferent livrarii?

Multumesc.
Răspuns la discuția ACORDARE DIURNA
Multumesc foarte mult