avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate Irinel Irinel

Activitate Irinel Irinel

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
certificat "firma de încredere" ...Este o gluma .Se cumpara cu banii acel certificat si atesta doar faptul ca nu exista pareri negative online.IN realitate snut o gramada de tepari care au acel certificat :))))
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai este necesara inregistrarea la ANSPDCP.A disparut aceasta necesitate.
Nu se specifica nicaieri daca este persoana juridica...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si eu va indrum sa depuneti plangere.Atata timp cat nu este tras la raspundere si va plati pentru faptele sale (chiar si o amenda simbolica,desi ma indoiesc ca va fi doar asta) va forma un ,,obicei" considerand ca e normal un astfel de comportament.Din pct meu de vedere toleranta trebuie sa fie 0 in astfel de situatii
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In situatia asta am fost eu si m-au trimis la banca cu un salariat de-al lor si am facut depunere in contul firmei de 83.400Lei
gigipopa a scris:

Nu este motiv de plangere penala (nu sunt elemente suficiente). Deschideti actiune in instanta civila.

Multumesc.Ma indrept catre un avocat atunci.O zi buna.
Company Advising a scris:

In pv de rpedare primire era necesar sa se mentioneze problemele de neconformitate pe care le ridicati.


Am acesta constatere facuta de serviceul montator (PV de constatare si lipsa conformitatii,precum sitestele la care a fost supusa masina)...Am insa 3 martori care m-au ajutat sa-l descarc din masina la locatia lor + inregistrare telefonica a 2 apeluri in care insist sa mi-l returneze si ei specifica ca nu-l mai gasesc in depozit.

Pot face o plangere penala,la ce as putea incadra aceasta fapta ?
Da binenteles ca am toate documentele,raspunsul lor,facturi de montaj si achizitie.Nu am insa un pv de predare primire la magazin,l-am lasat practic pur si simplu la ei.Negatia de garantie este insa a importatorului...practic eu voiactiona in instanta si importatorul si magazinul care l-a comercializat.
Protectia consumatorului stiu 100% ca nu se implica in cazul persoanelor juridice.Am specificat ca este achizitionat pe firma...
Speta pe scurt este: Am achzitionat pe PJ un kit ambreaj complet (peste 2200Lei).Acesta a cedat dupa 500km si l-am returnat pentru garantie (montat in service autorizat RAR).In urma analizei mi s-a comunicat ca se refuza garantia la volanta ca a fost supraincalzita.Am solicitat returul piesei pentru contraexpertiza dar magazinul refuza sa-mi furnizeze piesa motivinad ca s-a pierdut cand si-au mutat sediul.Le.am facut adresa scrisa am 30 zile dar nu-mi raspund si nici nu funrizeaza piesa pentru expertiza.Ce ma sfatuiti sa fac?