avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2003 soluții astăzi
Forum Activitate BAMariaLavinia

Activitate BAMariaLavinia

Am vorbit cu cei de la CAR,și au menționat clar că este vorba de dobânda ,nu penalizări.Este legal?
Totuși,in momentul in care se ajunge la executare silita pe salariu, contractul nu a încetat,el ajungând la executor?
Mulțumesc!

Dapix a scris:

Dobânda și penalitatea sunt lucruri diferite. Daca creditul a devenit scadent anticipat, nu se mai plătesc dobânzi, ci penalitați pentru fiecare zi de întârziere.

Bună ziua!

Daca un credit a ajuns la executare silită,se plătesc în continuare dobânzi?
Este vorba de un credit la CAR,in Piatra Neamț,care,percepe în continuare penalizări,deși creditul este pe executare din salariu .
In cazul in care s-a ajuns la executare silita nu încetează să curgă și dobânda pe credit?
Ce articol din codul de procedură civilă stipulează când încetează dobânda pe un credit?

Mulțumesc!
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti cu un paragraf al unui contract incheiat cu o firma de consultanta fonduri europene.
Sesiunea s-a incheiat in data de 18 ianuarie,si firma nu vrea sa imi trimita banii inapoi,pe motiv ca inca nu e incheiata.
Dar eu am sunat la ministerul care se ocupa de proiectele europene,si dupa ce am dat si cod caen al firmei au spus ca nu mai am nici o treaba cu proiectul asta..Nu a fost nici respins nici admis,iar firmele de consultanta stiu foarte bine ca s-au terminat fondurile pentru proiecte,si s-a incheiat situatia pe anul asta.
Cum pot proceda sa imi iau inapoi banii dati garantie.
Multumesc!

"Prezentul contract este valabil pe o durata de cel mult 30 de zile,de la momentul semnarii,pana la momentul depunerii cererii de finantare (ce include si planul de investitii),urmand a fi completat cu acte aditionale ,daca este cazul."
Buna ziua!
Doresc sa lucrez la o coroitorie dar fara contract de munca. Pot lucra cu PFA-ul?
Cu contract de prestari servicii.
Este legal?
Multumesc!
Buna ziua!
Am in pfa cu cod caen principal 6201.As dori sa stiu,daca la jocuri secondary pot adauga 9529-reparatii croitorie.

Multumesc!
Multumesc!
Am primit o amenda prin posta pentru lipsa rovinieta.Cum pot contesta amenda,deoarece rovinieta fusese cumparata prin sms,chiar in ziua respectiva.
Buna ziua!
Urmeaza sa deschid un PFA.Cum procedez cu cheltuielile initiale?Registre,stampila,facturier?Trebuie sa depun bani din contul persona (PF) pentru a le achita.Dar cum inregistrez intrarea de bani de la PF?

Multumesc!
Multumesc!
Nu am doar una.Si unde lucrez acum mi se opreste pe salariu pentru executor.Dar,de cand s-au in fiintat popririle,executorii nu au trimis hartie la banca pentru sistare partiala pt poprire,si cand imi intra salariul eu mai iau 50% din jumatate.Am cautat inca un job,pentru ca nu reusesc sa fac fata cu banii.