avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate radulucian 22

Activitate radulucian 22

La primărie am platit impozitul anul trecut și mi-au pus penalități de pe 1 aprilie inclusiv . Este legal ținând cont că scadenta e la final an curs ? Am pierdut bonus asta stiam.

De asemenea am declarat că nu stau la acea casa dar tot mă obligă la plata salubritate 200 lei că așa dorește consiliul local .
Ce pot face ? mulțumesc
Daca un bun personal il vând căsătorit fiind și cumpăr altul în timpul căsătoriei de acei bani aproximativ cum demonstrez că e al meu
Am depus bani la un ATM care s a blocat și a intrat nefuncțional fara a mi alimenta contul . Suma pe care o aveam o știu cu aproximatie, am transmis băncii de 5 zile, imediat incidentul dar nu s a rezolvat nu au făcut nimic . Cum fac in acest caz? Știu că îmi arătase o sumă mai mică pe ecran și dădusem refuz creditare, apoi i a blocat
Abonmanetul meu de Orange Tv +net era de 11 lei primul an, anul asta 28.6 lei. Am vrut sa renunt la Tv , ca nu il folosesc, am cerut ,mi -a rezilit, mi-au pus taxa de 200 lei.

Am apelat la taxele ilegale reziliere, au anulat...
Au facut abonmanetul de net de 40 lei de la 28 lei 2 servicii, 1 serviciu 40. Le-am contestat, nimic. De 5 luni tot mergem inainte inapoi si nimic. Nu am foosit nici netul ,nici multumit de viteza nu eram, nu stau oricum acolo la locatie deloc. Am dreptul macar sa platesc cat erau ambele stiam dar em sustin ca pot sa ma puna sa achit oricat din moment ce contractul le permite. Daca nu pot achita mia mult is doresc sa anulez si netul, ma pot constrange din moment ce echipmaentele le predau ca noi??
Cum aleg avocat pentru contestație cu Afm?
Este vorba de casa verde,dosar respins pe documente încărcat eronat

Va rog daca se poate cei care au participat în astfel de dosare sau similare . de făcut proces se face ușor important e să fie și valid
Întâmpinarea la contestație/ proces cum recomandați sa fie ?

Am un caz cu o ridicare auto și am mai avut diverse spete cu poliția . Am multe motivații la contestație dar mă gândesc dacă
-ar fi bine sa o fac foarte plana, sa las doar o frază de negare pe un motiv și să le scot apoi pe toate la vedere la prezentarea
-sa dau toate motivele pe fata din prima #
#Am mai făcut asta și nu a mers bine . Politia se pregătește și poate falsifica ușor documente, in plus ei nu am prezentat jumătate din totalul documentelor cerute în fond , fara că judecătorul să menționeze ceva pe tema aceasta

Multi au intampinat probleme cu incarcarea documentelor si reject dosar pe motive de căutare nod în papura.Mi-au respins dosarul pe motiv ca un document nu era incarcat corect, desi el exista, a fost trimis, era emis in acea zi si am folosit toate mijloacele pentru a le trimite documentul .
AFM cauta sa dea jos cat mai multe din dosare, nu a raspuns la solicitari si nu are un mail de contact. Daca nu exista voi face un grup de persoane prejudiciate pentru a ne alinia pentru proces comun.
Dansii cred ca ca au drepturi de a bloca dosare valide pe mizerii, ceea ce fac de fiecare data. Ei insa au un sistem prost si isi permit sa amanae cu anii utilizatorii, dar noi vezi doamne gresim tot timpul . Ei de fiecare data găsesc motive că să închidă dosarele , sa lasam sa ne fure fondurile la fiecare sesiune.
Cu avocat recomandati pentru consiliere ?
Asiguratorii dau preturi peste prima maxima caculata BAAR si legea nu le face nimic.

Luand 3 oferte de asiguratori la masina mea pe 12 luni aveam 903 cea mia mica oferta, Asirom. Verificand , pt varsta, clasa si datele mele prima maxima ar fi 524 lei [ link extern ] .

Ideea era , dacă lucrează cu recuperatori știu de mult că e ilegal sa vinzi sume , mai ales incerte către aceștia . Dacă îmi fac proces pt așa ceva voiam să știu legea care mă obligă, după (câți) ani sa am dovezi altele decât încheierea contractului

Oriucm a face tam tam pt un contract reziliat de 4 ani pretinzând daune denotă o lipsă de interes a creditorului ..

Hartuirea operatorului Digi RDS RCS pe contract reziliat de 4 ani

RDS imi trimite prin recuperator o suma de 50lei pt un asa zis echipament nepredat din 2019!!!! De cand au semnat rezilerea contractului TV. Cu siguranta am dus echipamentul la ei. Intrebare este: nu mia stau acolo, si nu pastrez mizeriile lor de hartii zeci de ani. Sunt 4 ani deja: am vreo obligatie sa demonstrez asta? Pur si simplu au echipamentul dar vor banii, sunt furiosi ca am reziliat anul trecut si contractul de internet, la care am platit si la ala o luna nefolosinta.
Vreau neaparat sa fac situatia asta vizibilă pentru clienți si pt recuperatori care nu stiu ce anume recupereaza. Pana azi nu mi s-a spus vreodata de unde vine aceasta suma.