avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Activitate nicole852107

Activitate nicole852107

Bună ziua.Intrebarea mea este legată de programul de cadastrare gratuită a terenurilor.Am aflat acum că in urmă cu câteva zile s-au facut măsuratori la terenurile extravilane fără a fi anunțată .Este legal???Se poate face o plângere către primărie ??Care este termenul pentru contestație ??
Bunã ziua.Sotul meu a muncit intr-o firmã majoritar de stat din Hunedoara,pânã in anul 2007.Incepând din anul 2011 a facut 3 cereri pentru eliberarea cãrții de muncã .Firma nu i-a dat numãr de inregistrare a cererilor...pentru cã nu au vrut.Cum o poate recupera?Vã mulțumesc !
Bună ziua.Am o casa pe care vreau vreau sa o rebransez la curent.Casa nefiind locuită foarte multi ani in anul 2004 ,cei de la electrica au debransat curentul pe motivul că nu se făcea consum.Era legal fară o notificare?Nu am primit notificare de debransare.Acum acestia imi cer peste 2000 de lei pentru rebransare.Este normal?Va multumesc.
Bunã ziua.Mama mea a facut o plângere la politie in urmã cu 4 luni pentru viol de domiciliu,folosinta abuziva si distrugere in care s-au cerut despagubiri si sã refacã cea ce a stricat.A facut o intelegere cu un vecin in care ea a cerut sa intretina curtea si ce este acolo dar nu a facut nimic,apoi i-a interzis sa mai intre dar a continuat sa intre stiind cã mama nu merge acolo.A intrat pe terenul nostru s-a folosit de grajd si-a tinut animalele acolo fara a aduna gunoiul rezultat.Politia a constatat ca inculpatul X si-a facut datoria ,si-a scos gunoiul dar l-a lasat afarã iar podeaua este distrusa.A lasat gunoiul mai bine de un an iar de restul ei nu au competenta si ne trimit spre judecatorie.Acum 2 zile s-a dus sã vadã ce este pe acolo iar oile se plimbau prin curte.Ce ar trebui sã facã in acest caz?Are o pensie mica,vine iarna,nu-si permite un avocat...Va multumesc!
Buna ziua.In cursul lunii mai am facut o plangere la politie pt violare de domiciliu si distrugere prin folosinta .In ziua care am facut plangerea nu s-a deplasat nimeni acolo pentru a constata cele spuse.Acum dupa o luna de zile sun la politie sa intreb si imi spun ca nu au avut timp sa se ocupe dar nici in urmatoarele zile pt ca nu au timp!....Exista un timp legal in care trebuie sa se constate?Cum se rezolva aceste cazuri?Este normal?Ar trebui sa-mi iau un avocat?Este vorba de o locuinta la tara,la care eu ajung rar ,din pacate.Va multumesc!
Buna ziua.De mai bine de 10 ani platesc impozit pe aproape 5000 mp.Am intrebat la primarie de ce!Mi-au raspuns ca este dreptul meu dupa ceea ce au detinut bunicii,toti succesorii lor platesc.Nu s-a dezbatut succesiunea pe aceste terenuri.Le folosesc neamurile,cei de la primarie stiu.Exista o cale prin care pot obliga primaria sa identifice si sa-mi puna in posesie mp pentru care platesc?Va multumesc
Răspuns la discuția Granituire-dreptul la proprietate
Buna ziua,in sentinta am avut doar obligatii nu si drepturi.Nu se specifica caci x si y sunt obligati sa-mi lase "pasnica si linistita folosinta acesteia" sau altceva de genul.Acestia detin terenul din urma cu 20 de ani,teren ce le-a fost donat de tatal meu.La scurt timp de la donatie tatal meu a decedat,mai exact o luna.Aveam cota majoritara pe constructii.Acestia si-au ridicat casa chiar linga drumul de acces in curte.Fara a cere parerea noastra.Fiind mai multi cooproprietari pe constructii am evitat sa stam acolo pina nu s a impartit totul.Ei s-au obijnuit cu gindul ca este al lor,chiar daca procesul s-a inceput din 2010.Si pregatit din 2007.Am crezut ca ajungem la intelegere fara procese samd.Asa ca am lasat legea sa decida.Intre timp am luat legatura cu un mediator si m-a lamurit in legatura cu aceasta ordonanta.Nu se poate in cazul nostru doar sa asteptam sentinta prin care va stabilii clar limitele terenului lor samd...apoi am eu ac de cojocul lor!!=D>=D>=D>
Răspuns la discuția Granituire-dreptul la proprietate
Buna ziua.Am fost la doi executori .Mi-au spus ca in sentinta nu mi s-a dat si dreptul de folosinta,si caci trebuie sa se faca actiune in granituire si punere in posesie CA NU AVEM POSESIA.M-am achitat de sulta imediat ce sentinta a ramas definitiva si irevocabila.In cadrul procesului de iesire din indiviziune s-a facut expertiza topo.Am fost de acord cu delimitarea loturilor. Sunt 2 loturi,fiecare are intrarea lui.Vecini imi sunt cei cu care am facut iesirea din indiviziune,acestora nu le-am datorat sulta.La scurt timp am intabulat sentinta.Ei nu ma lasa in curte,detin cheia de acces in casa,folosesc totul ca si cum ar fi al lor. Daca incerc sa intru in curte sunt in stare sa ma loveasca.In luna ianuarie am deschis proces de granituire,merge foarte greu,un termen la 9 saptamani se pare....Vreau sa ma folosesc de ceea ce e al meu si nu am cum.Ei nu si-au intabulat proprietatea,sentinta.Inainte de a incepe actiunea in granituire am apelat si la mediator,dar nu au binevoit sa vina.Am avocat,dar nu mi-a spus de aceasta ORDONANTA PRESEDINTIALA.Cind se poate depune aceasta cerere?Urmatorul termen e la sfarsitul lunii iunie.Am nervii intinsi la maxim.Va multumesc tuturor pentru ajutor si informatii !!
Buna ziua.In urma cu un an am gatat un proces de iesire din indiviziune constructii si teren.Cind credeam ca s-a gatat am aflat ca defapt nu mi s-a dat si dreptul de folosinta pe acestea.Mi-am achitat sultele apoi am intabulat bunul asa cum era dat in sentinta,si am deschis procesul de granituire.Problema sta in felul urmator,"vecinii" imi interzic accesul atit in curte cit si in casa.La ultimul termen am aflat ca ei nu au intabulata partea lor de teren si ca nu le convine pozitia lor in teren s.a.m.d. Va rog sa-mi spuneti ce pot face si cum sa ma scap de ei.Va multumesc
Buna ziua,in urma cu 7 luni am apelat la un executor pentru a recupera cheltuielile de judecata in urma unui proces.In tot acest timp respectivul executor nu a reusit sa recupereze mai nimic pe motivul ca nu are CNP-ul acestora si ca nu il poate afla,ba mai mult,ar trebui sa ma ocup eu din spusele acestuia.Stiu ca sunt pensionari respectivii.Am impresia ca-i ajuta.Cum pot afla CNP-ul sa il dau in mina,daca se poate!Multumesc,o seara buna va doresc!