avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate stefanna

Activitate stefanna

Actiune in constatarea inexistentei dreptului de privilegiu al societatii constructoare ca urmare a platii si in subsidiar radierea acestuia.
Răspuns la discuția Recuperatorii nu-mi dau pace
Oricum daca factura este pe aprilie, mai nu conteaza parerea mea este ca e prescrisa, simplele notificari nefiind de natura a intrerupe termenul de prescriptie de 3 ani.Insa oamenii fara cunostinte juridice se sperie citind o notificare conceputa de o maniera care se vrea intimidanta.
Răspuns la discuția INTABULARE INCERTA
cu siguranta vi se va respinge intabularea in privinta casei.
Mergeti in instanta si faceti accesiune imobiliara.
Intrucat vorbim de bunuri dobandite in timpul casatoriei, la masa succesorala va intra cota de 1/2 din bunurile respective, cealalta jumatate fiind bun propriu al sotului supravietuitor.
In functie de clasa de mostenitori cu care vine la mostenire si care face acte de acceptare a mostenirii in 6 luni, cota sotului supravietuitor se modifica .Astfel
Daca defunctul are doar parinti in viata si care accepta mostenirea, cota sotului va fi de 1/2. Aceeasi va fi cota si daca are doar frati in viata si care accepta mostenirea.
Daca are si frati si parinti acceptanti in viata cota va fi de 1/3.
In concurs cu alte rude ( strabunici, unchi matusi, ) cota va fi de 3/4.
In lipsa acestor clase de mostenitori se mosteneste tot de catre sot supravietuitor
Răspuns la discuția probleme la cartea funciara
1.Poti face cerere la Directia de Evidenta Informatizata a Persoanei, sa-ti comunice domiciliul actual sau, ma rog, cel care-l au inregistrat la ei.Numai ca, din cate stiu cererile de comunicare domiciliu, fara a avea un dosar pe rolul instantelor judecatoresti nu se primesc.Poti incerca, ,atasand contractul de vc si justificandu-ti interesul.
2.Sau, faci actiune in instanta ce are ca petit sa se constate inexistenta dreptului de privilegiu ca urmare a achitarii sumei , si atunci iata ca ai si dosarul pe rol si Evidenta Persoanei iti va cominica domiciliul, si gasindu-i te intelegi cu ei sa-ti dea declaratie si renunti la dosar
3.Astepti 15 ani sa se perime, conform art1786 C.civil, si ulterior tot prin instanta ceri sa se constate perimat privilegiul si sa se dispuna radierea lui.
Art. 1786. - Inscriptiile conserva dreptul de privilegiu si de ipoteca in curs de 15 ani din ziua in care s-au facut inscriptiile. Efectul lor inceteaza daca inscriptiile nu au fost reinnoite inaintea expirarii acestui termen.
Parca spuneati ca poate il vor ajuta copii?
Ti se rupe sufletul ca traim intr-o tara de JIJI, in care pana la urma mai degraba te va ajuta JIJI decat copiii!
Răspuns la discuția impozit pe venit
#- deci se poate in oricare sens
Răspuns la discuția care cod civil?
nu exista actualul cod civil si vechiul cod civil. Este acelasi de la Cuza.
nu, in nici un caz legea 247/2005, nu a prelungit termenul de depunere a notificarilor.
Am si eu o curiozitate!
Recunoasterea datoriei pentru a produce efecte juridice TREBUIE SA INTERVINA IN INTERIORUL TERMENULUI DE PRESCRIPTIE!.O recunoastere facuta dupa trecerea termenului de prescriptie nu te repune in termenul de prescriptie .Eu asa am invatat la scoala!