avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate eu_inginer

Activitate eu_inginer

da, se plateste taxa+ tva pt rezilierea contractului daca sunteti in perioada contractuala

daca platiti cu intarziere facturile de telefonie acele penalizari sunt scutite de tva
la fel cum ati scris ca va obligati sa platiti atunci ... puteti spune ca ati achitat. V-a chemat la biroul avocatului tocmai pt a da in scris ca recunoasteti datoria, ca nu aveau dovezi sa va cheme in instanta.
nu mergeti la conciliere. Trimiteti prin posta un inscris din care sa rezulte ca nu cunoasteti despre ce este vorba, si ca dvs nu sunteti dator nimanui. Nu au ce sa va faca.

ramane insa datoria morala care ar trebui sa va spuna sa faceti ceea ce este corect, adica sa platiti ceea ce ati consumat. Sincer nu ii compatimesc nici pe cei care fenteaza statul si raman buni de plata, fiind un risc pe care si l-a asumat in momentul in care v-au acceptat chirias fara a intocmi contract si a plati impozitul aferent
Răspuns la discuția executare silita-prescriptie
v-a girat parintii sau cineva? daca nu, atunci puteti sta linistuta

conturile bancare deschise pe numele dvs pot fi supuse executarii silite, precum si daca veti dobandi vreodata bunuri in ro sau salariu
dupa 3 ani datoria s-a prescris, iar daca nu s-a dezbatut succesiunea nu va pot obliga la plata

cereti-le sa nu va mai deranjeze
derbedea a scris:

Inca ceva: pana se rezolva situatia deschideti cont la o alta banca si faceti cerere la angajator sa va vireze acolo salariul,.
[/quot)



poprirea este direct pe statul de salarii, si oricum daca nu imi mai intra salariul in acel cont atunci creditul meu devine exigibil anticipat (e o conditie din overdraftul meu) si intru in alte belele

executorul judecatoresc, s-a dat la fund, nu raspunde la telefon si in urma cu 20zile a primit prin posta cu confirmare de primire o scrisoare prin care ii ceream detalii (titlul executoriu in baza caruia sunt executat,copie dupa dosarul de executare, sumele ce le pretinde din ce se compun


desi am depus contestatia la judecatorie, nu stiu insa ce se va intampla cu termenul de 15zile pt ca am auzit ca s-au mai facut magarii la comunicarea acestor acte (afisare cu martori inexistenti/falsi) ... si astfel sa nu mai fiu in termenul pt contestatie

executorul judecatoresc factureaza onorariul? este platitor de tva? valoarea maximala impusa de lege este cu tva sau fara
daca cititi declaratiile scrie ... intocmit, nume, prenume functia, semnatura toate astea trebuie sa fie a contabilului sau a persoanei care raspunde de activitatea contabila.

trebuia sa va angajati o secretara sa va ajute sa completati registre#-o , o plateati mai putin si facea treaba mai buna decat contabilul dvs, care fuge de raspundere.

nu este legal sa vi se opreasca bani din salariu fara hotarare judecatoreasca sau acordul dvs.

nu stiu ce contine actul pt despagubiri, dar nu are nici o valoare (chiar daca l-a semnat si mama dvs -nu stiu in ce calitate). ar trebui sa fie vazut de un avocat ca asa cum il descrieti dvs putem face tot felul de presupuneri care nu va ajuta deloc

drepturile salariale aferente perioadei lucrate sunt obligati sa vi le plateasca, conform salariului de pe contractul de munca. promisiunile nu conteaza

mergeti la inspectoratul de munca din localitatea dvs si faceti o reclamatie, referitor la neplata drepturilor salariale si a actelor aditionale abuzive pe care ati fost obligata sa le semnati. v-au fost incalcate mai multe drepturi fundamentale.


contractul de munca si fisa postului sunt esentiale pt clarificarea situatiei
banca suna la firma si se intereseaza. nu ii intereseaza prea tare contributiile dvs la stat, insa nu este normal sa vi se solicite deloc aceasta adeverinta deoarece nu doriti sa faceti credit la banca (din ce am inteles)
Răspuns la discuția Raport gestiune zilnic in excell
nu exista nici o interdictie in acest sens ... deci da se poate, insa atenti sa fie corect intocmit si actualizat.
trebuie sa il scoateti la imprimanta si sa indosariati
Răspuns la discuția facturi cu minus
nir cu minus inseamna retur. pe baza inregistrarii acestuia se regleaza gestiunea si cantitativ si valoric