avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate noina54

Activitate noina54

PFA FARA ACTIVITATE IN 2023 ,MAI DEPUN DECLARATIE UNICA?
buna ziua.am un PFA fara activitate ,in 2024 am obligatia sa platesc CASS?
MULTUMESC
Buna ziua ,am facut majorare de salariul de 3500 lei si am am transmis
la ITM prin RVS.
Cum fac modificare in RVS ITM la salariul de 3350 in loc de 3500.
Multumesc
Buna ziua.
Sunt PFA fara TVA ,CAEN 6820 , fac inchirieri prin Booking ,trebuie sa platesc TVA?
persoanele fizicee care realizeaza venituri din cederea folosintei bunurior din inchirierea in scop turisctic a camerelor in tre 1 si 5 camere ,incaseaza prin booking direct in banca ,pot emite factura pe persoana fizica cu CNP?
Multumesc
Inchirierea in scop turistic a camerelor din locuinta personala pana la 5 camere ,in factura la furmizor ce demunire trec?
Buna ziua,se poate lucra pe o firma care a fost declarata inactiva din data de 18.04.2012, urmand "dizolvare judiciara",cf.art.237 din L31/1990 fiind reactivata la reg.comertului in data de 13.04.2022 cu confirmare de la ANAF ca societate este activa.
Rezolutia de la Tribulalul If:" sentința civilă pronunțată fiind "dizolvare Judiciara definitivă, întrucât nu s-a declarat cale de atac împotriva acesteia."
Multumesc.
daca un mostenitor a fos omis de la succesiune cum mai poate fi repus in drepturi ca mostenitor
multumesc
buna ziua
obligatiile de plata a unui SRL catre anaf pot fi platite din cont personal(revolut).
multumesc
la vanzarea unui apartament vechi se calculeaza tva?