avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate netsky

Activitate netsky

Buna ziua!Am schizofrenie paranoida si vreau sa mi fac pensie de invaliditate cu 4 ore de munca pe zi.Am 39 de ani si 11 ani de vechime in munca.As vrea sa stiu daca e o perioada de vechime minima pe care trebuie sa o am ca sa ma pensionez si daca acesti ani vechime pe care ii am valoreaza ceva in plus la pensia minima acordata .Va multumesc!
Buna ziua!Daca locuiesc Intr un sat în interes de serviciu e necesar să .mi fac viza de flotant?
Buna seara.Daca locuiesc în interes de serviciu Intr o localitate e necesar sa mi fac reședința în această localitate?Va mulțumesc!
Buna ziua!Așa vrea sa mă pensionez cu 4 ore.Imi poate spune cineva va rog ce acte îmi trebuie?
Dar pensia nu influențează primirea indemnizației?

Dapix a scris:

Se poate cumula salariul cu indemnizația de handicap.

Daca angajatorul meu îmi plătește acum 2250 lei pe lună dacă mă pensionez cu 4 ore îmi va plăti jumătate din aceasta suma?Cum se calculează?Menționez că sunt persoana cu dizabilitate.
Buna ziua!Am certificat de handicap accentuat permanent.As vrea sa știu dacă mă pensionez cu 4 ore cât este pensia.Si as mai vrea să mai știu dacă în acest caz voi mai primi indemnizația de handicap.
Domiciliul este in București?
Buna ziua!Am domiciliul în București dar am și o casă la tara moștenire cu alt frate dar nu am făcut succesiunea.In lipsa succesiunii pentru că mai stau și la tara și consum curent electric ce mă sfătuiți să fac pentru a beneficia de plafonare la ambele locuințe?Va mulțumesc!
Buna ziua.Daca imi fac pensie de handicap cu 4 ore cat este pensia?Am si 10 ani pe cartea de munca ca vechime.Se mai adauga ceva la pensie pentru acesti ani?