avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Activitate Pirvut Denis

Activitate Pirvut Denis

Incetare proces penal...

Salutare,pe 14 octombrie se implineste termenul de 5 ani pentru prescrierea infractiunii de conducere sub influenta alcoolului ,si nu s-a dat o sentinta definitiva ,eu fiind in apel,urmatoru termen fiind pe 20 octombrie...
Intrebarea mea e ,de drept,trebuie sa inceteze procesu penal ?
Bună ziua...
În data de 14 octombrie 2018 am săvârșit o infracțiune la regimul de circulație,respectiv,conducerea sub influenta substanțelor..Luna viitoare pe 14 se împlinesc 5 ani de la săvârșirea infracțiunii,iar eu nu am fost condamnat definitiv ,iar să se dea o soluție definitivă până atunci sunt șanse 0 ,iar eu nu vreau să mai pun avocat ca nu stau bine financiar, iar avocatu mi-a zis ca dacă nu am avocat se prelungește termenul de prescripție cu încă 2 luni datorită pandemiei de coronavirus din 2020..Țin sa menționez ca am termen pe 28 septembrie ,cu 2 săptămânii înainte de a se prescrie fapta ,și se citează martorii...
Întrebarea mea este , cum e posibil să se prelungească prescrierea datorită unei pandemii care a fost cu 3 ani în urmă și dacă e posibil așa ceva ,având în vedere că se ia legea penală mai favorabilă...Va rog frumos să îmi da-ti răspunsu adevărat....

P.S: Țin sa menționez că în acest dosar sunt condamnați vreo 4 la închisoare cu executare și mă gândesc că au aruncat această momeala avocații lor pentru a i scăpa de închisoare....Nu am nicio problemă cu asta,vreau doar să știu pentru liniștea mea dacă este prescrisă fapta pe 14.10.2023
Buna seara.Mi,au venit analizele toxicologice, iar în sa te mi-a iesit 0.012uQ/ ml , thc din sânge...Stiu ca legea românească nu prevede o valoare anume ca si la alcool..Credeti ca judecătorul va avea in vedere aceasta cantitate infimă si sa imi acorde clemență sa obtin o amânare pentru a nu mi anula permisul de conducere ? Tin sa precizez ca il am luat din 15.10.2018...Ar exista si șansa să mi-l dea inapoi cand se împlinește 1 an de zile ?
Mi-au venit rezultatele INML si mi-a iesit pozitiv la thc in sange ,declarand ca am consumat cu 1 zi inainte ,si martorii mei la fel ..Intrebarea mea este ,la ce ma pot astepta,si ce se intampla cu permisu de conducere ? il am suspendat de 5 luni ....Aceste luni se iau in considarere la solutia finala ?
Buna ziua.In momentu de fata sunt sub arest domiciliar,asteptam citatie pentru instanta de prelungire,dar trebuie sa ma duc la diicot,nu la instanta..Interbarea mea este,ma poate plasa procuroru sub control judiciar dupa terminarea acestui arest domiciliar fara sa mai ceara in instanta ?
Buna seara domnilor avocati.Am permisu suspendat de 4 luni si 3 zile din cauza ca mi-a iesit la analizele de urina thc,substanta activa...ce pot face sa vina analizele mai repede,cum sa procedez,avand in vedere ca eu nici nu consumasem thc ,consumasem cu 2 zile inainte..Vor iesi negative,si unde sa ma duc sa platesc analizele.
Buna seara.In data de 15.octombrie.2018,in jurul orel 02:00 m-a oprit un filtru de politie.Li s-au parut ciudat cum arat la fata si m-au luat la spital pentru recoltarea probelor biologice,precizez ca nu am fost testat cu un aparat salivar.In testul de urina a iesit substanta activa THC(thetrahidrocanabinorum).Apoi mi s-au recoltat probe de sange.Consumasem cu 48 de ore inainte o jumate de tigara confectionata artizanal.Mi s-a retinut permisu de conducere,eliberand o dovada inlocuitoare fara drept de condus.Au trecut 3 luni jumate.Dupa cat timp vin analizele de sange si exista vreo sansa sa iasa pozitiv daca nu eram in acel moment sub influenta acelei substante ? Ce se poate intampla..