avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate iulia13

Activitate iulia13

Am inteles ca la salariul minin conf HG 1193/2010 se adauga 50 lei( nu stiu ce reprezinta aceasta suma - care este baza legala) apoi se aplica coeficientii, este bine? Mentionez ca firma la care lucrez este o firma de panificatie si in ramura industriei alimentare, a bauturilor si a tutunului. Va rog lamuriti-ma. Multumiri.
Va rog lamuriti-ma daca si care este diferenta intre statutul societatii si actul constitutiv al societatii. Ce inseamna act constitutiv actualizat? . Pentru particularizare va spun ca s-a inlocuit un asociat al unui SRL, (asociat strain cesioneaza toate partile sociale unui asociat roman nou) si trebuie rezolvat la ORC. Ne-au solicitat act constituttiv actualizat- ma gandesc ca trebuie sa duc certificatul de inregistrare cu noul CAEN????, declaratie asociat nou( ce sa cuprinda declaratia ?)
Va multumesc.
Am obtinut un teren in urma unei sentinte judecatoresti, nu am act de vanzare cumparare si nu pot face intabularea. Ce ma sfatuiti?. Mentionez ca terenul l-am obtinut numai de la unul din soti( care de fapt il mostenise) in urma hotararii judecatoresti. Decizia definitiva tine loc de act de vanzare cumparare?
Răspuns la discuția salarizare soferi
Va multumesc pentru lamuriri, aveam aceeasi opinie si doream sa fiu sigura. Multumiri!=D>
Suntem o firma cu profil panificatie si avem angajati 4 soferi care fac livrari produse, as dori sa stiu daca trebuie modicat salariul la 1050 ron conform CCM 722/24.01.2008( ramura transporturi). Cei de la ITM Neamt ne-au avertizat de aceste schimbari si ne-au obligat sa facem aceste mariri cu 01.01.2008 si rectificarile aferente. Eu cred ca nu este corect atat timp cat nu suntem afiliati prin CCM la ramura transporturi si nu emitem facturi de transport. Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez corect. In prezent ei au salariul de 800 ron. Va multumesc.
Va rog indrumati-ma - daca in contractul colectiv de munca la nivel de societate este necesar sa adaug articolul prin care se mentioneaza ca la 01.07.2008 se modifica salariul de baza minim brut negociat de 540 lei, adica 3.18lei/ora? Hotararea de guvern este evaziva in acest sens?
Multumiri Iulia.
Răspuns la discuția licitatie
Multumesc pentru raspuns si ma intereseaza in plus daca trebuie sa avem si ISO 9001, managementul calitatii . Stiti, de asemenea daca, pentru firme mici se face aceasta analiza! Va multumesc. Iulia Nichifor.
Discuție licitatie
Va rog indrumati-ma ce acte trebuie sa am ca sa particip la licitatii! Mentionaz ca sunt o societate mica de cnstructii srl cu 6 angajati. Va multumesc. Iulia Nichifor.:-/
Răspuns la discuția contract cu firma de turism
Va multumesc, am inteles bine despre ce este vorba. Salutari. Iulia
Va rog sa ma indrumati asupra unui contract cu o agentie de turism si anume: ce trebuie sa urmaresc in acest contract? Durata sejurului, servicii, mod de plata, cand se incheie de fapt acest contract? Factura proforma trebuie semnata si stampilata? Multumiri
Iulia