avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Activitate propolis

Activitate propolis

Ok. Deci ramane doar contributia la pensie si asigurarea medicala.
Contractul de mandat se inregistreaza la ANAF sau cum se va contoriza contributia la pensie ? La CAS voi figura asigurat doar pe baza platii pe CNP ?
Salutare,

Intentionez sa semnez un contract de mandat intre mine ca administrator si PJ pentru a trece la 1% impozit micro de la 1 Ianuarie 2023. Am inteles ca se platesc aceleasi taxe ca pentru un angajat cu CIM. In acest caz, voi avea asigurare de sanatate ? Vechimea si contributiile la pensie se vor lua in calcul ? Nu inteleg cum, deoarece contractul de mandat e doar o hartie intre mine si PJ. Trebuie inregistrat pe undeva sau platile in sine catre CAS si pensie e suficient fara nimic altceva ?

Multumesc
Got it. Multumesc
Mai bine scot acum dividentele, achit 5%, cumpar direct pe PF achitand 5% TVA, deci 10% in total. Si nu ma mai complic cu imobilul pe persoana juridica deoarece in final tot la mine ca PF va ajunge, probabil cu mai multe taxe (8+1+ajustarea TVA).
Va rog un sfat, nu stiu ce sa le mai fac.
Salutare,

Am 5 colete expediate din China in Romania prin DHL pe persoana juridica. De aproape 3 saptamani au ajuns in Bucuresti, am furnizat toate documentele, mi s-a emis facturi pentru vama si TVA, le-am achitat si surpriza, deodata cei de la DHL imi tot spun ca bunurile au fost oprite pentru controlul fizic, Asta de cel putin 2 saptamani. Am facut plangere la DHL, cel putin 5-6 apeluri pe zi, in continuare refuza sa-mi spuna de ce nu se face controlul.
Astazi am discutat cu cei din Vama Otopeni si mi-au confirmat faptul ca DHL nu au prezentat documentele in vama.
In colete am marfa pentru o productie care a fost intarziata si am pierdut enorm. Spuneti-mi unde pot sa-i mai reclam sau ce as putea sa le fac ? Am facut plangere si la DHL Germania, nimic.

Multumesc
Voi fi administrator si unic asociat.
Dividendele se pot lua si trimestrial.
Nu voi fi angajat si nu voi incasa salariu la microintreprinderea pe care vreau sa o infiintez. Sunt doar angajat la o firma unde am contractul de munca suspendat pentru ca am intrat in CCC.

Pot sa am venit pe societatea noua si sa incasez dividendele ?
Salutare,

Sunt in CCC si doresc sa infiintez o microintreprindere unde voi fi administrator. Voi avea venituri in perioada CCC si foarte probabil sa incasez dividentele. As incalca vre-o lege care sa-mi suspende incasarea indemnizatiei ?

Multumesc
Salutare,

Am dezvoltat un dispozitiv/sistem hardware, mai exact un tester de baterii de laptop cat si 2 programe software: un program software este firmware-ul care se va pune pe fiecare sistem in parte iar altul este un Soft care se instaleaza pe PC-ul utilizatorului.

Desi este proiectat de la 0 de mine, sistemul hardware este produs in China, eu il primesc in Romania, pun softul numarul 1 pe el si il vand mai departe la clienti care sunt in toata lumea.

Ce societati imi recomandati sa deschid si ce coduri CAEN ? As vrea o varianta de norma pe venit. Chiar daca dispozitivul este proiectat de mine, eu pot sa spun ca este achizitionat din China si am creat doar softurile. As vrea sa nu intru la comert, partida simpla, etc.

Multumesc
Salutare,

Doresc sa deschid un PFA pentru a produce dispozitive electronice (incarcatoare/analizoare baterii) si am gasit codul CAEN 2790 - Fabricarea Altor Echipamente Electrice. Pe aceste dispozitive se va face si Soft/Program scris pe dispozitiv, este nevoie de un alt cod CAEN pentru acest soft ?

multumesc
Okay. Multumesc de raspunsuri.