avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate radud62

Activitate radud62

Discuție recurs sau apel
Bună seara,
Aduc în atenția d-voastră următoarea situație:
- În comunicarea unei Hotărâri civile(stadiul fond),dosar de contencios administrativ și fiscal,reclamant o persoană fizică și AJPIS, se respinge acțiunea reclamantului cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare;
- Pe cele două site-uri ,Tribunal și Curtea de Apel,apare la căi de atac:
-recurs-dată declarare-26.04.2017
-apel-data declarare-04.05.2017
Vă rog să-mi spuneți:
-judecătorul de la Tribunal(fond)a dat corect termen de recurs sau trebuia faza a doua de apel?
-dacă la Curtea de Apel , pe data de 18.09.2017 se va judeca recursul sau apelul (așa cum este specificat pe site-ul Curții de Apel sunt trecute recurs dar și apel)?
Vă mulțumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg urmatoarea situatie:
-bunicul meu a facut inchisoare un an si opt luni(1949-1951);
-pe timpul cat executa inchisoare era necasatorit;
-cu bunica s-a casatorit in anul 1955 iar in anul 1965 a decedat lasand in urma lui trei copii minori;
Bunica in cazul acesta poate fi considerata ca a fost casatorita cu un detinut?
Aceasta calitate este opozabila(juridic vorbind) raportat la momentul casatoriei sau de la momentul executarii pedepsei bunicului?
Va multumesc!
Răspuns la discuția legislatia muncii
Despre acesta 1. MEMORANDUM cu tema: Decretul Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945 precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat
Guvernul a adoptat acest Memorandum, în care este prezentată situaţia persoanelor, în majoritate etnici germani, care nu mai sunt cetăţeni români, dar care, în perioada 1944-1949, au fost deportate la muncă în URSS. Aceste persoane au depus cereri de a beneficia de prevederile Decretului-lege nr. 118/1990.
Va rog sa-mi spuneti cum il gasesc pe internet.Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca Memorandumul MMFPSPV(Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice) aprobat de guvernul Romaniei la data de 04.12.2013 mai este in vigoare, la ce se refera si cum pot sa-l gasesc pe internet?
Va multumesc!
O institutie judeteana a statului (AJPIS) a emis O decizie de respingere a unei cereri unde se precizeaza ca trebuie sa o contest in termen de 30 de zile la tribunalul teritorial.Va rog sa-mi spuneti daca e corect sau aceste institutii de prestatii sociale au alte reguli? Nu si pentru acestea sunt obligatorii prevederile Legii nr.554/2004?
Va multumesc!
Raspunsul primit,la o cerere catre AJPIS, este negativ.În continuare trebuie facuta contestatie la unitatea emitenta sau la institutia ierarhic superioara( fiindca exista asa ceva)?La dosar nu se mai depun elemente noi.Unitatea emitenta cu aceeasi juristi pot sa se faca de ras schimbând o decizie data anterior.
-soțul meu a fost deținut politic, încarcerat la Penitenciarul Galați( am primit FISA MATRICOLA PENALA in luna septembrie 2016 -incadrat la art/209 cod penal 1936);
-a executat inchisoare din aug.1949 pana in aprilie 1951(un an și opt luni) iar in aceasta perioada nu era casatorit cu mine;
- s-a casatorit cu mine in martie 1955 iar in anul 1965 a decedat,perioadă în care am dat naștere la trei copii(fete);
- sotul inainte de casatorie nu a avut copii;
-eu nu m-am recăsătorit după moartea soțului(declar pe propria răspundere);
-în data de 26 septembrie 2016 m-am adresat Agenției pentru Plăți și Inspectie Socială cu o cerere pentru stabilirea calității de beneficiar al Decretului-Lege nr.118/1990 în calitate de soție supraviețuitoare;
-în data de 06 oct.2016 ginerele meu a fost la agenție să vădă care este situația și au spus că s-a emis Decizie de respingere fiindcă nu am fost căsătorită pe timpul detenției soțului.
Vă rog frumos să-mi spuneti ce pot face în continuare fiindcă nu este posibil ca soțul meu să fie, în anul 1951, deținut politic iar pe perioada celor zece ani petrecuți cu mine să nu mai fie.
Vă mulțumesc!
Răspuns la discuția Hotie legala
Utilizarea contoarelor de apa ca repartitoare de costuri tine de domeniul nereglementat al statului.
In acest an ambii parinti au decedat( aprilie 2012).
A ramas o casa si terenul aferent.
Suntem trei frati: doi locuiesc in alte localitati iar o sora locuieste in casa parinteasca.
Sora fiind mult mai tanara nu dorim sa o scoatem din locuinta( trebuie sa aiba grija de casa).Mentionez ca sora nu are niciun act prin care sa-i revina intreaga mostenire( testament,contract de VC,etc.).Dar pentru succesiune este necesar sa urmam, toti trei fratii , anumite proceduri legale intr-un anumit termen?
Dar ce documente sunt necesare?Chiar si ce taxe?
Răspuns la discuția probleme cu debransarea
ORDIN nr. 91 / 20.03.2007 ART. 254
g) sa nu modifice instalaţiile de încălzire centrala, aferente unui imobil condominial, decât în baza unei documentaţii tehnice care reconsidera ansamblul instalaţiilor termice, aprobată de către furnizor;
Trebuie sa luati in calcul şi costurile generate de întocmirea
şi punerea în practică a documentaţiei tehnice (proiect şi execuţie), care
reconsideră ansamblul instalaţiilor termice, aprobată de către furnizor, care
trebuie să cuprindă, printre altele, următoarele :
 rezultatele verificării la faţa locului cu privire la eventualele modificări survenite dea
lungul timpului la dimensiunile conductelor (comparativ cu proiectul iniţial al
blocului), numărul coloanelor existente în funcţiune, starea tehnică a instalaţiilor de
distribuţie din subsolul blocului şi/sau alte date concrete constatate la faţa locului ;
 analiza tehnică din care rezultă necesitatea adoptării uneia din soluţiile
- echilibrarea hidraulică;
- reconsiderarea instalaţiei, cu distribuţie verticală inferioară / superioară sau
pe orizontală;
 plan parter / etaj curent cu precizarea clară a coloanelor şi a apartamentelor deservite
de acestea ;
 schema coloanelor cu necesarul de caldură şi pierderile de presiune la baza fiecărei
coloane ;
 calculul de echilibrare al coloanelor de încălzire pentru întreg condominiul ;
 evaluarea sarcinii termice şi pierderile de presiune în cazul distribuţiei pe
orizontală ;