avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate Tinnna29

Activitate Tinnna29

Prelungire CIC bebe 2.
Bună ziua,am o întrebare sunt insarcinata cu bebe 2,urmând sa nasc în noiembrie. Bebe 1 în 30 octombrie va face 2 ani,înainte sa întru în CIC 1 nu am lucrat câteva luni. Întrebarea mea e dacă se întra direct în CIC 2 din momentul în care depun actele pt bebe 2 (certificat nastere)sau trebuie sa merg iar la firmele unde am lucrat pt același dosar din CIC 1. Multumesc
Discuție CIC bebe 2
Buna ziua,as avea o intrebare. In cazul in care bebe 2 se naste inainte ca bebe 1 sa implineasca 3 ani se poate beneficia de CIC? Cei 2 ani de CIC se considera venituri pt un eventual concediu? Multumesc
Buna seara, as avea o intrebare. In cazul in care urmeaza sa nasc in luna octombrie,care este termenul de depunere al actelor pt CIC ? Mentionez ca in luna 4-a de sarcina am demisionat din motive medicale. Trebuie sa astept sa treaca acele 42 de zile de concediu prenatal de care nu beneficiez sau pot depune dosarul mai repede?Va multumesc
Buna ziua, am fost nevoita sa imi dau demisia de la locul de munca si am o intrebare referitoare la CAS. Cum pot face sa fiu asigurata in continuare,ce acte am nevoie si unde trebuie sa platesc contributia la sanatate. Mentionez ca sunt insarcinata in 4 luni.Referitor la CCC e totul ok, fiindca am mai mult de 12 luni lucrate in ultimii 2 ani dinaintea nasterii copilului(insa nu vreau sa am probleme pe parcursul sarcinii si as vrea sa fiu asigurata).Va multumesc
Buna ziua, sunt insarcinata in 3 luni si locul meu actual de munca(preponderent activitate de teren imi afecteaza sarcina).Intrebarea mea este in cazul in care demisionez cum pot proceda sa fiu in continuare asigurata, pot plati direct la CAS? Va multumesc
Buna ziua sunt insarcinata in 3 luni si am avut o complicatie, astfel ca sunt in concediu medical. Initial am fost din august in somaj iar in februarie m-am angajat. Angajatorul stie toate aceste detalii insa pe langa concediu medical de la doctor mi-a cerut o adeverinta cu stagiul de cotizare. De unde pot lua aceasta adeverinta? In cazul in care o sa demisionez fiindca acest post ma epuizeaza fizic si psihic si imi pune sarcina in pericol, e recomandat o demisie cu preaviz sau fara. Mentionez ca am 12 luni lucrate in ultimii 2 anu anteriori nasterii copilului. Multumesc
Buna seara,ma intereseaza pentru a beneficia de CIC ce acte trebuie sa am? Mentionez ca firma la care am lucrat 2 ani a intrat in insolventa, apoi am intrat 6 luni in somaj,iar la sfarsitul somajului am aflat ca sunt insarcinata,iar in noiembrie o sa nasc. E suficient sa aduc o dovada de la somaj,sau mai trebuie sa apelez la fosta firma pentru adeverinta? Va multumesc
Răspuns la discuția CCC dupa somaj
Buna ziua,aproximativ luna octombrie 2019

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii ?

Discuție CCC dupa somaj
Buna ziua,am lucrat la o firma din 2016 pana in august 2018 cand a intrat in insolventa,din august pana in februarie am fost in somaj,iar dupa finalizarea somajului am aflat ca sunt insarcinata, intrebarea mea e daca beneficiez de CCC fiindca as avea cotizate 12 luni in ultimii 2 anii inainte de nastere(octombrie,noiembrie) va multumesc