avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate insaterm

Activitate insaterm

Trecerea la impozit pe profit

Tocmai am trecut de la impozit pe venit la impozit pe profit, de buna voie.
Anul 2023 am fost pe pierdere, dar am platit impozit pe venit.
Acum, la trecere la impozit pe profit, imi spune dna. contabil ca pierderea nu se reporteaza si m-am trezit trim 1 cu impozit pe profit, deoarece am facturat in 2024 lucrari executate in 2023.
Asa este corect?
Buna ziua. Tocmai am finalizat controlul OPC pe un astfel de caz.
Concluzie: 1) nu se poate dovedi ca nu am deteriorat singuri produsul, dupa retur, ca sa-i facem rau clientului 2) desi am restituit clientului 80% din suma, considerand cat a-si putea lua pe el la "resigilate", trebuie sa-i platesc si restul, caci nu pot sa dovedesc care este pretul corect la "resigilate", 3) desi clientul a operat fara "persoana autorizata", OPC nu e facut sa analizeze conditiile producatorului, deci nu il intereseaza, 4) desi exista in firma personal autorizat de producator si de instutia statului din domeniu, pentru constatarea utilizarii produsului, trebuia sa apelez la o firma externa (parca nu ne-am cunoaste si ajuta toti...), care trebuia sa fie prezenta (!) si sa asiste la primirea coletului de retur si sa faca constatarea in fata curierului si cu proces verbal.
Este o rusine unde am ajuns cu "discriminarea pozitiva".
Produsul stricat de cumparator se poate returna?

Ma intereseaza daca un produs comandat online se poate returna indiferent de starea lui, chiar daca a fost folosit si stricat prin montaj de catre o peroana neautorizata.

Produsul este o piesa electronica (parte a unei centrale termice) la care producatorul solicita montaj autorizat.
In plus,verificarea piesei electronice ca nu este stricata se poate face numai la producator pe ancuri speciale de proba, ceea ce implica timp si costuri, iar cumpaaratorul isi doreste repede si integral banii inapoi.

Exista vreun articol de lege/directiva care sa apere vanzatorul de practicile abuzive ale cumparatorilor?

Tva 5% conform Lege 216/2023.

Buna ziua,
Pentru un echipament care se incadreaza in lista prevazuta pt tva redus 5% la clientul final-persoana fizica,:
1 -pot sa vand cu 5% un produs existent pe stoc, achizitionat mai demult cu 19%?
2 -pot sa vand cu 5% "accesoriile de montaj" definite in lege, dar pe care furnizorii le vand doar cu 19% (pot fi pentru orice fel de echipament)?
Multumesc anticipat pentru indrumare.
Răspuns la discuția Furnizor - marfa cu discount
Niciun profesionist contabilitate nu are nicio idee?


insaterm a scris:

Furnizor - marfa cu discount

Primesc o factura cu multa marfa + 1 produs cadou sau cu discount mare, pentru firma sau de dat cadou mai departe, la client.
Ex: 1 centrala termia + 1 termostat cadou.
Acel produs vreau sa-l inregistrez in gestiune la valoarea intreaga, nu cu zero sau aproape zero. Ele sunt beneficiul societatii, iar nu al angajatului care l-a vazut si l-a luat.
Regula contabila spune ca discountul se aplica la marfa, deci lipsa la inventar este 0!
Cum sa fac?
Multumesc.

Furnizor - marfa cu discount

Primesc o factura cu multa marfa + 1 produs cadou sau cu discount mare, pentru firma sau de dat cadou mai departe, la client.
Ex: 1 centrala termia + 1 termostat cadou.
Acel produs vreau sa-l inregistrez in gestiune la valoarea intreaga, nu cu zero sau aproape zero. Ele sunt beneficiul societatii, iar nu al angajatului care l-a vazut si l-a luat.
Regula contabila spune ca discountul se aplica la marfa, deci lipsa la inventar este 0!
Cum sa fac?
Multumesc.
Multumesc
majorare salarii constructii.

Firma mea a fost incadrata in "constructii" conform CAEN, dar nu a indeplinit criteriile de facilitati (lucrarile sunt mai mici de 80% din CA), dar a fost obligata la majorarea tuturor salariilor la 3000 lei (inclusiv femeia de serviciu!)
Acum: În cazul firmelor de construcții care încalcă obligația de a mări salariul minim de la 3.000 de lei la 4.000 de lei din 2023 facilitățile fiscale specifice salarizării sectorului construcțiilor se vor pierde, iar societățile vor fi și amendate contravențional cu 300 lei - 2.000 lei pentru fiecare caz (cf. Codului Muncii).
Eu nu am beneficiat niciodata de facilitatile pe constructii,
Mai sunt obligata la majorarea salariului?
Pot sa emit autofactura si daca eu sun furnizorul? De ex, ca prestator, contractul prevede ca nu pot factura serviciile si materialele consumate decat dupa aprobarea situatiilor de lucrari. Cum ma scad altfel de marfa, pe pierdere? Pot sa emit autofactura pana se aproba situatiile?
Multumesc